امحای بیش از هشت میلیارد ریال داروی قاچاق و غیرمجاز در شیراز

به گزارش دریافتی روز چهارشنبه ایرنا از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشكی شیراز، مدیر دارو و فرآورده های بیولوژیكی و مواد دانشگاه علوم پزشكی شیراز، در حاشیه امحای این داروها گفت: این داروها شامل داروهای سقط جنین، مكمل های ورزشی، داروهای مخدر و محرك های مغزی بود كه فاقد اثربخشی و دارای عوارض جانبی بسیار خطرناكی بودند كه مصرف آنها علاوه بر ایجاد آسیب جسمی، یك آسیب اجتماعی هم به دنبال دارد.
وی، با تاكید بر تهیه داروهای موردنیاز از مراكز و داروخانه های معتبر و مورد تایید وزارت بهداشت، بیان داشت: امروزه موضوع داروهای قاچاق و غیر رسمی، یكی از معضلات جوامع بشری است كه در هر كشوری بسته به میزان امنیت دارویی و غذایی وجود دارد.
حسام درستی، افزود: در برخی از كشورها میزان داروهای قاچاق می تواند به 70 درصد هم برسد، اما ایران با میزان آمار بسیار محدود، یكی از كشورهای پیشرو در امر مبارزه با قاچاق دارو است.
مدیر داروی دانشگاه علوم پزشكی شیراز، بیان داشت: بحث داروی قاچاق و غیر رسمی، به میزان یك عدد هم برسد، برای كشور خطرناك و ممكن است مشكل جدی برای سلامت آحاد مردم، به وجود آورد و در كشور ما با حساسیت بسیاری موضوع قاچاق دارو پیگیری می شود.
وی در مورد سودجویی در قاچاق دارو، اظهار كرد: به سبب درآمدی كه در این زمینه وجود دارد و حساسیتی كه مردم برای تهیه دارو دارند، برخی از سوپرماركت ها، عطاری ها و فروشندگان با سودجویی وارد این حیطه می شوند.
درستی، ادامه داد: دانشگاه علوم پزشكی شیراز، یك برنامه مداخله ای در ارتباط با مبارزه با قاچاق دارو، قاچاق لوازم یك بار مصرف و مكمل ها، آغاز كرده و نتایج بسیار خوبی هم به دست آورده است.
او، برپایی چندین مانور مشترك با همكاری بین بخشی، نیروی انتظامی و دادگاه انقلاب اسلامی را بخشی از اقدامات صورت گرفته در این زمینه بیان كرد و گفت: برنامه هایی با حمایت مراجع قضایی در مناطقی كه قاچاق دارو پررنگ تر است، اجرا شد و به نوعی موضوع مبارزه با قاچاق دارو در اولویت برنامه های دانشگاه علوم پزشكی شیراز، قرار گرفته است.
این مقام مسئول توصیه كرد: شهروندان برای درمان بیماری هایی مانند ترك اعتیاد، با دستور پزشك، از مراكز ترك اعتیاد و سوء مصرف مواد رسمی و برای كاهش یا افزایش وزن، افزایش حجم ماهیچه، مشكلات جنسی و موارد دیگر، به پزشكان مراجعه و داروهای موردنیاز را از مراكز و داروخانه های معتبر و مورد تایید وزارت بهداشت تهیه كنند.
رئیس اداره نظارت و بازرسی بر دارو در دانشگاه علوم پزشكی شیراز هم گفت: برای مبارزه با قاچاق كالا، به ویژه قاچاق دارو و كالاهای سلامت محور، طرحی با همكاری گروه های بازرسی دانشگاه علوم پزشكی شیراز، پلیس اماكن، پلیس مواد مخدر، كلانتری ها و مقام قضایی آغاز شده است.
مهدی خسروی افزود: ازحدود سه ماه گذشته، با تیم بازرسی متشكل از دانشگاه و مراجع قضایی، از اماكنی شامل عطاری ها، فروشگاه های آرایشی بهداشتی، سوپرماركت ها، باشگاه های بدنسازی، مكمل های دارویی و ورزشی، داروهای قاچاق و غیر قابل مصرف مانند مواد مخدر، محرك های مغزی، داروهای جنسی و سقط جنین، به ارزش بیش از هشت میلیارد ریال كشف شد.
وی ادامه داد: حدود 450 بازدید در سه ماه گذشته، از سوی دانشگاه علوم پزشكی شیراز، با حمایت دستگاه قضایی، دادستان و پلیس اماكن و پلیس موادمخدر، از محل های مختلفی كه نسبت به قاچاق دارو اقدام می كردند انجام شد و در این زمینه بیش از 120 پرونده به مراجع قضایی ارسال شد.
وی با اشاره به فعالیت پلیس اماكن، گفت: نیروهای پلیس اماكن، با هدف تامین سلامت مردم، بر تمام واحدهای صنفی، به ویژه فروشگاه های آرایشی بهداشتی، عطاری ها و باشگاه های بدنسازی، نظارت كامل دارند و با متخلفان طبق قانون، برخورد می كنند.
رئیس اداره نظارت و بازرسی بر دارو دانشگاه، اظهار داشت: مردم باید دارو را از مراكز مجاز، داروخانه ها و مراكز بهداشتی درمانی تهیه و از فروشگاه ها و مغازه های بدون هیچ نام و نشان و اعتبار، خرید نكنند.
خسروی اضافه كرد: مراكز غیرمجاز، با نشان های متنوع، از راه تبلیغات در ماهواره ها، جوانان را جذب خود می كنند، و مكان مشخصی برای تهیه آن وجود ندارد.
این مقام مسئول، با بیان اینكه جوانان بیشترین مصرف كنندگان این داروها، هستند، گفت: داروهای قاچاق و غیرمجاز، عوارض بسیار خطرناك و غیر قابل برگشتی مانند نارسایی كلیه و كبد به همراه دارند و در برخی از موارد افرادی كه از اینگونه داروها مصرف می كنند نیاز به پیوند عصو دارند.
رئیس اداره نظارت و بازرسی بر دارو دانشگاه علوم پزشكی شیراز، به ورزشكاران و بدنسازان، توصیه كرد: پودرها و مكمل های ورزشی را، حتما از داروخانه ها و مراكز مجاز و رسمی، تهیه كنند.
خسروی افزود: برخی از مراكز تولید داروهای غیرمجاز، در كارگاه ها و انبارهای زیرزمینی با مارك های روز دنیا تهیه می شود كه آلودگی میكروبی دارند و میزان دوز مواد آن بیش از حد مجاز است.
6113 /6118

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «امحای بیش از هشت میلیارد ریال داروی قاچاق و غیرمجاز در شیراز» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-10750) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا