عمل گرايي سعدي، شخصيت وي را تاريخ ساز كرده است

به گزارش ايرنا آيت الله اسدالله ايماني شامگاه چهارشنبه در آيين ويژه يادروز سعدي در جوار آرامگاه سعدي در شيراز بيان كرد: سخن سعدي كه هنوز هم پس از گذشت سالها بر جان و دل مردم جهان جاري است تنها از سر سخنوري و سخنداني نيست بلكه حاصل تجربه مردي عملگراست.
وي با بيان اينكه سعدي شيرازي به جاي خلوت گزيني حضور در ميدان را برگزيده است افزود: رهبري امسال را سال اقدام و عمل نامگذاري كرده اند كه اين مهم مي طلبد در چنين سالي اين بعد از انديشه سعدي بيشتر مورد توجه قرار گيرد.
آيت الله ايماني اظهارداشت: در زماني كه انديشه سعدي متاثر از حمله مغول در جامعه گريزي و انديشه ستيزي فرو رفته و امواج عرفان، عزلت گزيني و گوشه گيري جامعه ايران را دربرگرفته بود، سعدي رويكرد عمل گرا را برگزيد.
وي اضافه كرد: سعدي با انتخاب اين انديشه راهبردي، به همگان نشان مي دهد كه جهان جاي تن آسايي نيست و اين مهم را همواره در پند و اندرزهاي خود بيان مي كند.
او ادامه داد: سعدي شيرازي در مقابل انديشه گريزي عرفاني، درس و مدرسه را براي خدمت به خلق مطرح مي كند و باتوجه به اينكه اهل خانقاه خدمت به خلق را به فراموشي سپرده اند، صاحب دلان را بيرون از خانقاه مي جويد.
آيت الله ايماني گفت:سعدي شيرازي دانش را با كوشش و علم را با عمل مي خواهد و هرگز مروج خرد گرايي و فلسفه داني صرف نيست.
امام جمعه شيراز عنوان داشت: تذكر سعدي به اهالي درس و مدرسه بيانگر پيوند علم وعمل است و او معتقد است كه علم را بايد براي خدمت به خلق به كار گرفت و از آن ابزاري براي بهبود حيات انساني استفاده كرد.
آيت الله ايماني گفت: توصيه سعدي تنها به اهل علم نيست و او مردم عامي را نيز فراموش نكرده است به طوري كه سعدي ضمن فراخواندن مردم به كار و كوشش زندگي فقيرانه همراه با تلاش را برتر از خدمتگزاري ذليلانه مي داند.
وي بيان كرد: سياست عمل گرايانه سعدي بيانگر سنت نبوي و علوي است كه اين انديشه با رويكرد توسعه گرايانه و دنيا طلب جهان غرب متفاوت است.
ايماني اظهارداشت: سعدي بر اساس تجربيات سفرهاي خود، نوعي فلسفه عمل گرايانه را پيش روي همگان قرار مي دهد و اين ويژگي است كه سخن وي را عليرغم فراز و نشيب هاي تاريخي الهام بخش و باقي مانده كرده است.
او ادامه داد: تجارب سعدي و پيوند او ميان علم و عمل خود عامل پايايي انديشه سعدي در فراز و فرود زمان است به طوري كه انديشه او تا امروز پس از حدود 800 سال قابليت شنيده شدن دارد.
آيت الله ايماني عنوان داشت: سعدي شاعري توانمند است اما شاعري تنها خصيصه او نيست بلكه سعدي روزگار جواني خود را به جهانگردي گذرانده و از هر خواني، خوشه اي چيده است.
يكم ارديبهشت ماه درتقويم ملي ايران به عنوان روز بزرگداشت سعدي نامگذاري شده است.
ابومحمد مصلِح الدين بن عبدالله نامور به سعدي شيرازي و مشرف الدين در سال 568 يا به برخي از روايت ها در 588 خورشيدي تولد يافت. آوازه اين شاعر و نويسنده پارسي گوي ايران زمين بيشتر به خاطر نظم و نثر آهنگين ، گيرا وقوي اوست.
جايگاه اين شاعر نام آور سده هفتم هجري نزد اهل ادب تا بدان جاست كه به وي لقب استاد سخن و شيخ اجل داده اند. آثار معروفش كتاب گلستان در نثر و بوستان در بحر متقارب و نيز غزليات و ديوان اشعار اوست كه به اين سه اثر كليات سعدي مي گويند.
شيخ اجل سعدي به سياحت و جهانگردي علاقه بسياري داشت و به شهرهاي خاور نزديك و خاور ميانه، هندوستان، مصر و شمال آفريقا سفر كرد و اين جهانگردي به روايتي 30 سال به طول انجاميد.
همان گونه كه در تاريخ تولد اين فخر ادبيات ايران زمين اختلاف نظر وجود دارد در مورد تاريخ وفات وي نيز ديدگاه ها متفاوت است و به استناد آنچه دراين مورد موجود است اين اديب بي بديل ادبيات پارسي درسال 671خورشيدي چشم از جهان فرو بست.
3002/ 1876

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «عمل گرايي سعدي، شخصيت وي را تاريخ ساز كرده است» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-10802) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا