نخستين تبادل تجاري بندرلنگه با عمان در دوره پسابرجام

به گزارش خبرنگار ايرنا، محمود صابري چهارشنبه با اعلام اين خبر به خبرنگاران اظهار داشت: به دنبال رايزني هاي انجام شده از سوي مقامات دو كشور و بازديد مدير امور اقتصادي عمان از بندرلنگه، فصل جديدي از تبادلات تجاري ميان اين بندر و بندر صحار عمان آغاز شده است.
وي افزود: در همين راستا براي نخستين بار واردات لوله به ميزان يك هزارو 303 تن و همچنين صادرات سنگ گچ به صورت مستقيم از طريق بندرلنگه به بندر صحار صورت گرفت.
در روزهاي آخر فروردين ماه امسال مدير دفتر اقتصادي كنسولگري كشور عمان به دنبال رايزني هاي انجام شده بازديدي از بندرلنگه انجام داد و در اين بازديد خواستار گسترش روابط شد.
عماد بن خميس الشكيبي نشستي با مدير اداره بنادر و دريانوردي بندرلنگه نيز انجام داد و در اين نشست اظهار داشت: كشور چين با سرمايه گذاري در بخش دريايي اقدام به راه اندازي مسير دريايي صنعتي از ايران كرده و عمان نيز در اين زمينه با ايران همكاري مي كند.
وي بيان داشت: پس از لغو تحريم ها فصل تازه اي از توسعه روابط ايران و عمان آغاز شده است.
وي توسعه مناسبات تجاري در تمام زمينه ها بويژه در بخش صادرات مواد معدني از بندرلنگه به بنادر عمان را خواستار شد.
پس از حضور نماينده ديپلماتيك كشور عمان در غرب هرمزگان و ديدار با مدير بنادر و دريانوردي بندرلنگه و چند تن از فعالان اقتصادي اين منطقه و تفاهمات صورت پذيرفته، مقرر شد ماهانه 20 هزار تن سنگ گچ از معادن بندرلنگه به بندرعمان صادر شود.
بندر لنگه به عنوان اصلي ترين بندر غرب هرمزگان افزون بر ترانزيت كالا، فعاليت هاي صادراتي، وارداتي و كاپوتاژ را نيز پشتيباني مي كند.
موقعيت جغرافيايي و ترابري دريايي بندرلنگه آن را به بهترين پايانه ي لجستيكي براي جزاير ايراني حوزه ي خليج فارس(سيري، لاوان، كيش، هندورابي، تنب بزرگ و كوچك و ابوموسي) تبديل كرده است.
داشتن حداقل فاصله دريايي با اميرنشين هاي امارات متحده عربي از جمله بنادر دبي و شارجه، از ديگر مزيت ها و ويژگي هاي بندرلنگه است .
بندرلنگه در 240 كيلومتري غرب بندرعباس مركز استان هرمزگان واقع شده است.
كشور عمان روابط سياسي خوبي با ايران دارد و بازار كشور عمان از جمله بازارهاي هدف تجار هرمزگاني است كه فاصله نزديك و كاهش هزينه هاي حمل و نقل، اشتراكات فرهنگي و مذهبي، علاقمندي مردم عمان به توليدات ايران، تجربه موفق بازرگانان هرمزگان در كشور عمان ، اهميت حضور تجار اين استان در بازار عمان را بيشتر كرده است.
كشور عمان با برخورداري از 94.8 توليد ناخالص ملي، نرخ تورم 1.6 و 10 ميليارد دلار بدهي خارجي گزينه خوبي براي انجام مبادلات تجاري با كشور ايران است.
طبق آمار موجود در نيمه نخست سال 94 ارزش صادرات به كشور عمان 172 ميليون دلار بوده و ارزش واردات اين كشور43 ميليون دلار گزارش شده كه نشان دهنده موازنه مثبت تجاري با كشور عمان است.
7198/ 6048

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نخستين تبادل تجاري بندرلنگه با عمان در دوره پسابرجام» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-10872) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا