توافق ایران و افغانستان برای مشاركت در اجرای طرح معیشت جایگزین در افغانستان

به گزارش روز پنجشنبه ايرنا، عبدالرضا رحماني فضلي وزير كشور با سلامت عظيمي وزير مبارزه با مواد مخدر افغانستان، در مقر سازمان ملل متحد در نيويورك ديدار و گفت و گو كرد.
در اين ديدار دو طرف توافق كردند كه طرح معيشت جايگزين به صورت آزمايشي (پايلوت ) با همكاري 'اداره مبارزه با مواد مخدر و جرايم سازمان ملل' UNODC و جامعه جهاني در يكي از استان هاي مرزي دو كشور اجرا شود.
رحماني فضلي در اين ديدار بر ضرورت ارسال اطلاعات مربوط به قاچاقچيان مواد مخدر، مسيرهاي تردد قاچاقچيان ،انتقال مواد و ارسال اطلاعات هويتي سر شبكه ها و قاچاقچيان عمده و ديگر موارد، از سوي دستگاههاي متولي در كشور افغانستان به همتايان ايراني انها تاكيد كرد.
همچنين در اين ديدار، به موضوع برگزاري اولين نشست استانداران استانهاي مرزي دو كشور( خراسان رضوي- خراسان جنوبي و سيستان و بلوچستان از ايران و ولايات هرات، فراه و نيمروز از افغانستان) كه ازجمله توافقات ماه هاي اخير
رحماني فضلي با رهبران دولت افغانستان است، اشاره و مقرر شد تا تاريخ دقيق برگزاري اين نشست مهم به ميزباني جمهوري اسلامي ايران، از سوي مجاري ديپلماتيك پيگيري شود.
خانم عظيمي وزير مبارزه با مواد مخدر افغانستان، نيز ضمن تقدير از اقدامات جمهوري اسلامي ايران در قبال آن كشور و همچنين مواضع مثبت كشورمان در جلسه ويژه مجمع عمومي سازمان ملل متحد، خواهان تبادل تجربيات كشورمان در حوزه هاي مختلف و از جمله حوزه درمان و كاهش آسيب، آموزش درمان اعتياد به پزشكان افغانستان و تأمين داروهاي ويژه درمان معتادان شد، كه اين امر مورد تأييد رحماني فضلي قرار گرفت.
در پايان جلسه نيز با توجه به توافق اوليه دو كشور براي برگزاري پنجمين اجلاس كميسيون مشترك همكاري اقتصادي در هفته بعد از عيد فطر سال جاري در تهران، مقرر شد تا موضوع از طريق مجاري ديپلماتيك مورد پيگيري قرار گيرد
رئيس هيات اعزامي از سوي جمهوري اسلامي ايران و دبيركل ستاد مبارزه با مواد مخدر، در سخنراني خود در نشست ويژه مجمع عمومي سازمان ملل نيز، به اين موضوعات اشاره كرده بود.
عبدالرضا رحماني فضلي در راس هياتي عاليرتبه جهت شركت در سي امين ‏نشست ويژه مجمع عمومي سازمان ملل در خصوص مساله جهاني مواد مخدر كه در تاريخ هاي 21-19 ‏آوريل برابر با 31 فروردين لغايت 2 ارديبهشت ماه در مقر سازمان ملل برگزار مي‌شود، به نيويورك سفركرده است.
هدف از اين نشست بررسي ميان دوره‌اي پيشرفت‌ها در اجراي بيانيه سياسي و برنامه ‏اقدام از جمله ارزيابي دستاوردها و چالش‌ها در مقابله با مساله جهاني مواد مخدر در چارچوب ‏كنوانسيون‌هاي سه گانه بين‌المللي و ساير اسناد ذي‌ربط سازمان ملل است.
سيام 9254 **1446

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «توافق ایران و افغانستان برای مشاركت در اجرای طرح معیشت جایگزین در افغانستان» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-11470) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا