دانش آموزان سفيران انتقال مفاهيم سلامت هستند / پايش ديابت را از مدارس آغاز كنيم

به گزارش خبرنگار ايرنا ، دكتر محمد هادي ايمانيه روز چهارشنبه در مراسم نواخته شدن زنگ آغاز هفته سلامت در دبستان دخترانه عباس حمزه الكوت شيراز افزود: امسال هفته سلامت به دليل شعار سال بهداشت جهاني براي مبارزه با ديابت نامگذاري شده است و پيشگيري از ديابت به كمك راه هاي بسياري قابل انجام است.
ايمانيه افزود: در سال هاي گذشته، دانش آموزان مخاطب آموزش هاي سلامت نبودند و تصور بر اين بود كه اين گروه سني متوجه خيلي از مسايل نيستند اما، نسل هاي جديد باهوش و با استعداد هستند و خيلي راحت مطالب را جذب مي كنند و باعث اميدواري آينده كشور هستند؛ به همين دليل وزارت بهداشت تصميم گرفت كه از دانش آموزان به عنوان سفيران سلامت استفاده كنيم، تا پيام هاي مربوط به بهداشت و سلامت را به خانواده هاي خود منتقل كنند.
وي اضافه كرد: وقتي 450 دانش آموز اينجا حاضر باشند، والدين آنها900 نفر مي شوند و بر اساس آمار، 90 نفر از اين تعداد مبتلا به ديابت هستند؛ پس بايد كارهايي انجام دهيم تا اين تعداد را كمتر كنيم و يا اقداماتي انجام شود كه وقتي مبتلا به ديابت مي شوند، آسيب هاي قلبي، عروقي و كليوي را كاهش دهيم.
دكتر ايمانيه با بيان اينكه ديابت را به عنوان مادر بسياري از مريضي ها نامگذاري كرده اند، گفت: علت اصلي نارسايي كليه ديابت است و بر اساس آمارها، هر روز يك نفر به نارسايي كليه در استان فارس اضافه مي شود و به صورت يك روز در ميان بايد دياليز شوند و با سختي هاي بسيار، بايد دستگاه دياليز جديدي خريداري شود.
رييس دانشگاه علوم پزشكي شيراز ادامه داد: عقل و درايت و تفكر ايجاب مي كند كه با آگاهي از اين بيماري و اقدامات مناسب، جلوي يك فاجعه را بگيريم؛ نه اينكه وقتي اتفاق افتاد تازه به فكر خريد دستگاه دياليز و انجام كارهاي درماني و پيدا كردن افراد نيكوكار براي ساختن ساختمان باشيم.
وي از دانش آموزان خواست تا پيام هاي بهداشتي را به والدين خود منتقل كنند و يادآور شد: با چند كار ساده مي توان جلوي ابتلا به بيماري هايي مانند ديابت را بگيريم؛ در بعضي از موارد با خودمراقبتي بدون مراجعه به پزشك هم مي توان از بروز خيلي از بيماري ها، پيشگيري كرد؛ با مراجعه به پزشكان خانواده و مراقبان سلامت پرونده هاي سلامت خود را تكميل و ساليانه يك بار هم شده با معاينه هاي مربوطه از ابتلا به بيماري هاي خطرناك جلوگيري كنيد.
وي با تاكيد بر انجام ورزش به صورت مرتب، گفت: 30دقيقه پياده روي تند در روز يا 150 دقيقه در هفته مي تواند در پيشگيري از چاقي و اضافه وزن مفيد باشد و كمك بسياري به جلوگيري از ديابت مي كند؛ وقتي قندخون بالا مي رود اگر ما ورزش كنيم و وزن خود را كم كنيم، هورمون انسولين باعث ورود قند به سلول ها مي شود و بدن قند را مصرف مي كند، بنابراين ورزش به ورود قند به داخل سلول ها كمك مي كند.
او در جمع دانش آموزان تاكيد كرد: مراقب تغذيه خود باشيم، مصرف نمك و چربي را كاهش دهيم و لبنيات و سبزي و ميوه بيشتر استفاده كنيم.
دكتر ايمانيه افزود: با پيگيري هايي كه انجام شده است به زودي 100 نانوايي سنگك، مجوز پخت نان سبوس دار را دريافت مي كنند تا نان سالم و سبوس دار به مردم ارايه كنند، چرا كه استفاده نكردن از سبوس باعث مي شود شانس ابتلا به 11 نوع سرطان و همچنين ابتلا به ديابت و سكته هاي قلبي و مغزي افزايش يابد.
رييس دانشگاه علوم پزشكي شيراز گفت: همچنين از برنج قهوه اي (سبوس دار) در برنامه غذايي خود استفاده كنيم، برنج هاي سفيد و نان هاي ساندويچي باعث آسيب رساندن به سلامتي انسان ها مي شود.
رييس آموزش و پرورش ناحيه سه شيراز هم در اين آيين با تبريك ولادت امام علي (ع) و آغاز هفته سلامت با شعار 'غلبه بر ديابت' و تبريك سالروز بزرگداشت سعدي، در آيين برگزاري زنگ سلامت، گفت: ديابت به يك مار تشبيه مي شود كه بسيار خطرناك و آرام نفوذ مي كند و علت آن رژيم غذايي و شيوه زندگي ما است.
فرهاد اسماعيلي افزود: در اين هفته بايد تلاش كنيم با برگزاري اين همايش ها و جلسه ها، دانش و آگاهي خود را افزايش دهيم و اين افزايش دانش و آگاهي منجر به عمل شود.
آيين هفته سلامت از يكم ارديبهشت ماه آغاز شده و تا يك هفته ادامه دارد .
6113
.

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «دانش آموزان سفيران انتقال مفاهيم سلامت هستند / پايش ديابت را از مدارس آغاز كنيم» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-10585) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا