اتمام پروژه راه آهن جمهوري آذربايجان به ايران، منجر به تحول اقتصادي منطقه مي شود

به گزارش خبرنگار ايرنا، محمدعلي نجفي عصر چهارشنبه پس از برگزاري مراسم آغاز عمليات احداث پل ريلي جمهوري آذربايجان به ايران در جمع خبرنگاران افزود: نشست طرفين در كمتر از يك سال، نتيجه داد چراكه اعضاي كميسيون همكاري هاي اقتصادي دو كشور، در نشست مشترك خود در سال گذشته توافق كرده بودند كه در حداقل زمان ممكن، كار احداث هشت كيلومتر راه آهن جمهوري آذربايجان عملياتي شود.
وي ادامه داد: چند دهه بود كه دو ملت علاقمند بودند تا راه آهن به نتيجه مطلوب برسد و هم اينك هشت كيلومتر از اين پروژه توسط دولت آذربايجان در حال انجام است و طي هشت ماه آتي، آماده و پل مشترك ريلي نيز در اين فرصت تكميل مي شود.
استاندار گيلان با اشاره به اينكه ساخت دو كيلومتر خط ريلي تا پايانه بار جزو تعهدات جمهوري اسلامي ايران است، گفت: زيرسازي بيش از يك و نيم كيلومتر اين پروژه با مشاركت شركت توسعه زيرساخت هاي كشور آماده شده است.
وي خاطرنشان كرد: همه مشكلات مربوط به پايانه حل شده و در اولين فرصت، ساخت آن آغاز مي شود.
نجفي با اشاره به اينكه پروژه مربوط به راه آهن قزوين - رشت با جديت در حال انجام است، گفت: بر اساس توافق حاصل شده تا اواخر سال جاري يا اوايل سال آتي، اين پروژه به بهره برداري مي رسد.
وي در خصوص اتصال راه آهن رشت به آستارا بيان داشت: بر اساس مذاكرات انجام شده، كشورهاي جمهوري آذربايجان، روسيه و شركت هاي بزرگي كه اخيرا به علت رفع تحريم و حضور فاينانس فعاليت آن ها آغاز شده، در اتصال اين خط آهن مشاركت خواهند كرد و راه آهن مذكور به پايانه بار آستارا متصل خواهد شد.
وي ادامه داد: با اتصال اين خط آهن، زمينه اي فراهم مي شود كه راه هند به هلسينكي حدود دو هزار كيلومتر نزديك شود و همچنين حمل و نقل كالا، آسان و هزينه و زمان آن كاهش مي يابد تا ملت هاي مختلف از آن بهره ببرند.
نجفي با اشاره به اينكه طي نشست برگزار شده رئيسان دو كميسيون آماده سازي پايانه بار و نيز روان سازي بخش گمرك آستارا و اجرايي شدن رواديد را نيز پيگيري مي كنند، گفت: خوشبختانه اعضاي كميسيون پذيرفتند كه ساكنان دو شهر مرزي آستارا در ايران و جمهوري آذربايجان، از امتياز لغو رواديد مسافران مرزي در محدوده 45 كيلومتري برخوردار شوند.
احداث پل ريلي جمهوري آذربايجان به جمهوري اسلامي ايران، در مراسمي با حضور مسئولان بلندپايه دو كشور، عصر امروز (چهارشنبه) برگزار شد.
در اين مراسم مقرر شد جمهوري آذربايجان هشت كيلومتر از خط آهن را تا رودخانه مرزي آستاراچاي ادامه دهد و سپس پل ريلي به طول 80 متر و با سه دهنه به طور مشترك توسط ايران و جمهوري آذربايجان بر روي رودخانه آستاراچاي ساخته شود. همچنين احداث دو كيلومتر خط ريلي و نيز ساخت پايانه بار در تعهد دولت جمهوري اسلامي ايران قرار دارد.
پس از ارائه گزارش توسط وزير اقتصاد جمهوري آذربايجان و نيز وزير ارتباطات ايران در آستاراي جمهوري آذربايجان، اعضاي كميسيون همكاري هاي اقتصادي ايران و جمهوري آذربايجان با حضور در آستاراي ايران، از نقطه پاياني احداث پل ريلي بازديد كردند.
وزير ارتباطات ايران و تعدادي ديگر از اعضاي كميسيون همكاري هاي اقتصادي ايران و جمهوري آذربايجان براي برگزاري نشستي با محوريت احداث راه آهن آستارا - آستارا ، عازم باكو پايتخت كشور جمهوري آذربايجان شدند.
كميسيون همكاري هاي اقتصادي ايران و جمهوري آذربايجان، هفدهم و هجدهم مهرماه سال گذشته در آستاراهاي دو كشور جمهوري اسلامي ايران و جمهوري آذربايجان برگزار و پيرامون مسايل مختلف اقتصادي از جمله اتصال راه آهن سراسري آذربايجان به ايران و در آينده، اتصال آن به رشت و قزوين بحث و تبادل نظر شد.
سند توافقنامه اتصال راه آهن جمهوري آذربايجان به ايران، هجدهم مهرماه سال گذشته در نشست كميسيون همكاري هاي اقتصادي ايران و جمهوري آذربايجان در فرمانداري شهرستان آستارا امضا شد.
سند مذكور با حضور وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات ايران ، وزير اقتصاد و صنعت جمهوري آذربايجان، رئيس شركت راه آهن جمهوري آذربايجان و مديرعامل شركت راه آهن ايران به امضا رسيد و تعيين شد تا طرف آذري، هشت كيلومتر راه آهن را تا نقطه صفر مرزي ادامه دهد و طرف ايراني نيز در قالب اين توافقنامه، تا دو كيلومتر خط راه آهن را ادامه خواهد داد تا اين خط ريلي در نهايت به پايانه متصل شود.
شهرستان آستارا در 200 كيلومتري غرب مركز استان گيلان و در نوار مرزي جمهوري آذربايجان واقع است.
7105/2007

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اتمام پروژه راه آهن جمهوري آذربايجان به ايران، منجر به تحول اقتصادي منطقه مي شود» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-10892) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا