واعظي: روابط ايران و آذربايجان، اعتمادساز و گسترده است

به گزارش خبرنگار ايرنا، «محمود واعظي» عصر چهارشنبه در مراسم كلنگ زني احداث پل ريلي جمهوري آذربايجان به ايران در شهر آستاراي كشور همسايه افزود: دو ملت ايران و جمهوري آذربايجان داراي پيشينه زيادي از نظر تاريخي، فرهنگي، مذهبي زباني هستند و همه اينها، سرمايه بزرگي براي آينده است.
وي با ابراز خرسندي از اينكه اعتماد خوبي بين رهبران دو كشور ايجاد شده، ادامه داد: بيش از 20 سال است كه روابط ايران و جمهوري آذربايجان را دنبال مي كنم و در هيچ دوره اي، روابط دو كشور اين اندازه خوب و اعتمادساز و گسترده نبوده، البته اين بدان معنا نيست كه ما در گذشته روابط خوبي نداشته ايم.
رئيس كميسيون مشترك اقتصادي ايران و جمهوري آذربايجان اضافه كرد: روابط ايران و آذربايجان با اعتمادسازي گسترده، همواره از منحني رو به بالايي برخوردار بوده است.
وي اظهار كرد: روابط ما در همه ابعاد در حال گسترش است، امروز شادي ملت جمهوري آذربايجان، شادي ملت ايران و غم مردم آذربايجان، غم مردم ايران است.
واعظي افزود: مجددا شاهد وقوع نزاع در منطقه قره باغ بوديم كه در اين حادثه، هم ملت و هم دولت ايران فعاليت كردند تا نشان دهند كه ايران، مخالف برادركشي است و براي خاموش كردن اين آتش از هيچ تلاشي فروگذار نخواهيم بود.
وي ادامه داد: در 30 ماه گذشته رئيسان جمهوري دو كشور ايران و آذربايجان، شش بار با همديگر ملاقات دوستانه و صميمي داشتند و در اين ارتباطات، تصميمات بسيار مهمي براي گسترش روابط اتخاذ شد.
واعظي با بيان اينكه آنچه امروز شاهد هستيم، خواسته دو دهه اخير دو ملت و دو دولت است؛ گفت: از رئيسان جمهوري دو كشور نيز تشكر مي كنم كه فضايي را آماده كردند تا پنج ماه قبل، تصميم مهم را براي اينكه راه آهن دو كشور به هم متصل شود، اتخاذ كنيم.
وي خاطرنشان كرد: البته وزيران حمل و نقل ، رئيسان راه آهن دو كشور و همه مسئولان اعم از مرزباني، استانداران و فرمانداران در دو كشور براي رفع مشكلات تلاش كردند.
واعظي ادامه داد: آنچه پايه گذاري مي كنيم، در حقيقت مقدمات اتصال كشورهاي مختلف و ارتباط مردم مختلف از هندوستان تا هلسينكي به طول دو هزار و 500 كيلومتر است.
وي يادآور شد: اين كريدور شمال - جنوب در خدمت دوستي ملت هاست و همه ملت ها و كشورها از اين مسير استفاده خواهند كرد و آنچه طراحي شده، به منظور عبور 10 ميليون تن كالا در راستاي روابط دو جانبه ، حمل و نقل و ترانزيت مي باشد.
واعظي اضافه كرد: خوشبختانه ايران از زماني كه بحث راه آهن جمهوري آذربايجان جدي شد، بودجه اي را كه براي اتمام راه آهن قزوين - رشت در نظر گرفته بود، افزايش داد و هم اينك 92درصد زيرساخت خط ريلي قزوين - رشت آماده و ريل مورد نياز نيز خريداري شده و با اولويت در حال انجام است و براي خط آهن رشت - آستارا نيز مطالعه انجام شده است.
وي گفت: مذاكرات خوبي با مقامات دولت آذربايجان شروع شده و ما اميدواريم عمليات اين پروژه را چه به صورت دو جانبه و چه به صورت سه جانبه، با روسيه پيش ببريم و نهايي كنيم.
واعظي افزود: به هر صورت، اراده بر اين منوال است كه اين كار سريع انجام شود و اميدوارم مردم منطقه و به خصوص دو شهر آستارا، از اين خط آهن به نحو شايسته اي بهره مند شوند.
احداث پل ريلي جمهوري آذربايجان به جمهوري اسلامي ايران، در مراسمي با حضور مسئولان بلندپايه دو كشور، عصر امروز (چهارشنبه) برگزار شد.
در اين مراسم مقرر شد جمهوري آذربايجان هشت كيلومتر از خط آهن را تا رودخانه مرزي آستاراچاي ادامه دهد و سپس پل ريلي به طول 80 متر و با سه دهنه به طور مشترك توسط ايران و جمهوري آذربايجان بر روي رودخانه آستاراچاي ساخته شود. همچنين احداث دو كيلومتر خط ريلي و نيز ساخت پايانه بار در تعهد دولت جمهوري اسلامي ايران قرار دارد.
پس از ارائه گزارش توسط وزير اقتصاد جمهوري آذربايجان و نيز وزير ارتباطات ايران در آستاراي جمهوري آذربايجان، اعضاي كميسيون همكاري هاي اقتصادي ايران و جمهوري آذربايجان با حضور در آستاراي ايران، از نقطه پاياني احداث پل ريلي بازديد كردند.
وزير ارتباطات ايران و تعدادي ديگر از اعضاي كميسيون همكاري هاي اقتصادي ايران و جمهوري آذربايجان براي برگزاري نشستي با محوريت احداث راه آهن آستارا - آستارا ، عازم باكو پايتخت كشور جمهوري آذربايجان شدند.
كميسيون همكاري هاي اقتصادي ايران و جمهوري آذربايجان، هفدهم و هجدهم مهرماه سال گذشته در آستاراهاي دو كشور جمهوري اسلامي ايران و جمهوري آذربايجان برگزار و پيرامون مسايل مختلف اقتصادي از جمله اتصال راه آهن سراسري آذربايجان به ايران و در آينده، اتصال آن به رشت و قزوين بحث و تبادل نظر شد.
سند توافقنامه اتصال راه آهن جمهوري آذربايجان به ايران، هجدهم مهرماه سال گذشته در نشست كميسيون همكاري هاي اقتصادي ايران و جمهوري آذربايجان در فرمانداري شهرستان آستارا امضا شد.
سند مذكور با حضور وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات ايران ، وزير اقتصاد و صنعت جمهوري آذربايجان ، رئيس شركت راه آهن جمهوري آذربايجان و مديرعامل شركت راه آهن ايران به امضا رسيد و تعيين شد تا طرف آذري، هشت كيلومتر راه آهن را تا نقطه صفر مرزي ادامه دهد و طرف ايراني نيز در قالب اين توافقنامه، تا دو كيلومتر خط راه آهن را ادامه خواهد داد تا اين خط ريلي در نهايت به پايانه متصل شود.
شهرستان آستارا در 200 كيلومتري غرب مركز استان گيلان و در نوار مرزي جمهوري آذربايجان واقع است.
2007/7105*شبس*1613

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «واعظي: روابط ايران و آذربايجان، اعتمادساز و گسترده است» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-10754) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا