ميوه هاي توليدي افغانستان از راه چابهار به سايرنقاط دنيا صادر مي شود

«سيد ياقوت شاه» چهارشنبه شب در حاشيه نشست مديران سرمايه گذاري و اقتصادي منطقه آزاد چابهار در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهار داشت: اين شهرستان با دارا بودن دو بندر مهم تجاري و منطقه آزاد مي تواند بازار ميوه افغانستان را متحول كند و پلي براي ارتباط بيشتر تجار و بازرگانان با ساير نقاط جهان باشد.
وي با بيان اينكه چابهار از راه درياي عمان به آبهاي اقيانوسي متصل مي شود، افزود: همجواري اين شهرستان با افغانستان كه محصور در خشكي است يك نقطه مثبت و فرصت طلايي براي ترانزيت كالا است.
وي هدف از سفر هيات تجاري و اقتصادي افغانستان را بررسي فرصت سرمايه گذاري و امكانات ترانزيتي براي صادرات ميوه هاي توليدي كشور افغانستان به هند و كشورهاي شرق آسيا و اروپا عنوان كرد.
مديرعامل «شركت الرحمان و الرحيم» و رئيس كميسيون ميوه تازه قندهار افغانستان ادامه داد: شركتي با موضوع صادرات و واردات ميوه در منطقه آزاد چابهار در اين سفر سه روزه ثبت خواهد شد و به زودي ترانزيت ميوه هاي افغانستان از طريق چابهار آغاز مي شود.
«سيد ياقوت شاه» افزود: يكي ديگر از اهداف سفر به چابهار واردات انواع مواد غذايي و ميوه هايي نظير كيوي، موز و پسته به افغانستان است.
وي بيان كرد: سه هزار و 530 تن ميوه افغانستان نظير انار، انگور، انجير، خربزه و غيره سال گذشته از طريق پاكستان به ساير نقاط دنيا به ويژه هند صادر شده است.
هيات اقتصادي افغانستان سه شنبه شب وارد منطق آزاد چابهار شد و روز چهارشنبه از بازار سنتي شهر چابهار، انبارها، سردخانه و امكانات ترانزيتي منطقه آزاد چابهار ديدن كرد.
چابهار تنها بندر اقيانوسي كشور و سرزمين موج و مرجان با 13هزار و 161 كيلومترمربع وسعت از شمال به شهرستان هاي نيكشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به كشور پاكستان، از جنوب به درياي عمان(مكران) و از غرب به كنارك متصل است.
اين شهرستان زيبا و ساحلي در منطقه مكرانِ بلوچستان از 2 شهر به نام هاي چابهار و نگور، سه بخش مركزي، دشتياري و پلان، شش دهستان و 549 آبادي داراي سكنه تشكيل شده است و تا زاهدان مركز استان سيستان و بلوچستان 645 كيلومتر فاصله دارد.
3043 /8005 /6081

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ميوه هاي توليدي افغانستان از راه چابهار به سايرنقاط دنيا صادر مي شود» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-11169) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا