دهه فجر امسال بند تنظيمي سد مراش به بهره برداري مي رسد

جمشيد انصاري روز چهارشنبه در جريان بازديد از عمليات اجرايي سد مراش در سفر يك روزه به شهرستان ماهنشان افزود: پروژه سد مراش بزرگترين پروژه آبي اين شهرستان است.
وي يادآورشد: اين سد از معدود طرح هاي است كه آب كشاورزي، شرب و صنعت شهرهاي ماهنشان و دندي را تامين خواهد كرد و با ايجاد مجتمع آب رساني، 127 روستاي اين منطقه از نعمت آب اين سد بهره مند خواهند شد.
انصاري با بيان اينكه كشاورزي مدرن در اين منطقه بايد به كار گرفته شود، اظهار كرد: طراحي يك الگوي كشت خاص در پايين دست سد مراش از سوي متوليان جهاد كشاورزي اقدامي مهم و اررزشمند به شمار مي رود.
استاندار زنجان گفت: بر اين اساس الگوي كشت مناسب از سوي دستگاه متولي امر در اين منطقه بايد بررسي و پس از بهره برداري كامل از سد مراش، گونه هاي خاص از محصولات براي كشت به كشاوزران توصيه شود تا هم براي كشاورزان توجيه خوبي داشته باشد و هم در برگشت سرمايه كمك كند.
وي در ادامه به رفع مشكلات پيمانكار پروژه سد مراش اشاره و خاطر نشان كرد: تلاش مي شود مشكلات اداري مربوطه به اين سد با همكاري دستگاه هاي متولي تا پايان ارديبهشت برطرف شود.
انصاري ابرازكرد: با ساز و كارهايي تعريف شده اي نيز به نسبت به نقد كردن اوراق پيمانكار كمك و مساعدت خواهد شد.
** پيشرفت 47.3 درصدي سد مراش
مدير عامل شركت آب منطقه اي زنجان در ادامه اين بازديد گفت: سد مراش آب اراضي چهار هزار و 796 هكتار منطقه انگوران از شهرستان ماهنشان را تامين خواهد كرد.
امير حميدنيا هدف از اجراي اين سد را تامين آب براي آبياري اراضي كشاورزي، صنايع و شرب اعلام و اظهار كرد: آب قابل تنظيم سد 46.4 ميليون متر مكعب در سال است كه از اين ميزان 2.5 ميليون متر مكعب براي شرب، 4.5 ميليون متر مكعب براي صنعت، 32 ميليون متر مكعب براي كشاورزي و 7.4 ميليون متر مكعب براي حقابه زيست محيطي در نظر گرفته شده است.
وي ابراز كرد: اين سد از نوع خاكي غير همگن با هسته رسي، به ارتفاع 75 متر از پي و حجم مفيد مخزن سد 33 ميليون متر مكعب است.
مدير عامل شركت آب منطقه اي زنجان ادامه داد: اعتبار مصوب سال جاري براي اين سد، بيش از 170 ميليارد ريال است.
وي خاطر نشان كرد: تا پايان سال 94 براي اين طرح اعتباري بيش از 620 ميليارد ريال هزينه شده و پيشرفت فيزيكي سد به47.3 درصد رسيده است.
سد مراش در 125 كيلومتري جنوب غربي زنجان در روستاي مراش منطقه انگوران، از توابع شهرستان ماهنشان در دست احداث است.
3001/7320

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «دهه فجر امسال بند تنظيمي سد مراش به بهره برداري مي رسد» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-10695) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا