عملکرایی در اندیشه و زندگی سعدی، او را از عصر خود جدا می کند

استان‌ها > فارس -
نماینده ولی فقیه در استان فارس گفت: عملکرایی در اندیشه و زندگی سعدی، او را از عصر خود جدا می کند واورا به شخصیتی تاریخی بدل می کند.

به گزارش خبرآنلاین از شیراز، آیت الله اسدالله ایمانی که شامگاه چهارشنبه در مراسم یادروز سعدی سخن می گفت افزود:نگاه ویژه سعدی به دین باعث شده تا در تفکر او عالم بی عمل رهمچون زنبور بی عسل باشد.
وی با بیان اینکه درنگاه سعدی دین بدون پیگیری اخلاقی و کاربردی بی ثمر است افزود: سخنان سعدی نیز نشان از عملگرا بودن او دارد چرا که عملگرایی در اندیشه و زندگی سعدی امری است که او را از عصر خود جدا ساخته و به شخصیتی تاریخی تبدیل کرده است.
امام جمعه شیراز یادآور شد: این اتفاق درحالی روی داده که اندیشه در عصر سعدی و حمله مغول ها، امواج عرفان عزلت گزین در حیات فکری زمان بوده است.
آیت الله ایمانی ادامه داد: در آن دوره، سعدی رویکردی عملگرایانه را بر می گزیند و بر همگان نهیب می زند، اندیشه راهبردی که او را در خلال پندها و اندرزهایش بدین سان نشان می دهد.
نماینده ولی فقیه در استان فارس تاکید کرد: سعدی درس و مدرسه را در مقابل اندیشه هایی خلق طرح می کند و صاحب دلان را بیرون از خانقاه می جوید چرا که او، دانش را با کوشش و عمل می خواهد و هرگز علم را از تلاش جدا نمی داند.

آیت الله ایمانی با بیان اینکه  سعدی دین بدون پیگیری اخلاقی و کاربردی را بی ثمر می داند تصریح کرد: تذکر سعدی به اهل درس و مدرسه پیوند علم و عمل است چرا که علم را باید در راستای بهبود حیات انسانی بکار گرفت گرچه در این مجال، خطر نیز در آن دوران وجود دارد اما هراس از اشباح نباید موجب بی عملی گردد.

نماینده ولی فقیه در استان فارس ادامه داد: توصیه های سعدی تنها به اهل علم نیست بلکه مردم عامی را نیز فراموش نکرده همانگونه که زندگی فقیرانه همراه با تلاش را بهتر از دست بر سینه بودن پیش امیر می داند.

آیت الله ایمانی ادامه داد: اما تلقی سعدی در کلیات علم و عمل چنین نیست و اقتصاد و اخلاق را در کنار هم قرار می دهد و بر اساس تجربیات خود فلسفه عملگرایانه را پی می نهد.


برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «عملکرایی در اندیشه و زندگی سعدی، او را از عصر خود جدا می کند» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( خبر آنلاین ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-11251) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : خبر آنلاین