سقوط ايتاليا در طبقه بندي جهاني آزادي مطبوعاتي

به گزارش ايرنا به نقل از روزنامه 'لاستمپا'، ايتاليا در گزارش سالانه خبرنگاران بدون مرز در خصوص آزادي مطبوعاتي در ميان 180 كشور جهان در سال جاري ميلادي، از مكان 73 طبقه بندي در سال 2015 ميلادي به مكان 77 اين فهرست سقوط كرد.
بر اساس اين گزارش ، ايتاليا درميان كشورهاي اتحاديه اروپا نيز در رده هاي آخر فهرست و تنها قبل از قبرس ، يونان و بلغارستان قرار گرفته است.
يكي از دلايل سقوط ايتاليا در طبقه بندي جهاني آزادي مطبوعاتي مربوط به 30 الي 50 خبرنگاري مي شود كه بخاطر تهديد به مرگ، تحت حفاظت پليس قرار گرفته اند. در گزارش مذكور، حتي به روند قضايي براي خبرنگاراني كه در باره رسوايي هاي ويكي ليكس مطلب نوشته بودند نيز اشاره شده است.
بر اساس اين گزارش ، بيشترين مشكل در ايتاليا مربوط به خبرنگاراني مي شود كه در خصوص فساد و جرايم سازماندهي شده مطلب نوشته و تحقيقات مي كنند.
جالب اينكه وضعيت ازادي مطبوعاتي در ايتاليا به جايي رسيده است كه كشورهايي مانند تونگا، بوركينا فاسو و بوتسوانا نيز در اين فهرست قبل از ايتاليا و در رتبه هاي بهتري قرار گرفته اند.
** سبقت آفريقا از آمريكا
شرايط آزادي مطبوعاتي تقريبا در همه جا بدتر شده است اما براي نخستين بار و از زماني كه خبرنگاران بدون مرز از سال 2002 شروع به تهيه اين فهرست كرده اند، آفريقا شرايط بهتري را نشان داده و از برخي كشورهاي امريكايي جاييكه خشونت عليه خبرنگاران در كشورهاي لاتين امريكايي افزايش مي يابد سبقت گرفته است. اين درحالي كه آسيا از نظر آزادي مطبوعاتي بدترين محسوب مي شود. قاره اروپا منطقه اي است كه در آن رسانه ها از آزادي بيشتري برخوردارند با اينكه در طبقه بندي جديد يك ضعف كلي در انها به چشم مي خورد.
فنلاند در ميان 180 كشور جهان، بهترين شرايط را براي خبرنگاران دارد و از سال 2010 در صدر 10 كشور اول قرار دارد. هلند نيز با كسب دو رتبه در مكان دوم جدول و نروژ با از دست دادن يك رتبه به مكان سوم جدول رفت. كشورهاي روسيه، تركيه و مصر نيز به ترتيب در مكان هاي 148، 151 و 159 جدول قرار گرفته اند. كشور تركمنستان در رتبه 178 جدول، كره شمالي در رتبه 179 و اريتره در مكان 180 قرار دارند. درحالي كه تونس از مكان 126 جدول به رتبه 96 صعود كرد و اوكراين نيز ازرتبه 129 به 107 بالا رفت.
اروپام**461 **1565
http://www.lastampa.it/2016/04/20/esteri/libert-di-stampa-litalia-crolla-ora-al-posto-jl0lw7T7ev7j31hRKIpCwJ/pagina.html

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سقوط ايتاليا در طبقه بندي جهاني آزادي مطبوعاتي» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-10809) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا