آيين بزرگداشت يادروز سعدي در شيراز آغاز شد

به گزارش ايرنا محمد باقر نوبخت، عصر امروز (چهارشنبه) با هدف شركت در اين ايين وارد شيراز شد و در مراسم بزرگداشت اين شاعر پرآوازه ايراني حضور يافت.
در اين مراسم قرار است علاوه بر دكتر نوبخت، آيت الله اسدالله ايماني نماينده ولي فقيه در فارس و امام جمعه شيراز و محمد علي افشاني استاندار فارس نيز سخنراني كنند.
يكم ارديبهشت ماه درتقويم ملي ايران به عنوان روز بزرگداشت سعدي نامگذاري شده است.
ابومحمد مصلِح الدين بن عبدالله، نامور به سعدي شيرازي و مشرف الدين در سال 568 يا به برخي از روايت ها در 588 خورشيدي تولد يافت. آوازه اين شاعر و نويسنده پارسي گوي ايران زمين بيشتر به خاطر نظم و نثر آهنگين، گيرا و قوي اوست.
جايگاه اين شاعر نام آور سده هفتم هجري نزد اهل ادب تا بدان جاست كه به وي لقب استاد سخن و شيخ اجل داده اند. آثار معروفش كتاب گلستان در نثر و بوستان در بحر متقارب و نيز غزليات و ديوان اشعار اوست كه به اين سه اثر كليات سعدي مي گويند.
شيخ اجل سعدي به سياحت و جهانگردي علاقه بسياري داشت و به شهرهاي خاور نزديك و خاور ميانه، هندوستان، مصر و شمال آفريقا سفر كرد و اين جهانگردي به روايتي 30 سال به طول انجاميد.
همان گونه كه در تاريخ تولد اين فخر ادبيات ايران زمين اختلاف نظر وجود دارد در مورد تاريخ وفات وي نيز ديدگاه ها متفاوت است و به استناد آنچه دراين مورد موجود است اين اديب بي بديل ادبيات پارسي درسال 671خورشيدي چشم از جهان فرو بست.
6122 /6118

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آيين بزرگداشت يادروز سعدي در شيراز آغاز شد» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-10696) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا