کانادا از مصادره اموال ایران تا مذاکره برای از سرگیری رابطه!

خانه | سیاسی مهر منبع:

وزیر امور خارجه کانادا یک روز پس از حکم دادگاه این کشور به مصادره ۱۳ میلیون از دارایی های غیر دیپلماتیک ایران از آغاز مذاکرات گام به گام در جهت برقراری رابطه اوتاوا- تهران خبر داد.

کانادا از مصادره اموال ایران تا مذاکره برای از سرگیری رابطه!
به گزارش افکارنیوز،

 «استفان دیون» وزیر امور خارجه کانادا در حالی  در مصاحبه با خبرگزاری «سی بی سی» از اشتیاق دولت اوتاوا برای از سرگیری رابطه با ایران سخن می گوید که روز پنجشنبه گذشته، دادگاهی در این کشور حکم داد تا از محل دارایی های غیر دیپلماتیک ایران در کانادا به آسیب دیدگان در عملیات گروه های ترویستی ۱۳ میلیون دلار غرامت پرداخت شود.

این نخستین حکمی است که در چارچوب یک قانون ضد تروریستی در کانادا صادر می شود و اگرچه بر ساختمان های دیپلماتیک ایران در اوتاوا اثر نمی گذارد، چندین ملک و حساب بانکی غیر دیپلماتیک را شامل می شود.

این درحالیست که به ادعای دیون، دولت اوتاوا از هم اکنون مراحل آغازین مذاکره با ایران برای از سرگیری روابط دیپلماتیک را آغاز کرده است – رابطه ای که در سال میلادی ۲۰۱۲ و تحت دولت «استفان هارپر» با اخراج دیپلمات های ایرانی از کانادا به حال تعلیق درآمد.

وی در حالی از آغاز رایزنی با ایران سخن گفت که در پاسخ به سوالی درباره محل برگزاری مذاکرات سکوت کرده و تنها به این بسنده کرد که «نظری در این باره نخواهم داد اما شیوه معمولی که کشورهای خواهان برقراری رابطه می پویند، گام به گام در سطحی رسمی و در کشوری بی طرف است».

اما در این میان، گمانه زنی هایی وجود دارد که مذاکره در شهر «نیویورک» آمریکا صورت گرفته است – شهری که هر دو کشور در آن دارای هیات های سیاسی هستند.

البته، «غلامعلی خوشرو» سفیر ایران در سازمان ملل متحد از تایید یا رد آغاز مذاکره با طرف کانادایی امتناع کرد.

جالب آنکه به ادعای دیون، قرار نیست نام ایران از لیست سیاه حامیان تروریسم که با تایید دولت هارپر در آن گنجانده شد، حذف شود.

وی در این باره مدعی شد: قصدی برای تغییر این مسئله نداریم. نه تا مادمیکه ایران به یک دموکراسی قابل احترام تبدیل نشود!

علاوه بر این، دیون درباره نوع رابطه ای که مجددا بین اوتاوا – تهران برقرار خواهد شد، اظهار نظری نکرد اما تصریح کرد که بازگشایی سفارت کانادا اولین قدم نخواهد بود.

FacebookTwitterGoogle+ارسال به

کلمات کلیدی:

مصادره اموال ایران وزیر امور خارجه کانادا مصادره اموال ایران در کانادا


برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «کانادا از مصادره اموال ایران تا مذاکره برای از سرگیری رابطه!» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( افکار نیوز ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-104212) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : افکار نیوز