حكومت حضرت علی(ع) بهترین تجربه برای كارگزاران است

حسين ظريف منش به مناسبت 13 رجب و سالروز ميلاد حضرت علي(ع) و ضرورت پيروي كارگزاران نظام اسلامي از آموزه هاي علوي به خبرنگار معارف ايرنا گفت:‌ حضرت علي(ع) در ميان ائمه از جايگاهي ويژه برخوردار است. چون آن حضرت تنها امامي است كه آموزه هاي اسلامي را در صحنه حكومت داري تجربه كرده است.
وي افزود: اين دوره حكومت داري اميرمومنان(ع) بهترين آموزه براي ما محسوب مي شود و انديشمندان دانشگاه و حوزه و همچنين مديران نظام، نمايندگان مجلس شوراي اسلامي و دولتمردان بايد به اين سمت بروند كه آموزه هاي حكومتي و اداري آن حضرت را در جامعه جاري كنند.
ظريف منش اضافه كرد: اگر اين كار صورت گيرد، همانگونه كه رهبر معظم انقلاب فرمود نظام اداري ما به سمت يك نظام اسلامي دقيق حركت خواهد كرد و اگر همه كارگزاران نظام احساس كنند كه در نظام علوي مسئوليت دارند و آموزه هاي علوي را بشناسند، بسياري از مشكلات جامعه حل مي شود.
وي از نامه 53 نهج‌البلاغه كه حضرت علي(ع) براي مالك اشتر فرماندار خود در مصر نوشت، به عنوان دستورالعملي قاطع و روشن ياد كرد كه مي تواند در نظام اداري كشور يك انقلاب ايجاد كند.
ظريف منش با اشاره به پژوهش هاي انجام شده در زمينه سيره حكومتي حضرت امير(ع) گفت: كارهاي علمي بسياري درباره سيره اميرمومنان براي كارگزاران نظام صورت گرفته و مديران و مسئولان نظام بسياري از آموزه هاي علوي را فراگرفته اند و در سيستم ها و قوانين لحاظ كرده اند اما هنوز تا رسيدن به آموزه هاي علوي فاصله داريم.
وي به عنوان نمونه از سختگيري و دقت حضرت علي(ع) در بيت المال مسلمانان در دوران حكومت آن حضرت ياد كرد و گفت: بازخواست برخي از كارگزاران از سوي اميرمومنان(ع) براي جلوگيري از حيف و ميل در بيت المال بود و اگر اين رفتارهاي علوي را درنظر بگيريم، بسياري از رفتار فردي، اجتماعي و مديريتي ما به سمت اين تعاليم خواهد رفت.
مديرعامل بنياد غدير تاكيد كرد: البته اين قاعده در نامه هاي حضرت علي(ع) وجود دارد كه وقتي آن حضرت خلافي در كارگزاران خود مي ديدند و يا متوجه وجود انحرافي از ارزش هاي اسلامي مي شدند، به صورت شفاف اعلام مي كردند.
وي همچنين گفت: آن حضرت هر عزل و نصبي را به صورت شفاف بيان مي كردند كه به عنوان نمونه مي توان به عزل محمد بن ابي بكر از حكومت مصر اشاره كرد.
اين پژوهشگر مذهبي افزود: حضرت امير(ع) هنگام جابجايي محمد بن ابي بكر به صراحت علت احراز شايستگي مالك اشتر را براي اين پست اعلام كرده و فرمود كه شايستگي مالك بيشتر از محمد بن ابي بكر است.
ظريف منش تاكيد كرد: شفاف عمل كردن حضرت علي(ع) با كارگزاران خود ضمن رعايت حفظ شان آنان صورت مي گرفت و آن حضرت همواره عمل نادرست كارگزار را مورد عتاب قرار مي داد، مگر در برخي موارد كه به صورت استثناء مطرح مي شد.
وي در پايان گفت: به عنوان نمونه زماني كه آن حضرت حد شرعي را بر يكي از كارگزاران خود جاري كردند، وي، افتخار خود را در اين مي دانست كه اميرمومنان(ع) حد الهي را بر او حد جاري كرده و اظهارات چنين شخصي نشانگر بينش ديني و ارزشي اوست.
فراهنگ**1003**

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «حكومت حضرت علی(ع) بهترین تجربه برای كارگزاران است» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-11244) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا