دستيار ويژه رئيس جمهوري: نسل امروز به نهضت بازشناسي نياز دارد

به گزارش ايرنا حجت الاسلام علي يونسي روز چهارشنبه در همايش خاندان بهار «چهار نسل در خدمت فرهنگ ايران» در دانشگاه كاشان اظهار كرد: دولت نخبگان كه از خاستگاه نخبگي برخاسته، جهت و هدفش حمايت از نخبگان و مردم و تقويت و اصلاح دانش و فناوري و هنر است.
وي افزود: دكتر روحاني بدون هيچ حزبي فقط به اميد حمايت نخبگان وارد شد و نخبگان كشور نيز وي را به خوبي حمايت كردند و اين خواص هستند كه هميشه مردم را به دنبال خود هدايت مي كنند.
حجت الاسلام يونسي گفت: نسل جديد ما در مقطع خاص و تهديد فرهنگي به نام انقطاع نسلي قرار گرفته كه اين انقطاع از هويت تاريخي و گذشته و آنچه كه هست و بايد باشد، به بحران هويت منجر مي شود.
وي تاكيد كرد: سهولت دسترسي به اطلاعات و ظهور دنياي جديد مجازي اين شرايط را بسيار مخاطره آميز كرده و فرصتي كه براي همگان مي تواند بهترين باشد، اگر درست نشناخته و از آن بهره نگيريم، اين دنياي مجازي دنياي حقيقي ما را نيز خراب خواهد كرد.
دستيار ويژه رئيس جمهوري تصريح كرد: اين مساله همچنين روابط خانوادگي، سنت هاي تاريخي و ملي ما را نيز در معرض تهديد قرار داده است.
وي خاطرنشان كرد: زبان، تاريخ و مفاخر ملي، قومي، ديني و مذهبي ما در معرض نوعي ربايش قرار گرفته و شخصيت هاي تاريخي ما را مي ربايند كه گاه اين ربايش به دست خودي ها صورت مي گيرد.
يونسي اظهار كرد: به نسل جديد بي اطلاع القا مي كنند كه مولوي ربطي به ايران ندارد و نسل بي اطلاع ما به دليل هجوم انبوه اطلاعات و احساس عدم نياز به كسب اطلاعات جديد در يك ناآگاهي قرار مي گيرد و اين بي خبري موجب مي شود از مفاخر، زبان و گذشته اش منقطع گردد.
وي بر يك نهضت بازشنايسي تاكيد كرد و گفت: در اين نهضت افرادي چون بهار بار ديگر بايد با هنر شعر و هنرهاي ديگر به ميدان نهضت بيايند و بهار گونه به نجات اين نسل بپردازند.
دستيار ويژه رئيس جمهوري افزود: دانشمندان، هنرمندان و دردمندان ما بايد در كانون اين نهضت باشند، اما متاسفانه احساس غربت مي كنند.
وي گفت: شخصيت هايي چون سهراب سپهري، فيض و ملك الشعرا و صدها دانشمند و شاعر ديگر از جاي جاي ايران بايد براي بازشناسي ايران و هويت ملي برخيزند.
يونسي تاكيد كرد: تجليل و تعظيم شخصيت هايي چون بهار البته به معناي معصوم پنداتشن آنها نيست، اما نبايد اجازه دهيم اندك اشتباهات بزرگان بهانه بدانديشان براي جداكردن اين انديشمندان از تاريخ ما شود.
وي گفت: بهار به يك خودآگاهي تاريخي رسيد و به وظيفه تاريخي خود عمل كرد، او در زمانه خود از جهل و عقب ماندگي مردم، استبداد حاكمان و استعمار روس و انگليس رنج مي برد و هر آنچه از او بجاي مانده در اين سه فصل تقسيم مي شود.
وي افزود: بهار راه علاج اين دردها را در اصلاح و تجدد و حاكميت قانون مي دانست، او خود يكي از شخصيت هاي تاثيرگذار در مشروطه بود كه با هنر نقد و روزنامه نگاري و نقاشي و حضور در مجلس و عرصه هاي مختلف و بازداشت هاي مكرر به دنبال اصلاح امور بود.
يونسي عشق به ايران را ويژگي ممتاز بهار برشمرد و گفت: بهار راه تكفير را براي كساني كه مهر وطن ندارند، برگزيد او معتقد است نجات و توسعه كشور با دو بال ديانت و مليت و تركيبي از اسلاميت و ايرانيت امكان پذير است.
وي گفت: بهار مشروطيت را هدف نمي دانست در حاليكه همه عمر خود را صرف آن كرد بلكه مشروطيت را وسيله مي دانست و اين نكته بسيار مهم است براي كساني كه در يك جنبش سياسي اجتماعي حركت مي كنند.
يونسي افزود: انقلاب و سياست همگي براي ارزشهاي متعالي هستند و هدف نهايي عدالت و اخلاق است و زماني كه قانون مستقر مي شود بايد به دنبال اهداف بالاتري باشيم.
نخستين كنگره ملك الشعراي بهار به مناسبت نكوداشت شصت و پنجمين سالگرد درگذشت وي، در ايران امروز با حضور انديشمندان و شعراي برجسته سراسر كشور و اديبان در دانشگاه كاشان به مدت دو روز آغاز بكار كرد.
3009/6021

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «دستيار ويژه رئيس جمهوري: نسل امروز به نهضت بازشناسي نياز دارد» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-10547) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا