انتقادهاي فزاينده از تهديد استقلال رسانه‌ها در ژاپن / واكنش دولت

«ديويد كائه» گزارشگر ويژه سازمان ملل در امور رسانه اي اخيرا گزارشي منتشر كرده كه نشان مي دهد دولت ژاپن در حال محدود كردن آزادي بيان و جلوگيري از فعاليت مستقل رسانه ها در اين كشور است.
وي در گزارش خود اعلام كرده بود كه در بسياري از مصاحبه هايي كه او با با اصحاب رسانه در ژاپن داشته، به اين نتيجه رسيده است كه آنها باچالش هاي جدي از طرف دولت روبرو هستند.
انتشار اين گزارش باعث شد تا روزنامه «ژاپن تايمز» نيز اعلام كند كه وضعيت استقلال رسانه ها به شكلي نگران كننده به سمت محدوديت پيش مي رود.
اين نشريه تاكيد كرده است كه از زمان روي كار آمدن «شينزو آبه» نخست وزير ژاپن در سال 2012 ميلادي استقلال رسانه ها به چالش كشيده و آنچه رنج هاي رسانه ناميده شده فزوني گرفته است.
«كائه» در گزارشي خود اعلام كرده بود كه استقلال رسانه اي در ژاپن و آزادي بيان در معرض مخاطرات جدي است و دولت هر روز محدوديت هاي بيشتري اعمال مي كند.
به گفته اين گزارشگر سازمان ملل به نظر مي رسد كه دولت به شكلي هدفدار، منظم و قانوني در حال محدود كردن رسانه ها و ايجاد چالش در برابر استقلال آنهاست.
در شرايطي كه دولت ژاپن قوانين بيشتر محدودكننده براي فعاليت رسانه ها تنظيم كرده است، «سانايي تاكايچي» وزير ارتباطات ژاپن در تاييد اين اقدامات مي گويد: قانون پخش تلويزيوني مي تواند از انتشار مطالب نگران كننده بخصوص در عرصه سياست جلوگيري به عمل آورده و ايستگاه هاي تلويزيوني را تعطيل كند.
مقام رسانه اي سازمان ملل متحد همچنين گفت كه بسياري از خبرنگاران در ژاپن از او خواسته اند نامشان فاش نشود و گفته اند كه در بسياري موارد از جمله پس از انتشار گزارش هايي در باره سونامي و زمين لرزه سال 2011 و فاجعه اتمي فوكوشيما، از كار بركنار شده و يا از حقوق آنان كسر شده است.
او مي گويد كه همين قانون و چنين اظهاراتي از سوي مسئولان ژاپني تهديد كننده استقلال رسانه ها در اين كشور است.
وي كه پس از يك هفته ديدار از ژاپن با خبرنگاران مصاحبه مي كرد، اظهار داشت: بسياري از دست اندركاران صنعت رسانه به او گفته اند كه از سانسور، محدوديت هاي فزاينده و تهديد رنج مي برند.
دولت ژاپن چنين انتقادهايي را رد كرده و گفته است كه از آزادي بيان و فعاليت مستقل رسانه اي حراست مي كند و قانون پخش تلويزيوني آنطور كه گفته شده است، محدود كننده نيست.
«ديويد كائه» قصد دارد گزارش مقدماتي خود را به صورت كامل در سال آينده ميلادي در باره محدوديت استقلال رسانه ها در ژاپن در اختيار شوراي حقوق بشر سازمان ملل قرار دهد.
گزارشگران بدون مرز، رتبه ژاپن را از نظر آزادي مطبوعات در سال 2015 ميلادي در بين 180 كشور؛ شصت و يكم اعلام كردند.
اين رتبه در سال 2014 ميلادي 59 و در سال 2013 ميلادي 53 بود.
آساق**231**1597

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «انتقادهاي فزاينده از تهديد استقلال رسانه‌ها در ژاپن / واكنش دولت» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-10630) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا