حل مشكل مهاجران افغانستان نیازمند اجماع جهانی است

به گزارش ايرنا از پايگاه اطلاع رساني وزارت كشور؛ حسين ذوالفقاري در ديدار جورج اوكت اوبو دستيار كميسر عالي در امورعملياتي سازمان ملل افزود: تا زماني كه جاذبه در كشور مبدأ بويژه در دو بخش مسكن و اشتغال ايجاد نشود اميد به بازگشت مهاجران به كشورشان كم است .
ذوالفقاري با اشاره به نزديك به چهاردهه ميزباني جمهوري اسلامي ايران از مهاجران افغانستاني اظهار داشت گفت : در حال حاضر مهاجران افغاني همانند شهروندان عادي در جامعه ايران زندگي و در سه حوزه سلامت ، آموزش و معيشت و اشتغال از خدمات كشورمان استفاده مي كنند كه در حال حاضر ، 400 هزار دانش آموز مهاجر با 240 ميليون دلار هزينه سالانه در مدارس كشور ، 15 هزار دانشجوي افغانستاني در دانشگاه ها به تحصيل اشتغال دارند و 17 هزار نفر هم پيش از اين فارغ التحصيل شده اند .
معاون امنيتي و انتظامي وزير كشور خواستار كمك جامعه جهاني براي مقابله با پديده مهاجرت از طريق ايران به اروپا شد و افزود : سال قبل حدود 800 هزار مهاجر غير قانوني در مرزهاي شرقي ايران بازداشت و به افغانستان بازگردانده شدند و اگر كمك هاي لازم صورت گيرد طرح هاي گسترده اي براي مقابله با مهاجرت هاي غير قانوني داريم .
وي با بيان اينكه بين ما و كميسارياي عالي پناهندگان همفكري و هماهنگي كامل وجود دارد و اختلاف نظري در اجراي برنامه هاي راهبردي نداريم تصريح كرد : در زمينه كمك به بازگشت مهاجران به كشور خود از هر طرحي كه قابل اجرا و منطبق با واقعيت باشد حمايت مي كنيم .
در اين ديدار جورج اوكت اوبو دستيار كميسر عالي در امور عملياتي سازمان ملل با قدرداني از جمهوري اسلامي ايران بخاطر تحمل هزينه هاي هنگفت ميزباني از ميليون ها مهاجر افغانستاني گفت : مهاجران در بازگشت به كشورشان با دو چالش نبود معيشت و امنيت مواجه اند و لازم است خدمات اصلي و حمايت و امنيت دراختيار آنها قرار گيرد و ما به اتخاذ راه حلي راهبردي به عنوان يك اولويت متعهد هستيم .
دستيار كميسر عالي در امور عملياتي سازمان ملل بيان داشت : يكي از مأموريت هاي ما در سفر به ايران حمايت مالي از تلاش ها ، برنامه ها و اقدامات جمهوري اسلامي ايران درزمينه بهداشت و آموزش مهاجران و بازگشت داوطلبانه مهاجران افغانستاني به موطن خود مي باشد .
وي تأكيد كرد: حركت مهاجران افغانستاني به سمت اروپا موجب جلب نظر كشورهاي اروپايي به تلاش هاي گسترده ايران در مقابله با اين پديده شده است و بايد از تجارب ايران در اين زمينه استفاده كنيم .
سيام**1058 /1449

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «حل مشكل مهاجران افغانستان نیازمند اجماع جهانی است» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-10402) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا