بررسي علل مرگ ناگهاني ورزشکاران

دكتر مهرشاد پورسعيد اصفهاني كه سابقه فعاليت در تيم هاي باشگاهي ذوب آهن اصفهان و استيل آذين را در كارنامه خود دارد و مدتي نيز مسئوليت كميته درمان فدراسيون پزشكي ورزشي را در اختيار داشته از علل و عوامل سكته قلبي و فوت ناگهاني ورزشكاران مي گويد.

به گفته وي طيف گسترده اي از اختلالات قلبي مي تواند عامل اصلي در اين پرونده باشد. ديواره قلب برخي از افراد به صورت مادرزادي ضخامت بيشتري دارد كه اين امر موجب مي شود در زمان ورزش سنگين، فشار مضاعفي به ورزش كار بيايد و به نوعي او با كاهش توانايي و يا افت در روند فعاليت خود مواجه شود.

همين دليل ساده موجب مي شود خون كمتري به سيستم قلبي و عروقي ورزشكار وارد شده و در نهايت منجر به سكته قلبي شود.

متخصص پزشكي ورزشي به ضلع ديگر اين ماجرا مي پردازد به گفته اين كارشناس حوزه سلامت . گاهي دلايلي ديگر از جمله مشكلات الكتروفيزيولوژيكي در اين ماجرا دخيل هستند، به اين معنا كه مصرف مواد غذايي و نوع ورزش، زمينه اي را براي فرد به وجود مي آورد كه او دچار اختلالات مختلف و مرگ قلبي مي شود.

براي شناسايي اين كار چند راه وجود دارد، اول اين كه از تمام ورزشكاران نوار قلبي گرفته شود كه اين كار انجام مي شود اما نكته مهم اين جاست كه اين نوارها بايد توسط متخصصاني بررسي شود كه سابقه كار با ورزشكاران را داشته باشند چرا كه به دليل تفاوت هايي كه بين آنها و افراد عادي جامعه وجود دارد ممكن است برخي از نكات از چشم آنها دور مانده و در نهايت منجر به بروز مشكل شود. هرعلامت بايد به دقت مورد بررسي قرار گيرد و علائمي هم كه قابل تفسير نيستند بايد به دقت بررسي و به نتيجه منجر شود تا شرايط ورزشكار كاملا" مشخص گردد. بعد از نوار قلبي «اكوكارديوگرافي » بايد انجام شود كه به راحتي برخي از تغييرات را مي توان در آن لحاظ كرد .

سابقه خانوادگي و ژنتيكي فرد نيز بسيار حائز اهميت است چرا كه برخي از مشكلات ريشه در سوابق خانوادگي دارد و مي توان با بررسي آن به مشكلات احتمالي پي برد. در مجموع با بررسي تمامي اين عوامل، پزشك غربالگر به مجموعه اي از اطلاعات دست پيدا مي كند كه شرايط و وضعيت ورزشكار را مشخص و مشكلات و نارسايي هاي احتمالي را بيان مي كند.

به گفته دكتر پورسعيد ، طيف گسترده اي از ورزشكاران در معرض خطر هستند البته به شرط دارا بودن عوامل و فاكتورهايي كه اشاره شد. همچنين كل ورزشكاراني كه در دوره هاي بدن سازي قدرتي هستند نيز مي توانند مخاطب اين پرونده باشند. ورزشكاران بدنسازي، وزنه برداران و يا حتي ورزشكاران رشته هايي مانند فوتبال، واليبال، بسكتبال و يا هر رشته ديگري كه دوران قدرتي، حجمي و استقامتي را پشت سر مي گذارند نيز مي توانند در اين دايره قرار بگيرند، پس لازم است به خوبي از خود مراقبت نمايند.

بدون شك اين اتفاق علائمي را به همراه دارد كه درد قفسه سينه مشهودترين آن است، ورزشكار متوجه فشار و درد در درون قفسه سينه خود مي شود اما بعضا با يك جمله آشنا مواجه مي شود، درد بين عضلاني. بايد به اين نكته اشاره داشت كه احساس سرگيجه داشتن يا سبكي سر، از دست دادن تعادل لحظه اي، كاهش سطح هوشياري، تهوع استفراغ و ... همه و همه علائمي هستند كه بايد آنها را جدي گرفت و از آنها به سادگي عبور نكرد چرا كه در نهايت همين سادگي منجر به بروز مشكلاتي جبران ناپذير مي شود.

و در پايان، يك سئوال مهم كه در اين جريانات دهان به دهان مي چرخد، فلان ورزشكار چه خورد و چه كرد كه اينگونه در اوج جواني و شهرت رفت.

دكتر مهرشاد پورسعيد اصفهاني كه سال ها سابقه كار با قهرمانان و ورزش كاران را دارد اين گونه پاسخ مي دهد. شايعاتي كه در اين زمان مطرح مي شود زشت ترين و بدترين كار ممكن است.من نمي گويم همه پاك و سالم هستند اما مكمل هاي غذايي و يا بسياري از مواد ديگر توسط خيلي از افراد مصرف مي شود اما منجر به فوت نمي شود. در مورد هادي نوروزي و مهرداد اولادي يك واقعيت وجود دارد و آن اين است كه نبايد به آنها اجحاف و به راحتي خيلي از مسايلي كه واقعيت ندارد را مطرح كرد

واقعيت اين است با توجه به تمام عواملي كه مطرح شد در كنار نوع تمرينات، فشار و استرس بالا، شرايط ورزشكار و موقعيت تيم هايي كه آنها در آن عضو هستند و ... همه و همه مي تواند مشكل ساز شود كه متاسفانه مي شود. وظيفه همه ماست كه اين چرخه را شناسايي و مشكل را پيدا كنيم. بايد آموزش را بهتر و بيشتر و روند مرگ ورزشكاران را كاهش داد.

و در پايان، ورزشكار يا مي داند يا نمي داند كه مشكل دارد. اگر مي داند بايد تصميم بگيرد كه ادامه دهد و عواقب را به جان بخرد و يا فعاليت حرفه اي خود را كاهش دهد. در شرايطي كه همه نمي دانند چه وضعيتي دارند بايد با آموزش صحيح، بررسي دقيق و ... ورزشكار را از شرايطي كه دارد مطلع كرد تا ديگر شاهد اتفاق هاي تلخ اين چنيني در ورزش كشور نباشيم.

0661

کیفیت پخش: بالا متوسط پایین

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «بررسي علل مرگ ناگهاني ورزشکاران» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-10509) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا