استاندار فارس: بنيان انديشه سعدي بر واقع گرايي و مردم دوستي استوار است

به گزارش خبرنگار ايرنا، مهندس سيد محمد علي افشاني، شامگاه چهارشنبه در آئين بزرگداشت سعدي در شيراز، با اشاره به سفارش امام علي (ع) به مالك اشتر مبني بر اينكه فرماندهان و حاكمان بايد پناهگاه استوار رعيت باشند و رضايت مردم را فراهم كنند، افزود: سعدي نيز به تبعيت از اين سفارس مي گويد كه ملوك از بهر پاس رعيت هستند نه رعيت از بهر طاعت ملوك.
وي بيان كرد: اميرالمومنين (ع) باز به مالك مي فرمايند كه كارگزاران دولتي را از ميان مردمي با تجربه و با حيا و از خانداني پاكيزه و با تقوا كه در مسلماني سابقه درخشاني دارند برگزين و بازرساني راستگو و وفادار بر كارگزاران بگمار كه سبب مهرباني آنها با رعيت خواهد بود.
استاندار فارس اضافه كرد: سعدي باز به تبعيت از اين سخن، خداترسي و پرهيزگاري و عمل صالح را از شروط مديران و حاكمان روزگار مي داند.
افشاني گفت: سعدي شاعر بلندآوازه ايران كه همگان او را استاد سخن مي نامند، عظمت و بزرگي امام علي (ع) را چنان درك نمود كه شجاعت وصف شير خدا و صفدر ميدان و بحر جود را در هيچ كس نمي بيند، همان امامي كه خصائل نيك او نظير جوانمردي و فتوت و مدارا و مروت نياز امروز و پيروي او تضمين فرداي ماست.
استاندار فارس گفت: امام علي (ع) ايمان را پايه و اساس عدالت و عدل را ثمره و نتيجه ايمان مي داند و در ديدگاه آن حضرت ناديده گرفتن عدالت ثبات اجتماعي را متزلزل و اجراي آن موجب پايداري و استحكام جامعه است و هيچ امتياز و برتري و منزلتي براي حاكم نيست مگر به عدالت و مهمترين وظيفه حاكم اقامه قسط و اجراي عدل است و اينكه تمام پشت و پناه و پايگاه حكومت مردمند و رضايت آنان و رابطه صحيح حاكمان و مردم دوري از ظلم و ستم و برقراري عدالت است.
وي اضافه كرد: گستردگي اطلاعات و معارف شيخ، كثرت تجارب و عشق بي پايان او به ساحت پاك آفريدگار و محبت به خلق باعث گرديد تا سعدي عاليترين مباحث توحيد و عرفان و پندهاي فردي و اجتماعي را در موجزترين و زيباترين شكل بيان نمايد.
افشاني گفت: سعدي در همه زمينه هاي فردي و اجتماعي از جمله مروت و جوانمردي، تدبير، عدالت و عبادت، خدمت به خلق، پرهيز از ريا، اخلاص و اخلاق، خيرخواهي خلق، مقدّم داشتن راحت ديگران بر راحتي خويش، نيك خواهي و نرم خويي، پرهيز از مردم آزاري، احسان و نيكي، همدردي با همنوعان و موارد متعدد ديگر گفته و سروده است.
وي، آموزه هاي سعدي را الگوي زيست انساني دانست و ادامه داد: سعدي در تجليل انسان و به دست آوردن دل دردمندان تا آنجا پيش رفت كه در نظر او فتح جهان در مقابل فتح دلها بس ناچيز و خرد است.
او گفت: خودبيني و خودپرستي در نظر سعدي قدر و اعتباري ندارد بلكه، سربلندي آدمي در تواضع و فروتني در مقابل مردم است.
اول ارديبهشت ماه درتقويم ملي ايران به عنوان روز بزرگداشت سعدي نامگذاري شده است.
ابومحمد مصلِح الدين بن عبدالله نامور به سعدي شيرازي و مشرف الدين در سال 568 يا به برخي از روايت ها در 588 خورشيدي تولد يافت. آوازه اين شاعر و نويسنده پارسي گوي ايران زمين بيشتر به خاطر نظم و نثر آهنگين ، گيرا وقوي اوست.
جايگاه اين شاعر نام آور سده هفتم هجري نزد اهل ادب تا بدان جاست كه به وي لقب استاد سخن و شيخ اجل داده اند. آثار معروفش كتاب گلستان در نثر و بوستان در بحر متقارب و نيز غزليات و ديوان اشعار اوست كه به اين سه اثر كليات سعدي مي گويند.
شيخ اجل سعدي به سياحت و جهانگردي علاقه بسياري داشت و به شهرهاي خاور نزديك و خاور ميانه، هندوستان، مصر و شمال آفريقا سفر كرد و اين جهانگردي به روايتي 30 سال به طول انجاميد.
همان گونه كه در تاريخ تولد اين فخر ادبيات ايران زمين اختلاف نظر وجود دارد در مورد تاريخ وفات وي نيز ديدگاه ها متفاوت است و به استناد آنچه دراين مورد موجود است اين اديب بي بديل ادبيات پارسي درسال 671خورشيدي چشم از جهان فرو بست.
شبس*6122/ 5054*1613

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «استاندار فارس: بنيان انديشه سعدي بر واقع گرايي و مردم دوستي استوار است» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-11032) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا