فرهنگ استفاده از نمك در بين ايرانيان نيازمند اصلاح است

دكتر حبيب الله موسوي بهار روز چهارشنبه در آيين آغاز هفته سلامت در همدان افزود: مصرف نمك يكي از مهمترين عوامل بروز بيماري هاي غير واگير از جمله فشارخون و بيماري هاي قلبي است اما مصرف روز افزون آن در جامعه نگران كننده است.
وي عنوان كرد: به دليل كاهش بيماري هاي واگير دار در چند دهه اخير جمعيت جهان در چند دهه گذشته چند برابر شده اما هم اكنون بيماري هاي غير واگير دار در جهان فراگير شده و در ايران بيماري‎هاي غيرواگيردار و مزمن عواقب اجتماعي و خانوادگي زيادي را به خانواده ها تحميل مي‎كند.
وي تصريح كرد: بيماري‎هاي قلبي _ عروقي، سرطان و ديابت از مهمترين بيماري هاي غير واگيري است كه به دلايل مختلف ابتلا به آنها همواره در حال افزايش است.
وي افزود: اعضاي بدن انسان تا 80 سالگي توان زندگي دارد و قلب انسان در طول 80 سال زندگي سه ميليارد بار تپش دارد.
وي با بيان اينكه سالانه 38 ميليون نفر در جهان جان خود را به دليل ابتلا به بيماري هاي غير واگير دار از دست مي دهند بيان كرد: مصرف سيگار و دخانيات، كمبود تحرك، مصرف الكل، رژيم غذايي ناسالم از مهمترين عوامل بروز بيماري‌هاي غيرواگير هستند.
وي عنوان كرد: بزرگسالان با خود مراقبتي و اهميت به سلامت خود در كنار انتقال فرهنگ خود مراقبتي به فرزندان مي توانند دوران سالمندي سالمي را براي خود رقم بزنند.
وي با بيان اينكه دانش‎آموزان سفيران سلامت هستند و بايد مانع از سيگار كشيدن خانواده شوند گفت: ايران داراي يك درصد جمعيت جهان است اما مصرف سيگار در كشور سالانه 300 هزار ميليارد ريال هزينه به كشور تحميل مي كند.
وي ادامه داد: نبود تحرك كافي و فعاليت ناكافي سالانه موجب سه ميليون مرگ و مصرف نمك سالانه موجب دو ميليون مرگ در جهان مي شود.
وي با اشاره به شعار امسال سازمان جهاني بهداشت درباره ' غلبه بر ديابت ' ادامه داد: چاقي به عنوان يكي از عوامل زمينه ساز ديابت در بين دانش‌آموزان و بزرگسالان نگران كننده است.
يكم تا هفتم ارديبهشت ماه هفته ملي سلامت نامگذاري شده است.
7530/6993

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «فرهنگ استفاده از نمك در بين ايرانيان نيازمند اصلاح است» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-10870) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا