نودمین سالگرد تولد الیزابت دوم به‌عنوان دیرپاترین ملكۀ تاریخ انگلستان

به گزارش ايرنا، براي نودمين سالگرد تولد 'اليزابت آلكساندرا ماري ويندزور' ملكه انگليس كه در روز پنجشنبه 21 آوريل خواهد بود، مراسم‌هاي پرهزينه و تشريفاتي تدارك ديده‌ شده و از جمله آنها برگزاري ضيافت نهار با حضور باراك اوباما رييس‌جمهور آمريكا و همسرش در قلعه وينزور در روز جمعه آينده است.
ملكه اليزابت و همسرش 94 ساله‌اش دوك ادينبرگ امروز( چهارشنبه ) يك روز پيش از تولد نود سالگي، براي بزرگداشت پانصدمين سالگرد تأسيس اداره پست سلطنتي از دفتر آن در منطقه وينزور بازديد كردند.
مراسم سالروز تولد ملكه انگليس قرار است روز پنجشنبه در كاخ وينزور برگزار شود و يكي از اين مراسم رژه نظامي اسب‌سواران است.
برخي از مراسم‌ها به مناسبت سالگرد تولد وي قرار است در ماه هاي 'مي' و ژوئن آينده برگزار شود و در آن ميان ملكه ميزبان هزاران نفر از نهادهاي مختلف انگلستان و مقامات ارشد كشورهاي مشترك‌المنافع خواهد بود.
ملكه اليزابت متولد 21 آوريل 1926 ميلادي بوده و در پس از مرگ پدرش شاه جورج ششم در 6 فوريه 1952 ميلادي به سلطنت رسيده است.
ملكه انگليس در نهم ماه سپتامبر گذشته ميلادي به‌رغم وجود برخي آشفتگي‌ها در خاندان سلطنتي و مواجه بودن با رويدادهاي بسيار زياد داخلي و خارجي، توانست با پشت سر گذاشتن 63 سال و 261 روز سلطنت، مبدل به ديرپاترين مقام سلطنت در تاريخ انگلستان شود.
تا قبل از نهم سپتامبر، اين ركورد در اختيار 'ويكتوريا' مادربزرگش بود (زادهٔ 24 مي 1819 - درگذشتهٔ 22 ژانويهٔ 1901) كه 63 سال، هفت ماه و دو روز سلطنت كرد.
اما سووالي كه در نودمين سالگرد تولد ملكه اليزابت در رسانه‌هاي گروهي انگليس مطرح است بحث زمان كناره‌گيري وي از قدرت به دليل كهولت سن و سپردن تخت و تاج پادشاهي به پسرش است.
در حال حاضر ملكه اليزابت، برخلاف ويكتوريا كه در سن 81 سالگي از قدرت كناره گرفت، هيچ‌گونه نشانه‌اي دال بر كناره‌گيري به نفع پسر بزرگش پرنس چارلز، از خود نشان نداده است.
هرچند در سال‌هاي اخير به دليل كهولت سن، پيش‌بيني‌ها و گزارش‌هايي در مورد آماده شدنش براي واگذار كردن اختياراتش به پسرش چارلز منتشر شده اما هيچ‌كدام از اين پيش‌بيني‌ها تاكنون به تحقق نپيوسته است.
اگرچه از وضعيت سلامتي ملكه اليزابت و دوك ادينبرگ كه در ماه ژوئن آينده 95 ساله خواهند شد، بندرت گزارشي منتشر مي‌شود اما براساس ظواهر امر فعلاً بعيد است كه ملكه انگليس صرفاً به دليل وضعيت جسماني‌اش تصميمي براي كناره‌گيري داشته باشد.
در زندگينامه جديد 'پرنس چارلز' كه در سال گذشته منتشر شد، ادعا شده است كه ملكه اليزابت نگران از آن است كه انگليس ممكن است آماده براي پادشاهي پسر بزرگش و اقداماتش نباشد.
'كاترين ماير' نويسنده اين زندگينامه تحت عنوان ''چارلز – قلب يك پادشاه '' ادعا كرده است كه ملكه اليزابت نگران از شيوه جديد و راديكالي است كه انتظار مي‌رود از سوي چارلز پس از رسيدن به مقام پادشاهي، صورت بگيرد.
'كاترين ماير' مي‌گويد كه پرنس چارلز نسبت به مادرش ( ملكه اليزابت ) تمايل بيشتري براي دخالت در امور كشور و اعمال حاكميت دارد .
در حال حاضر سه فرد در صف رسيدن به مقام سلطنت انگلستان به شمار مي‌روند كه شاهزاده چارلز (وليعهد) كه نخستين فرد در صف رسيدن به تاج‌وتخت اين كشور به شمار مي‌رود 67 سال سن دارد.
ويليام پسر چارلز ( دوك كمبريج ) كه در حال حاضر 33 سال دارد، دومين فرد در صف سلطنت به شمار مي‌رود و جورج پسر يك‌ساله وي، نفر سوم در صف منتظران سلطنت در انگليس بشمار مي‌آيد.
مقام سلطنت در انگليس، براساس يك‌رويه پذيرفته‌شده ، جنبهٔ تشريفاتي و نمادين دارد. اگرچه بسياري از نهادهاي حكومتي به نام پادشاه يا ملكه اين كشور فعاليت مي‌كنند، اما او عملاً داراي اختيارات اجرايي و درنتيجه، مسووليت سياسي نيست.
بر اين اساس، تصميمات حكومتي، حتي در مورد بسياري از موضوع‌هاي مربوط به خاندان سلطنتي و نهاد سلطنت، به نام پادشاه يا ملكه اما توسط دولت، پارلمان و ساير نهادها اتخاذ و اجرا مي‌شوند.
'اليزابت آلكساندرا ماري ويندزور' در ششم فوريه سال 1952 ميلادي پس از فوت پدرش 'جورج ششم' پادشاه انگلستان، درحالي‌كه تنها 25 سال داشت به مقام سلطنت رسيد.
اگرچه اليزابت روز 21 آوريل سال 1926 ميلادي در لندن و در خانواده سلطنتي به دنيا آمد، اما اگر بخت يارش نبود و عمويش 'ادوارد هشتم' ازدواج با يك زن آمريكايي را به سلطنت ترجيح نمي‌داد، بسيار بعيد بود روزي بتواند به تخت سلطنت بنشيند.
اليزابت ده‌ساله بود كه 'جورج پنجم' پدربزرگش درگذشت و عمويش 'ادوارد هشتم ' بر تخت سلطنت نشست، اما وي پس از ازدواج با 'ويليس سيمپسون ' زن مطلقۀ آمريكايي تاج‌وتخت را كنار گذاشت و به فرانسه رفت و پس از كناره‌گيري او بود كه 'جورج ششم'، پدر اليزابت، بر تخت نشست.
در ششم فوريه 1952 ميلادي، جورج ششم، پادشاه انگلستان براثر بيماري فوت كرد و خبر درگذشت پادشاه را در كنيا به شاهدخت رساندند و او به‌عنوان ملكه اليزابت دوم به كشورش برگشت. اليزابت اول چهارصد سال پيش از او حكومت كرده بود.
اليزابت دوم، چهلمين حاكم انگليس در رأس نهاد سلطنتي در اين كشور بشمار مي‌آيد. نخستين پادشاه 'ويليام فاتح' بود كه پس از پيروزي در جنگ 'هاستينگز' در سال 1066 ميلادي به تخت نشست.
اليزابت پنج سال پيش از نشستن بر تخت (20 نوامبر 1947 ميلادي) با 'فيليپ مانت بتن' شاهزادۀ يوناني ازدواج‌كرده بود. ملكه اليزابت دوم به هنگام تاج‌گذاري دو فرزند داشت: شاهزاده 'چارلز' چهارساله و شاهدخت 'ان' دوساله. شش سال بعد شاهزاده 'اندرو' و چهار سال بعد از او شاهزاده 'ادوارد ' به دنيا آمدند.
اليزابت دوم زماني به تاج‌وتخت رسيد كه انگلستان ديگر يك امپراتوري نبود، بلكه در رأس اتحاد كشورهاي مشترك‌المنافع يا بقاياي آن امپراتوري قرار داشت و نقش ملكه از چندوظيفۀ تشريفاتي فراتر نمي‌رفت.
اليزابت دوم كه دوران جواني‌اش شاهد جنگ جهاني دوم بود، در دوران سلطنت طولاني‌مدتش نيز شاهد تحولات زيادي در عرصه خارجي و داخلي انگلستان بوده است .
همكاري انگليس با آمريكا در كودتاي28 مرداد سال 1332 ( 19 آگوست 1953) عليه دكتر محمد مصدق كه منجر به سقوط دولت ملي شد، اشغال كانال سوئز توسط انگلستان و فرانسه در سال 1965 ميلادي، جنگ فالكلند در سال 1982 ميلادي ميان انگليس و آرژانتين بر سر جزاير فالكلند و حمله انگليس به عراق در سال 2003 ميلادي ازجمله رويدادهاي خارجي هستند كه در دوران ملكه انگليس به وقوع پيوسته است.
پايان درگيري‌ها در ايرلندشمالي به دنبال توافق سال 1998 ميلادي ميان دولت انگليس و رهبران جدايي‌طلب ايرلندشمالي از جمله وقايع مهم داخلي است كه ملكه انگليس شاهد آن بوده است .
از ديگر وقايع مهم داخلي در دوران حكومت ملكه اليزابت دوم، انفجار چهار حمله انتحاري در ژوئيه سال 2005 ميلادي در شبكه حمل‌ و نقل شهري لندن بود كه در جريان اين 52 نفر كشته و بيش از 770 نفر زخمي شدند.
اما زندگي خصوصي ملكه و اعضاي خانوادۀ سلطنتي و نيز جايگاه پرهزينه سلطنت در نظام حكومتي انگليس نيز در طول 63 سال گذشته همواره مورد توجه اصحاب رسانه‌ و برخي انتقادها بوده است.
وضعيت زناشويي شاهزاده چارلز، وليعهد انگلستان و همسرش سابقش دايانا كه در سال 1981 ميلادي باهم ازدواج‌كرده بودند، و فرجام شوم دايانا پس از طلاقش از چارلز بيشتر از هر چيز ديگري نقل محافل مطبوعاتي بوده و همواره سايه آن بر روي زندگي ملكه انگليس سنگيني مي‌كرده است.
هرچند همچنان خبر و شايعاتي در مورد فساد اخلاقي و مشكلات داخلي در ميان اعضاي خانواده سلطنتي منتشر مي‌شود.
اليزابت دوم با اين‌ همه مسايل درحال حاضر ملكه تشريفاتي 16 كشور مستقل و رئيس اتحاد كشورهاي مشترك‌المنافع كه 54 عضو دارد، است و مسن‌ترين رئيس كشور انگلستان محسوب مي‌شود.
دوران سلطنت ملكه اليزابت دوم از نگاه آماري :
- ثروت ملكه انگليس در حدود 300 ميليون پوند برآورد شده است
- ملكه 270 بار سفر خارجي داشته است
- ملكه انگليس از 116 كشور جهان ديدار داشته است.
بعضي از اين سفرها تاريخي بوده‌اند، مثل سفر سال 1965 ميلادي به آلمان كه نخستين سفر مقام سلطنت انگلستان به اين كشور پس از 52 سال بود.
ملكه انگليس در طول دوران سلطنت خود يك‌بار و آن‌هم در سال 1339 به ايران سفركرده است.
- ملكه اليزابت در سال 1945 ميلادي گواهينامه رانندگي گرفته است
- ملكه انگليس تنها فردي در انگليس است كه نيازي به پاسپورت ندارد
- در طول سلطنت ملكه 'اولين‌ها' زياد بوده‌اند به‌طور مثال در سال 1979 ميلادي او اولين نخست‌وزير زن تاريخ انگلستان يعني مارگارت تاچر را به حضور پذيرفت.
- در طول زمامداري اليزابت دوم، در كل 12 نخست‌وزير در انگليس روي كارآمدند. اولين نخست‌وزير 'وينستون چرچيل' بود كه در دوره وي بساط امپراتوري انگليس كه از كنيا تا هنگ‌كنگ امتداد داشت، برچيده شد و آخرين هم ديويد كامرون از حزب محافظه‌كار است.
اروپام**1**1552

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نودمین سالگرد تولد الیزابت دوم به‌عنوان دیرپاترین ملكۀ تاریخ انگلستان» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-10605) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا