ادامه موج پناهندگي در ميان اتباع كره شمالي

به گزارش خبرگزاري «يونهاپ» به نقل از راديوي آمريكايي «آسياي آزاد»، خروج اين افراد از كره شمالي و درخواست پناهندگي آن ها به يك كشور ديگر در شرايطي رخ مي دهد كه اوضاع امنيتي اين كشور از آغاز ماه آوريل با نزديك شدن به مراسم سالگرد تولد بنيانگذار كره شمالي تشديد شده بود.
يك منبع آگاه كره شمالي در اين رابطه گفت : هفت نفر از افراد دو خانواده در روستاي «موسان» واقع در استان مرزي «هامگيونگ شمالي» از شامگاه جمعه ناپديد شدند. اين در حالي است كه جاده ها و گذرگاه هاي كوهستاني واقع در مرز مشترك با چين تحت تدابير شديد امنيتي است.
اين راديو اعلام كرد كه وزارت امنيت ملي كره شمالي به سرعت دستور رسيدگي به اين موضوع را صادر كرده و تحقيقات در اين زمينه تاكنون بي نتيجه بوده است.
خبر پناهندگي اين هفت تن در شرايط منتشر شده است كه كره جنوبي اواخر ماه گذشته اعلام كرده بود كه يك گروه 13 نفري از شهروندان كره شمالي كه در رستوراني در چين مشغول به كار بوده اند، در اقدامي بي سابقه از سئول درخواست پناهندگي سياسي كرده اند.
پيونگ يانگ پيش از اين با متهم كردن كره جنوبي به ربايش اتباع اين كشور، خواستار بازگرداندن آن ها به خاك كره شمالي شده بود.
با اين حال مقام هاي چيني مي گويند كه اين افراد ( شامل يك مرد و 12 زن) گذرنامه هاي معتبري داشتند و به صورت قانوني از چين خارج شده اند.
شمار پناهندگان كره شمالي در همسايه جنوبي اين كشور به 28 هزار نفر مي رسد كه از ميان آنها نزديك به يكهزار و 280 نفر فقط در يك سال گذشته وارد كره جنوبي شده اند.
بر اساس برخي گزارش ها، دولت كره شمالي سال گذشته ميلادي در پي افزايش شديد موج پناهندگي اتباع خود، تدابير امنيتي بيشتري را براي نظارت بر عملكرد برخي مقام ها و كارگران شاغل برون مرزي اتخاذ كرده بود.
اين كشور از سال 2006 به علت آزمايش هاي موشكي و هسته اي تحت تحريم هاي سازمان ملل بوده است. شوراي امنيت سازمان ملل پيش از اين با صدور يك قطعنامه، تحريم هاي جديدي بر عليه اين كشور وضع كرده بود كه گفته مي شود در دو دهه اخير بي سابقه بوده است.
آساق ** 9386**1565

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ادامه موج پناهندگي در ميان اتباع كره شمالي» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-10896) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا