خشم چين از همراه شدن انگليس با آمريكا در منازعات درياي جنوبي

به گزارش ايرنا، «هوگو سوئيره» از مقام هاي ارشد ارتباطات خارجي دولت انگليس به تازگي اعلام كرد كه كشورش در اين راستا از آمريكا پشتيباني مي كند.
وي افزود: انگليس اعتقاد دارد كه فيليپين و آمريكا حق طرح منازعات درياي جنوبي در دادگاه بين المللي را دارند چرا كه اين موضوع جزو حقوق اين كشورها محسوب مي شود و مورد حمايت بريتانيا نيز هست.
وزارت امور خارجه چين امروز پنجشنبه با انتشار بيانيه اي به نقل از «هوا چون اينگ» سخنگوي خود خاطرنشان كرد كه مسائل اين دريا هيچ ارتباطي به انگلستان ندارد.
در اين بيانيه آمده است كه موضوع درياي جنوبي مربوط به كشورهاي منطقه است و انگليس نمي تواند چنين اقدامي صورت داده و در اين ميانه با ديگران همسو شود.
سخنگوي چين در بيانيه خود بر مخالفت كشورش با اظهارات مقام انگليسي و طرفداري و جانبداري اين كشور از واشنگتن و مانيل تاكيد ورزيده و آورده است: انگليس حقيقت ماجرا را درك نكرده است.
تارنماي «چاينا ارگ» چين نيز گزارش كرده است كه طرح مساله در يك دادگاه بين المللي از سوي آمريكا و فيليپين طرحي براي متشنج كردن منطقه است كه بيش از 100 هزار فروند كشتي در سال آن در آن عبور و مرور مي كنند.
وزارت امور خارجه چين از اينكه آمريكا قصد دارد تجهيزات و تسليحات و سامانه هاي راداري تازه اي به ارزش 42 ميليون دلار در اختيار مانيل قرار دهد نيز ابراز ناخرسندي كرده است.
در اين بيانيه،‌ آمريكا بزرگترين عامل تنش و بي ثباتي در درياي جنوبي معرفي شده است كه به بهانه هاي واهي تلاش دارد چين را مقصر مشكلات منطقه بداند.
چين اعلام كرده در دادگاهي بين المللي كه بخواهد به اين شكايت آمريكا و فيليپين كه در سال 2013 ميلادي ارائه شده است رسيدگي كند، ‌هرگز شركت نخواهد كرد و آن را به رسميت نمي شناسد.
به جز چين، كشورهايي همچون ويتنام، فيليپين، مالزي، تايوان و برونئي ادعاي مالكيت بخش‌هايي از درياي جنوبي چين را دارند.
آساق**232**1597

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «خشم چين از همراه شدن انگليس با آمريكا در منازعات درياي جنوبي» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-11232) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا