سكانس جهاني در جشنواره فيلم فجر، مهمانان رسيدند/ بازار راه افتاد

به گزارش خبرنگار فرهنگي ايرنا از پرديس سينمايي چارسو، جشنواره جهاني فيلم فجر در حالي براي دومين سال به صورت مستقل از بخش ملي برگزار شد كه در اولين روز شاهد حضور شماري از مطرح ترين كارگردانان از جمله الكساندر ساخاروف روسي و آسير آلتوناي اسپانيايي و مجيد مجيدي ايراني بود.
برنامه هاي اولين روز جشنواره جهاني فيلم فجر با حضور مجيد مجيدي كارگردان مطرح ايراني در اولين نشست دارالفنون در سالن 2 سينما چارسو كليد خورد. در حاليكه همزمان فيلم «قشنگ و فرنگ» ساخته وحيد موساييان در سالن اصلي اين پرديس سينمايي و از جمله فيلم هاي ارائه شده در بازار فيلم، به نمايش در آمد.
رضا كيانيان يكي از بازيگران اين فيلم و رئيس كاخ جشنواره پيش از آغاز آن، كوتاه گفت: فيلم‌هايي كه در اين جشنواره نمايش داده مي‌شوند، اولين اكران خود را پشت سر مي‌گذارند و جشنواره فجر افتخار مي‌كند اين دوستان فيلم‌شان را به ما داده‌اند تا آن را در جشنواره نمايش دهيم.
بعد از اين سخنان، حضار كه تقريبا سالن را پر كرده بودند همراه با سيدرضا ميركريمي دبير جشنواره به تماشاي فيلمي نشستند كه تا انتها توانست مخاطب را با خود همراه سازد.
آن سو تر مجيدي در كارگاه آموزشي فيلمسازي كه خبرنگاران به آن راه نداشتند و اجازه خبرنويسي در آن را نيافتند از تجربيات سي ساله خود و روزهاي سخت آغازين فيلمسازي اش پس از نمايش پشت صحنه هايي از فيلم محمد رسول الله (ص) براي حضار گفت. وي گفت: اگر به انديشه تان باور داريد و به راهتان، بايد پافشاري كنيد و به خدا و به نيرويي بزرگ تر اتصال پيدا كنيد تا عرصه برايتان باز شود.
كارگاه آموزشي با پرسش و پاسخ حضار كه اغلب دانشجويان رشته سينما يا علاقمندان با سوابق كاري در اين عرصه بودند پايان يافت.
در نشست بعدي دارالفنون در فضاي باز طبقه هفتم پرديس سينمايي چارسو مهران كاشاني فيلمنامه نويس از ضرورت برانگيخته شدن حس كنجكاوي در داستان گفت و افزود: نويسندگان جوان ابتدا بايد تجربه عمومي داستان گويي را بياموزند و آن را پياده كنند و در مراحل بعدي تجربه هاي خصوصي و خلاف روال هميشگي داستان گويي را به كار ببندند. به طور كلي نويسنده بايد ابتدا فكر كند براي شخصيت اصلي داستان كه با حادثه اي مواجه شده چه راه حلي پيدا كند و در ادامه انواع و اقسام موانع را سر راه شخصيت اصلي قرار دهد. در پايان فيلم خصلت يا نقطه ضعف شخصيت اصلي بايد تشديد شود.
در حاليكه خبرنگاران و عكاسان مشغول مصاحبه و عكس گرفتن از الكساندر ساخاروف كارگردان مطرح روس بودند كه در آغازين ساعات بعداز ظهر چهارشنبه به كاخ جشنواره رسيد و بعد از خوش و بشي با ميركريمي جلوي بنر اصلي جشنواره با او حسابي عكس گرفت و در اتاق اختصاصي با چند نشريه تخصصي به گفت و شنود نشست؛ حجت الله رييس سازمان سينمايي از راه رسيد. وي ابتدا به روابط عمومي و ستاد خبري جشنواره سري زد و بعد از گرفتن عكس با ميركريمي راهي بازار فيلم شد. او تقريبا در همه غرفه ها با مسئولان غرفه سلام و احوالپرسي كرد و در نهايت كوتاه به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.
ايوبي در جواب اين سوال كه چرا همه چيز از نظر شما مثبت است گفت: شما هم اگر مثل من مثبت انديش باشيد همه چيز براي تان مثبت مي شود. من معلم و همه‌ عمرم را در دانشگاه‌ها سپري كردم. مي‌دانم چه سرمايه ‌هايي در اين كشور داريم و خيلي طبيعي ا‌ست به آينده خوشبين باشم، معتقدم براي هنر ايران و به ويژه سينما، روزهاي خوبي در پيش است.
اما عصر چهارشنبه و به دليل اكران فيلم هاي ايراني در بخش نمايش هاي بازار فيلم بعضي كارگردانان ايراني از جمله نرگس آبيار نيز در كاخ جشنواره ديده شدند كه حضور آنها مانند هميشه خبرنگاران را به پرسش واداشت. هر چند كارگرداناني هم كه فيلمي از آنان به نمايش در نمي آمد در كاخ جشنواره بودند؛ مانند ماني حقيقي. از ديگر سو اكران فيلم «گاو» ساخته داريوش مهرجويي ساعت 19 پاي بازيگران مطرحي همچون علي نصيريان را به جشنواره گشود.
پيش از نمايش فيلم ،نمايشگاه عكس هاي فيلم گاو با حضورعلي نصيريان، حجت الله ايوبي رئيس سازمان سينمايي، عليرضا تابش مدير عامل بنياد سينمايي فارابي، رضا ميركريمي و رضا كيانيان افتتاح شد.
سالن اصلي سينما پرديس پيش از اكران اين فيلم پر شد و رضا كيانيان در سخناني به تاخير در نمايش آن اشاره كرد و گفت: گاو در تاريخ سينماي ايران فيلم بسيار مهمي است. در دهه 50 يك اتفاق عظيم در سينماي ايران رخ داد و آن، تولد موج نو سينماي ايران است. در ادامه علي نصيريان روي سن آمد و درباره نقش خود در فيلم گاو گفت: من در اين فيلم نقش مش اسلام را بازي مي كنم. وقتي مي خواستيم اين فيلم را شروع كنيم تئاتر كار مي كرديم و تا آن وقت در سينما كار نكرده بوديم. اين فيلم دوم داريوش مهرجويي بود و او تصميم گرفت بعد از فيلم «الماس 33» به پشت صحنه تئاتر ما بيايد و از ما براي حضور در فيلم گاو دعوت كند.
تقريبا همزمان با نمايش فيلم گاو فيلم «آدمكش» ساخته هوسيائوسن و محصول چين، هنگ كنگ، فرانسه و تايوان نيز در سالن 4 پرديس چارسو به نمايش درآمد كه سالن بازهم پر شد.
اما ساعات پاياني اولين روز جشنواره جهاني فجر ميزبان يكي از دولت زنان بود؛ معصومه ابتكار معاون رييس جمهوري و رييس سازمان حفاظت از محيط زيست به كاخ جشنواره آمد و در حاشيه اين ديدار در پاسخ به خبرنگار ايرنا درباره اهميت ادامه دار جشنواره بين المللي فيلم سبز كه توسط محيط زيست اواخر ارديبهشت امسال برگزار خواهد شد، گفت: قطعا اين جشنواره را پيگيري خواهيم كرد؛ زيرا معتقديم بايد از ظرفيت سينما در فرهنگ سازي مردم در ارتباط با محيط زيست استفاده كرد.
وي كه براي تماشاي فيلم «يخ و آسمان» ساخته لوك ژاكه محصول فرانسه به كاخ جشنواره آمده بود با اشاره به اينكه جشنواره فيلم سبزنخستين بار در سال جاري برگزار مي شود، افزود: در نظر داريم اين جشنواره را با قدرت برگزار و در سال هاي بعد پيگيري كنيم.
اما اولين روز جشنواره فيلم فجر با كاستي هايي هم به ويژه براي خبرنگاران همراه بود؛ از جمله اينكه خبرنگاران براي ديدن فيلم هاي بعداز ظهر كاخ جشنواره مي بايد از طريق سايت جشنواره و نشاني cinematicket.com بليت رزرو مي كردند اما متاسفانه اين سايت تا بعد از ظهر جوابگو نبود و بعضي از آنها با مراجعه حضوري بليت دريافت كردند. غير از اين تعداد چهار رايانه موجود در محل خبرنگاران براي دست كم 50 خبرنگار و عكاسي كه مجوز حضور در جشنواره را داشتند اصلا كافي نبود و اين روند به سردرگمي و دشواري در ارسال خبر و عكس توسط آنها منجر شد.
معلوم نبود به چه دليل قبل از آغاز اكران بعضي از فيلم ها بلندگوهاي سالن اسم فيلم را اعلام مي كرد ولي اين روال براي همه فيلم ها اجرا نمي شد و شايد از همه دشوارتر نمايش سه فيلم در يك زمان بود كه كار گزارش دهي را براي خبرنگاران دشوار مي ساخت؛ هر چند به نظر مي رسد رويه نسبتا معمولي در بعضي از جشنواره ها باشد.
در مجموع، اولين روز جشنواره جهاني فيلم فجر با حضور شماري از مهمانان خارجي شامل منتقد، فيلمساز، كارگردان، برگزار كننده جشنواره و شركت هاي فيلمسازي ايراني و خارجي آغاز شد و 24 فيلم خارجي و هفت فيلم ايراني در بخش بازار فيلم به نمايش در آمد. خوشبختانه بازار عكس هاي سلفي چندان داغ نبود؛ اما گپ و گفت هنرمندان ايراني با همتايان خارجي شان از ميركريمي گرفته تا گلاب آدينه گرم بود.
حضور جوانان علاقمند حوزه سينما كه از مدتي قبل براي حضور در كارگاه هاي آموزشي ثبت نام كرده بودند از همان ساعات آغازين صبح توجه همه به ويژه مهمانان خارجي را جلب كرده بود و برگزار كنندگان جشنواره را سر ذوق آورده بود.
جشنواره جهاني فيلم فجر اول تا ششم ارديبهشت ماه به دبيري رضا ميركريمي و با حضور 23 فيلم خارجي و پنج فيلم ايراني در دو بخش رقابتي اصلي و سه بخش غيررقابتي در پرديس سينمايي چارسو تهران برگزار مي شود.
فراهنگ**9157 **1446

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سكانس جهاني در جشنواره فيلم فجر، مهمانان رسيدند/ بازار راه افتاد» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-11332) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا