سرقت مسلحانه از 5 بانک و موسسه توسط 2 نفر + عکس

دزدان مسلحی که از سال گذشته تا ماه جاری به 5 بانک و موسسه مالی در مشهد دستبرد زده بودند با صدور دستورات ویژه قضایی و تلاش شبانه روزی کارآگاهان اداره جنایی پلیس آگاهی خراسان رضوی دستگیر شدند و اعتراف کردند که نقشه های سرقت را هنگام مصرف مواد مخدر در «لانه مجردی» طراحی می کردند.

معاون دادستان مشهد روز گذشته گفت: ماجرای دستبردهای مسلحانه اعضای این باند به بانک ها و موسسات مالی از چهاردهم تیر سال گذشته با سرقت مبلغ 500 هزار تومان از تعاونی اعتباری فرشتگان آغاز شد.

«قاضی حیدری» افزود: 2 متهم اصلی این پرونده که مسعود و مصطفی نام دارند در حالی که از کلاه کاسکت و ماسک بهداشتی برای پوشاندن چهره خود استفاده می کردند با در دست داشتن سلاح کلت کمری و ایجاد رعب و وحشت در بین مشتریان و کارکنان مراکز مالی، سرقت های مسلحانه خود را انجام می دادند و سپس با یک دستگاه موتورسیکلت آپاچی متواری می شدند.

این مقام قضایی تصریح کرد: اگرچه ارائه آموزش های حفاظتی و امنیتی از سوی پلیس پیشگیری خراسان رضوی و تدابیر دستگاه قضایی برای جلوگیری از دستبردهای مسلحانه به بانک ها موجب شد تا سارقان مسلح در برخی از سرقت ها ناکام بمانند اما باز هم دزدان مسلح از خلاء نبود نگهبان در برخی موسسات و بانک ها استفاده کردند و مبالغی را به یغما بردند.

متهمان سرقت مسلحانه ، سرقت ، سرقت از بانک

متهمان سرقت مسلحانه از بانک های مشهد

سرپرست دادسرای انقلاب اسلامی مشهد خاطرنشان کرد: اعضای این باند تنها 6 روز بعد از اولین سرقت خود به بانک تجارت شعبه بولوار شریعتی مشهد دستبرد زدند و حدود 16 میلیون تومان را به طور مسلحانه سرقت کردند و پس از آن هم هفتم مرداد سال گذشته در سومین دستبرد مسلحانه به تعاونی افضل توس شعبه صبا 4 میلیون تومان را ربودند.

«قاضی حیدری»گفت: دزدان مسلح در چهارمین دستبرد که دوازدهم شهریور سال گذشته رخ داد در اجرای نقشه خود برای سرقت از بانک سینا شعبه بولوار معلم ناکام ماندند اما هنگامی که تحت تعقیب شهروندان قرار گرفتند برای فرار از چنگ قانون اقدام به تیراندازی کردند و با موتورسیکلت از محل گریختند.

وی افزود: اعضای این باند، ششم خرداد سال جاری نیز وارد یکی از شعبات تعاونی افضل توس در خیابان شهید علیمردانی مشهد شدند که کارکنان این شعبه با به کارگیری آموزش های ارائه شده توسط پلیس پیشگیری خراسان رضوی، دزدان مسلح را ناکام گذاشتند و آن ها با سرقت کیف دستی رئیس شعبه سوار بر موتورسیکلت فرار کردند.

معاون دادستان مشهد در تشریح ماجرای دستگیری اعضای این باند نیز گفت: با توجه به این که تاکنون همه عوامل پرونده های سرقت مسلحانه از بانک های مشهد دستگیر شده بودند این احتمال قوت گرفت که عاملان دستبردهای اخیر از افرادی هستند که سوابق کیفری ندارند و به تازگی شروع به جرایم مسلحانه کرده اند بنابراین با صدور دستورات ویژه ای از سوی قاضی صادقی (دادستان مرکز خراسان رضوی) و تاکیدات و راهنمایی های دکتر مظفری (رئیس کل دادگستری خراسان رضوی) اقدامات قضایی گسترده ای در این باره آغاز شد.

«قاضی حیدری» اضافه کرد: از سوی دیگر نیز گروه ورزیده ای از کارآگاهان اداره جنایی پلیس آگاهی با نظارت و فرماندهی مستقیم سرهنگ حمید رزمخواه (رئیس پلیس آگاهی خراسان رضوی) وارد عمل شدند و عملیات اطلاعاتی و غیرمحسوس خود را با استفاده از شگردهای تخصصی ادامه دادند.

وی گفت: در همین راستا جلسات تخصصی و فنی با حضور سرهنگ غلامی ثانی (رئیس اداره جنایی آگاهی) برگزار شد و سرنخ های موجود با توجه به آثار به جا مانده از سارقان و همچنین بازبینی فیلم های دوربین مداربسته مورد تحلیل های کارشناسی قرار گرفت و عملیات پلیس بر چهره زنی دزدان مسلح متمرکز شد.

این مقام قضایی تصریح کرد: آخرین سرنخ پرونده به وصول یک برگ چک رسید که دزدان مسلح در پنجمین دستبرد خود به دست آورده بودند بنابراین عملیات پلیسی با هدایت سرهنگ رزمخواه و صدور دستورات ویژه قضایی وارد مرحله جدیدی شد و فردی که به عنوان پیک موتوری برای وصول کردن چک وارد یکی از بانک های مشهد شده بود تحت نظر قرار گرفت اما یکی از سارقان مسلح که پیک موتوری را تعقیب می کرد متوجه ماجرا شده و به قصد خروج از کشور به تربت حیدریه گریخته بود از سوی دیگر نیز کارآگاهان که تصویر چهره نگاری سارق دیگر را در دست داشتند موفق شدند او را در یکی از خیابان ها شناسایی و با شگردهای اطلاعاتی دستگیر کنند.

معاون دادستان مرکز خراسان رضوی افزود: با اعترافات این متهم، بلافاصله گروه عملیاتی کارآگاهان عازم تربت حیدریه شدند و پس از هماهنگی های قضایی و اقدام قاطع دادستان تربت حیدریه، متهم دیگر در حالی که سوار بر اتوبوس شده و قصد داشت از طریق مرز خواف به خارج از کشور بگریزد، در چنگ قانون گرفتار شد.

«قاضی حیدری» با قدردانی از حمایت ها و دستورات ویژه دادستان مرکز خراسان رضوی و همچنین تلاش کارآگاهان پلیس آگاهی خراسان رضوی برای دستگیری اعضای این باند خاطرنشان کرد: متهمان در همان مراحل اولیه بازجویی به ارتکاب 5 فقره سرقت مسلحانه اعتراف کردند بدین ترتیب پرونده سرقت مسلحانه از بانک های مشهد بسته شد چرا که تقریبا هیچ پرونده سرقت کشف نشده در مشهد وجود ندارد.

سرپرست مجتمع قضایی انقلاب اسلامی در ادامه تصریح کرد: تاکنون یک قبضه سلاح جنگی به همراه مهمات مربوطه از 2 سارق مسلح کشف شده است و تحقیقات برای دستگیری دیگر عوامل مرتبط با این باند در حالی ادامه دارد که سارقان مذکور مدعی هستند نقشه های سرقت از بانک ها را هنگام مصرف مواد مخدر در یک خانه مجردی طراحی کرده اند.

قاضی حیدری گفت: تحقیقات مقدماتی نشان می دهد که مصطفی (یکی از متهمان) تهیه سلاح و آلات و ادوات سرقت مسلحانه را به عهده داشته است و مسعود نیز در حالی که با سلاح جنگی کارکنان و مشتریان بانک یا موسسات مالی را تهدید می کرد، پس از دستبرد مسلحانه به همدستش که در خارج از بانک منتظر بود ملحق می شد و با موتورسیکلت از محل می گریختند.


برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سرقت مسلحانه از 5 بانک و موسسه توسط 2 نفر + عکس» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( نمناک ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-104233) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : نمناک