دولت جديد ميانمار در گذرگاه سنجش تاريخي

به گزارش ايرنا، يك قايق مسلمانان روهينگيايي با 65 سرنشين كه در يك اردوگاه در استان 'راخين' زندگي مي كردند هفته جاري هنگامي كه براي خريد جابجا مي شدند، غرق شد و براساس برخي گزارش ها بيش از 30 نفر از آنها كشته شدند.
واكنش 'آنگ سان سوچي' برنده جايزه صلح نوبل كه پيش از اين همه تلاش خود را براي پيروزي در انتخابات به كار گرفت و در نهايت حزبش مقابل نظاميان پيروز و قدرت را در اختيار گرفت در مقابل مرگ اين مسلمانان روهينگيايي از ديدگاه كارشناسان نوع نگرش دولت جديد را نسبت به اين اقليت قومي روشن مي كند.
اگرچه آنگ سان سوچي، به دليل محدوديت هاي قانوني نتوانست بر كرسي رياست جمهوري تكيه زند، اما تلاش وي در انتخاب يكي از نزديكانش براي تصاحب كرسي رياست جمهوري، نشان دهنده نقش تاثيرگذار وي در آينده ميانمار است. سان سوچي اكنون به عنوان وزير امور خارجه و مشاور دولت فعاليت مي كند و براساس ديدگاه كارشناسان گرداننده دولت است.
آنگ سان سوچي از سال 2012 و پس از اينكه مسلمانان روهينگيا در استان راخين، هدف بوداييان افراط گرا قرار گرفتند و بيش از يكهزار نفر از اين مسلمانان به طرز فجيعي كشته و بيش از 100 هزار نفر ديگر مجبور به ترك خانه و كاشانه خود شدند، واكنشي كه در شان برنده يك جايزه صلح باشد، را در زير لواي سياست مخفي كرد و بسياري از حاميان صلح را از خود نااميد كرد.
بنابه تحليل برخي كارشناسان، 'آنگ سان سوچي' پيش از برگزاري انتخابات مجبور بود به دليل كسب حمايت اكثريت بوداييان، واكنش منطقي در مقابل برخي از حوادث اين كشور كه مي توانست آينده سياسي وي را تحت تاثير قرار دهد، نشان دهد، اما اكنون وي توانسته قدرت را درست گيرد و سياست هاي خود را براي ميانمار به مرحله اجرا بگذارد.
برنده جايزه صلح نوبل كه اكنون در قالب پست مشاور دولت، هدايت دولت را در اختيار دارد، پيش از اين اعلام كرده بود براي اتحاد دموكراتيك فدرال با مشاركت اقليت هاي قومي اقدام مي كند.
آنگ سان سوچي كه به تازگي در جريان مطرح شدن سئوال از سوي يك خبرنگار مسلمان، با از كوره در رفتن، بخشي از نگرش خود را نسبت به مسلمانان نشان داده بود، با غرق شدن اين كشتي كه همه كشته شدگان آن مسلمانان ميانماري هستند، بيش از پيش زير ذره بين صلح دوستان جهان و فعالان مدني جهان قرار مي گيرد.
آساق**241**1611

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «دولت جديد ميانمار در گذرگاه سنجش تاريخي» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-11162) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا