امحاي بيش از هشت ميليارد ريال داروي قاچاق و غيرمجاز در شيراز

به گزارش دريافتي روز چهارشنبه ايرنا از روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي شيراز، مدير دارو و فرآورده هاي بيولوژيكي و مواد دانشگاه علوم پزشكي شيراز، در حاشيه امحاي اين داروها گفت: اين داروها شامل داروهاي سقط جنين، مكمل هاي ورزشي، داروهاي مخدر و محرك هاي مغزي بود كه فاقد اثربخشي و داراي عوارض جانبي بسيار خطرناكي بودند كه مصرف آنها علاوه بر ايجاد آسيب جسمي، يك آسيب اجتماعي هم به دنبال دارد.
وي، با تاكيد بر تهيه داروهاي موردنياز از مراكز و داروخانه هاي معتبر و مورد تاييد وزارت بهداشت، بيان داشت: امروزه موضوع داروهاي قاچاق و غير رسمي، يكي از معضلات جوامع بشري است كه در هر كشوري بسته به ميزان امنيت دارويي و غذايي وجود دارد.
حسام درستي، افزود: در برخي از كشورها ميزان داروهاي قاچاق مي تواند به 70 درصد هم برسد، اما ايران با ميزان آمار بسيار محدود، يكي از كشورهاي پيشرو در امر مبارزه با قاچاق دارو است.
مدير داروي دانشگاه علوم پزشكي شيراز، بيان داشت: بحث داروي قاچاق و غير رسمي، به ميزان يك عدد هم برسد، براي كشور خطرناك و ممكن است مشكل جدي براي سلامت آحاد مردم، به وجود آورد و در كشور ما با حساسيت بسياري موضوع قاچاق دارو پيگيري مي شود.
وي در مورد سودجويي در قاچاق دارو، اظهار كرد: به سبب درآمدي كه در اين زمينه وجود دارد و حساسيتي كه مردم براي تهيه دارو دارند، برخي از سوپرماركت ها، عطاري ها و فروشندگان با سودجويي وارد اين حيطه مي شوند.
درستي، ادامه داد: دانشگاه علوم پزشكي شيراز، يك برنامه مداخله اي در ارتباط با مبارزه با قاچاق دارو، قاچاق لوازم يك بار مصرف و مكمل ها، آغاز كرده و نتايج بسيار خوبي هم به دست آورده است.
او، برپايي چندين مانور مشترك با همكاري بين بخشي، نيروي انتظامي و دادگاه انقلاب اسلامي را بخشي از اقدامات صورت گرفته در اين زمينه بيان كرد و گفت: برنامه هايي با حمايت مراجع قضايي در مناطقي كه قاچاق دارو پررنگ تر است، اجرا شد و به نوعي موضوع مبارزه با قاچاق دارو در اولويت برنامه هاي دانشگاه علوم پزشكي شيراز، قرار گرفته است.
اين مقام مسئول توصيه كرد: شهروندان براي درمان بيماري هايي مانند ترك اعتياد، با دستور پزشك، از مراكز ترك اعتياد و سوء مصرف مواد رسمي و براي كاهش يا افزايش وزن، افزايش حجم ماهيچه، مشكلات جنسي و موارد ديگر، به پزشكان مراجعه و داروهاي موردنياز را از مراكز و داروخانه هاي معتبر و مورد تاييد وزارت بهداشت تهيه كنند.
رئيس اداره نظارت و بازرسي بر دارو در دانشگاه علوم پزشكي شيراز هم گفت: براي مبارزه با قاچاق كالا، به ويژه قاچاق دارو و كالاهاي سلامت محور، طرحي با همكاري گروه هاي بازرسي دانشگاه علوم پزشكي شيراز، پليس اماكن، پليس مواد مخدر، كلانتري ها و مقام قضايي آغاز شده است.
مهدي خسروي افزود: ازحدود سه ماه گذشته، با تيم بازرسي متشكل از دانشگاه و مراجع قضايي، از اماكني شامل عطاري ها، فروشگاه هاي آرايشي بهداشتي، سوپرماركت ها، باشگاه هاي بدنسازي، مكمل هاي دارويي و ورزشي، داروهاي قاچاق و غير قابل مصرف مانند مواد مخدر، محرك هاي مغزي، داروهاي جنسي و سقط جنين، به ارزش بيش از هشت ميليارد ريال كشف شد.
وي ادامه داد: حدود 450 بازديد در سه ماه گذشته، از سوي دانشگاه علوم پزشكي شيراز، با حمايت دستگاه قضايي، دادستان و پليس اماكن و پليس موادمخدر، از محل هاي مختلفي كه نسبت به قاچاق دارو اقدام مي كردند انجام شد و در اين زمينه بيش از 120 پرونده به مراجع قضايي ارسال شد.
وي با اشاره به فعاليت پليس اماكن، گفت: نيروهاي پليس اماكن، با هدف تامين سلامت مردم، بر تمام واحدهاي صنفي، به ويژه فروشگاه هاي آرايشي بهداشتي، عطاري ها و باشگاه هاي بدنسازي، نظارت كامل دارند و با متخلفان طبق قانون، برخورد مي كنند.
رئيس اداره نظارت و بازرسي بر دارو دانشگاه، اظهار داشت: مردم بايد دارو را از مراكز مجاز، داروخانه ها و مراكز بهداشتي درماني تهيه و از فروشگاه ها و مغازه هاي بدون هيچ نام و نشان و اعتبار، خريد نكنند.
خسروي اضافه كرد: مراكز غيرمجاز، با نشان هاي متنوع، از راه تبليغات در ماهواره ها، جوانان را جذب خود مي كنند، و مكان مشخصي براي تهيه آن وجود ندارد.
اين مقام مسئول، با بيان اينكه جوانان بيشترين مصرف كنندگان اين داروها، هستند، گفت: داروهاي قاچاق و غيرمجاز، عوارض بسيار خطرناك و غير قابل برگشتي مانند نارسايي كليه و كبد به همراه دارند و در برخي از موارد افرادي كه از اينگونه داروها مصرف مي كنند نياز به پيوند عصو دارند.
رئيس اداره نظارت و بازرسي بر دارو دانشگاه علوم پزشكي شيراز، به ورزشكاران و بدنسازان، توصيه كرد: پودرها و مكمل هاي ورزشي را، حتما از داروخانه ها و مراكز مجاز و رسمي، تهيه كنند.
خسروي افزود: برخي از مراكز توليد داروهاي غيرمجاز، در كارگاه ها و انبارهاي زيرزميني با مارك هاي روز دنيا تهيه مي شود كه آلودگي ميكروبي دارند و ميزان دوز مواد آن بيش از حد مجاز است.
6113 /6118**1565

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «امحاي بيش از هشت ميليارد ريال داروي قاچاق و غيرمجاز در شيراز» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-10807) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا