گشايش نمايشگاه هفته سلامت در آموزش و پرورش ناحيه يك بندرعباس

به گزارش خبرنگار ايرنا، معاون تربيت ‌بدني و سلامت اداره كل آموزش‌ وپرورش هرمزگان در مراسم گشايش اين نمايشگاه اظهار داشت: ترويج تغذيه صحيح و سالم كه نقش مهم در سلامت فكري و جسمي افراد دارد، نيازمند يك فرهنگسازي دقيق و صحيح است.
عليرضا باقري بيان داشت: منشأ بسياري از بيماري‌هاي جامعه در مصرف نادرست مواد غذايي است كه در همين راستا بايد اهتمام جدي در آموزش خانواده‌ها با محوريت شناخت غذاهاي سالم و آگاهي از مضرات تغذيه ناسالم صورت گيرد.
باقري غربالگري به‌موقع، استفاده از غذاهاي سالم و پرداختن به ورزش را براي همه افراد جامعه توصيه كرد و افزود: داشتن برنامه منظم براي ورزش كردن مي‌تواند در توازن و به نرمال رساندن مقدار قند و چربي موجود در بدن كمك شاياني باشد.
يكم تا هفتم ارديبهشت ماه به نام هفته سلامت نام گذاري شده كه امسال شعار اين هفته غلبه بر ديابت انتخاب شده است.
همه ساله براي روز جهاني بهداشت و هفته سلامت شعارهايي انتخاب مي شود كه از جمله آنها مي توان به ايمني غذا از مزرعه تا سفره در سال 94، يك عمر سلامت با خود مراقبتي در سال 93، فشار خون را جدي بگيريم در سال 92، سالمندي و سلامت در سال 91 و مقاومت به داروهاي ضدميكروبي در سال 90 اشاره كرد.
ديابت يا بيماري قند، نوعي اختلال متابوليك در بدن است كه در آن توانايي توليد انسولين در بدن از بين مي‌رود و يا بدن در برابر توليد انسولين مقاوم شده و نمي تواند عملكرد طبيعي خود را انجام دهد و در نهايت قند خون افزايش مي‌يابد.
وجود مقدار فراوان قند در خون نيز در درازمدت به بخش‌هاي مختلف بدن آسيب مي رساند كه آسيب به قلب، رگ‌هاي خوني،‌ كليه‌ها، ‌دستگاه تناسلي و دستگاه عصبي و بينايي از آن جمله است.
بيماري ديابت داراي دو نوع تيپ يك و دو مي باشد كه ديابت نوع يك بيشتر در زمان نوجواني شروع و دليل اصلي آن عدم توانايي غده پانكراس در ترشح هورمون انسولين است.
هورمون انسولين وظيفه تنظيم ميزان قند خون را در بدن بر عهده دارد.
ديابت نوع دوم بيشتر در افراد با وزن بالا و تحرك كم و سن بالاي 35 سال بروز مي كند و دليل عمده آن مقاومت سلول هاي بدن در مقابل عملكرد انسولين مي باشد.
بر اساس برآوردها، در سال 2008 در جهان حدود 350 ميليون نفر به اين بيماري مبتلا بوده‌اند و شيوع اين بيماري به ويژه در كشورهاي فقير و در حال توسعه در حال افزايش است.
در سال 2012 ديابت علت مرگ حدود 1.5 ميليون نفر در دنيا بوده است كه بيش از 80 درصد آن در كشورهاي فقير و در حال‌ توسعه رخ‌ داده است و برآوردها نشان مي‌دهد كه اين بيماري به هفتمين علت مرگ تا سال 2030 تبديل خواهد شد.
7198/ 6048

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «گشايش نمايشگاه هفته سلامت در آموزش و پرورش ناحيه يك بندرعباس» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-10691) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا