هيات پارلماني ايران با رئيس كميسيون عدالت و عضو برجسته حزب حاكم تركيه ديدار و گفت و گو كرد

به گزارش ايرنا، در اين ديدار طرفين بر ضرورت توسعه مناسبات دو كشور و همچنين همكاري نزديكتر مجالس ايران و تركيه تاكيد كردند.
الهيار ملكشاهي رئيس هيات ايراني تاريخچه اي از سوابق قانوگذاري و قانون اساسي در قبل و بعد از انقلاب اسلامي ارائه نمود و جايگاه و اهميت مجلس شوراي اسلامي و شوراي نگهبان و مجمع تشخيص مصلحت نظام را تشريح كرد.
وي بر همكاري مجالس دو كشور جهت كمك به حل مشكلات ناشي از قاجاق انسان، مواد مخدر، پولشويي و تروريسم تاكيد كرد.
هيات پارلماني ايران همچنين از همتاي ترك و نمايندگان مجلس تركيه براي سفر به ايران دعوت بعمل آورد.
احمد اييمايا نيز با اشاره به اشتراكات تاريخي، فرهنگي، ديني و هنري دو كشور تاكيد كرد كه دو كشور مناسبات فيمابين را بيش از پيش توسعه دهند و به عادلانه شدن ساختار نظام بين الملل كمك كنند.
اين عضو برجسته حزب حاكم كه در تدوين قانون اساسي جديد تركيه نيز فعال است، گفت تركيه در دوران تحريم ها همواره در كنار دولت و مردم ايران بوده است و علاقمند به تبادل هيات هاي پارلماني مي باشد.
اييمايا همچنين تساهل و تسامح فرهنگي را در جهت گفت و گوي تمدنها و برقراري صلح در جهان ضروري دانست.
اعضاي هيات پارلماني ايران روز گذشته به تركيه سفر كرده است.
الهيار ملك شاهي رئيس كميسيون حقوقي و قضايي مجلس شوراي اسلامي را در اين سفر، سيد حميد رضا طباطبايي، ميرهادي قره سيد رومياني، علي جليلي اعضا و هاشم آهنگري دبير كميسيون حقوقي و قضايي همراهي مي كنند.
هيات پارلماني ايران در حالي به آنكارا سفر مي كند كه در جريان سفر روز شنبه دكتر حسن روحاني رييس جمهوري اسلامي ايران به آنكارا، يك سند همكاري بين وزراي دادگستري دو كشور به امضا رسيده است.
خاورم/2011**1565

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «هيات پارلماني ايران با رئيس كميسيون عدالت و عضو برجسته حزب حاكم تركيه ديدار و گفت و گو كرد» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-10831) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا