رفع سوء تفاهم بین هند و نپال/ روابط کاتماندو و دهلی نو به حالت عادی بازگشت

به گزارش ایرنا،'کمال تاپا' وزیر امور خارجه نپال روز شنبه در گفت وگو با خبرنگاران در دهلی نو افزود:باید دو کشور سوء تفاهم های گذشته را فراموش و برای بازگشت به روابط گرم گذشته تلاش کنند.
وی با بیان اینکه نپال هیچگاه هند را متهم به تلاش برای بی ثبات کردن دولت 'کی .پی .شرما' نکرده خاطرنشان کرد مشکلات اخیر بین دو کشور ناشی از درک نادرست وقایع است .
'ویکاس سواراپ' سخنگوی وزارت امور خارجه نپال با اشاره به دیدار وزرای امور خارجه هند و نپال گفت:در این دیدار روابط دوجانبه ازجمله روابط سیاسی ،ارتباطات و تجارت مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت .
'کمال تاپا' معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه نپال روز گذشته برای شرکت در نخستین مراسم دانش آموختگی دانشجویان دانشگاه جنوب آسیا وارد دهلی نو پایتخت هند شد.
وی با 'سوشما سواراج 'وزیر امور خارجه و اس .جی شانکار' معاون وزیر خارجه هند دیدار و گفت وگو کرد.
دیدار 'کمال تاپا' از هند با وجود جلسه حساس طرح بودجه در پارلمان نپال و ادامه تهدید های حزب مائوئیست ' یو.سی.پی.ان' نپال در خصوص برکناری 'اولی' از نخست وزیری این کشور پس از طرح بودجه و انتخاب 'پوشپا کمال دال' بعنوان جایگزین او از اهمیت زیادی برخوردار است.
'کمال تاپا' معاون نخست وزیر هند با رد هرگونه تغییری در دولت'کی.پی.شرما.اولی' گفت: هیچ تهدیدی متوجه دولت نیست .
روابط هند و نپال بدنبال روی کار امدن دولت جدید متمایل به چین در این کشور ،اصلاحیه قانون اساسی ،مسدود شدن مرزهای دو کشور و کمبود مواد سوختی و اولیه وارد تنش شد.
این روابط بدنبال اظهار نظرهای مقامات هندی در خصوص رعایت حقوق مدهسی ها که از نظر فرهنگی به هند نزدیک هستند،تیره شد.
این رخدادها باعث شد که رئیس جمهوری نپال سفر خود به دهلی نو را لغو و سفیر خود را از هند فراخواند.
مقامات دولتی کاتماندو در اظهارنظرهایی هند را به دخالت درامور داخلی این کشور و تلاش برای براندازی دولت 'اولی ' متهم کردند.
بحران جدید سیاسی نپال ماه گذشته بدنبال درخواست 'پوشپا کمال داهال'، نخست وزیر اسبق نپال و رهبر حزب متحد کمونیست این کشور برای برکناری نخست وزیر کنونی و تشکیل دولت ائتلافی وارد مرحله جدیدی ی شد.
سفر نخست وزیر نپال به چین در ماه گذشته و امضای توافقنامه حمل و نقل با این کشور سبب افزایش بی اعتمادی در روابط دهلی نو و کاتماندو شد.
تلاش دولت کمونیستی نپال برای برقراری روابط گسترده تر با چین یکی از بزرگترین رقبای هند درمنطقه باعث ناخرسندی دهلی نو شده است .
هند در سیاست ارتباط با نزدیکترین کشور های همسایه خود سعی می کند این کشور ها را تحت نفوذ خود قرار دهد.
*آساق*267*1600

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «رفع سوء تفاهم بین هند و نپال/ روابط کاتماندو و دهلی نو به حالت عادی بازگشت» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-104254) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا