درخواست سخنگوی دولت از شورای نگهبان: مصوبه نمایندگان در مورد حذف یارانه‌ها را رد کنید

سیاست > دولت - رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی از اختلاف‌نظر دولت و مجلس درباره قطع یارانه 24 میلیون ایرانی سخن گفت و از شورای نگهبان خواست تا این مصوبه را رد کند.

به گزارش خبرآنلاين، دولت براي پرداخت يارانه هاي عمومي مردم با کسر بودجه روبرو بود. از اين رو نمايندگان مجلس در جريان بررسي لايحه بودجه سال 95، مصوب کردند که دولت 24 ميليون نفر را از فهرست يارانه بگيران حذف کند. تا هم مشکل کسر بودجه دولت رفع شود و هم درآمد ناشي از هدفمندسازي يارانه ها صرف امور توليدي کشور شود.

اما دولت با اين مصوبه مجلس مخالف بود و سخنگوي دولت در کسوت رياست سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، چندين بار اعلام کرد که حذف يارانه 24 ميليون نفر، نه عادلانه است و نه شدنی و قابل اجرا. اگرچه نمايندگان مجلس، در مصوبه خود فهرستي از اشخاص از جمله وزرا، نمايندگان مجلس، اساتيد دانشگاه، کارمندان دولت که ماهانه درآمد بيش از 3 ميليون تومان دارند را از دريافت يارانه مصوب کرده اند اما دولت اعلام کرده است که مجموع اين اشخاص بسيار کم تعدادتر از 24 ميليون نفرند و مصوبه مجلس قابل اجرا نيست.

با اين حال مجلسيان بر مصوبه خود پافشاري کردند. امروز که قانون بودجه 95 از مجلس به شوراي نگهبان ارسال شد، بار ديگر سخنگوي دولت از غيرقابل اجرا بودن اين مصوبه سخن گفته و خواستار رد اين مصوبه از سوي شوراي نگهبان شد.

محمدباقر نوبخت که همراه رئيس جمهور در سفر به سمنان به سر مي برد  با اشاره به مصوبه نمایندگان در خصوص حذف یارانه خانوارهای با درآمد بالای سه میلیون تومان، اظهار کرد: دولت تدبیر و امید انتظار تصویب چنین مصوبه‌ای از نمایندگان مردم در مجلس نهم را نداشته است. مجلس نهم در دو سال و اندی که از عمر دولت یازدهم می‌گذرد همکاری خوبی با دولت داشته است اما تصویب این مصوبه به‌هیچ عنوان با این تعامل و همکاری دوسویه مجلس و دولت، هم‌خوانی ندارد.

اهم سخنان وي را به نقل از خبرگزاري ها بخوانيد:

**نمایندگان مردم با این مصوبه وظیفه و بار سنگینی بر دوش دولت گذاشتند که اجراشدنی نیست و لذا انتظار و چشم امید ما به شورای نگهبان است تا این مصوبه نمایندگان را رد کند.

** متاسفانه در صورت تایید مصوبه در شورای نگهبان، بر اساس این مصوبه، نمایندگان مردم دولت را موظف به حذف یارانه کسر زیادی از ایرانیان که بالغ بر 24 میلیون از هم‌طنان را شامل می‌شود، کرده است. ضمن اینکه با افزودن الحاقیه‌ای به تبصره14 قانون بودجه عدم حذف یارانه این 24 میلیون ایرانی از سوی دولت یازدهم را جرم تلقی کرده‌اند؛ لذا دولت امیدوار است که اعضای محترم شورای نگهبان مانع از این مهم و حذف یارانه این جمعیت 24 میلیونی شوند.

**دولت با حذف یارانه ثروتمندان جامعه موافق است. از همین رو بود که خود دولت پس از روی کار آمدن تلاش‌هایی در این زمینه انجام و یارانه بیش از سه میلیون را حذف کرد.

**پرداخت یارانه‌ها فشار زیادی به دولت می‌آورد. البته نمایندگان نیز با علم به این مشکلات در صدد حذف یارانه بخشی از یارانه‌بگیرها برآمدند اما پرسش ما از این نمایندگان مردم این است که واقعا"آیا کسی که بیش از سه میلیون تومان درآمد دارد، ثروتمند است؟!  استناد به این مبلغ از درآمد و مبنا قرار دادن سه میلیون تومان درآمد برای حذف یارانه خانوارها، روش صواب و درستی به نظر نمی‌رسد و از همین‌رو دولت با این مصوبه مخالف است و انتظار دارد که در آن تجدیدنظر شود.

** این که درآمد سه میلیونی را مبنا قرار دهیم و به مواردی همچون زندگی در کلان‌شهرها و شهرهای بزرگ و هزینه زندگی در آن، داشتن دانشجو، تعدد فرزندان، خانه‌دار بودن یا مستاجر بوده و مؤلفه‌هایی از این دست هیچ‌گونه توجهی نکنیم درست به نظر نمی‌رسد و لذا این نگرش از مهمترین ایرادات وارده به مصوبه اخیر مجلس نهم است.

2727


برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «درخواست سخنگوی دولت از شورای نگهبان: مصوبه نمایندگان در مورد حذف یارانه‌ها را رد کنید» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( خبر آنلاین ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-10463) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : خبر آنلاین