علي (ع)، مظهر تامّ ولايت الهي در جهان هستي

به گزارش ايرنا، امتياز اساسي حضرت علي (ع) و ساير مرداني كه از پرتو حق روشن بوده‏اند اين است كه علاوه بر مشغول داشتن خاطرها و سرگرم كردن انديشه‏ها، به دل ها و روح ها، نور و حرارت و عشق و نشاط و ايمان و استحكام مي‏بخشند.
امام علي (ع) پيش از آنكه امام عادل براي ديگران باشد و درباره ديگران به عدل رفتار كند،خود شخصيتي متعادل و متوازن بود، كمالات انسانيت را با هم جمع كرده بود، هم انديشه‏اي عميق و دور رس داشت و هم عواطفي رقيق و سرشار. كمال جسم و كمال روح را توام داشت.
شب،هنگام عبادت از ما سوي مي‏بريد و روز در متن اجتماع فعاليت مي‏كرد، روزها چشم انسانها مواسات و از خود گذشتگي‏هاي او را مي‏ديد و گوش هايشان پند و اندرزها و گفتارهاي حكيمانه‏اش را مي‏شنيد و شب چشم ستارگان اشكهاي عابدانه‏اش را مي‏ديد و گوش آسمان مناجاتهاي عاشقانه‏اش را مي‏شنيد.
هم مفتي بود و هم حكيم، هم عارف بود و هم رهبر اجتماعي، هم زاهد بود و هم سرباز، هم قاضي بود و هم كارگر، هم خطيب بود و هم نويسنده.
بالاخره به تمام معني يك انسان كامل بود با همه زيباييهايش و علي (ع) اسوه انسانيت بود.
محمد عزيزيان، يك استاد دانشگاه و محقق در نهج البلاغه به بررسي گوهرشخصيت وجودي حضرت امير المومنين علي (ع) از منظر نهج البلاغه پرداخته ونوشته است: به اعتراف اكثر افرادي كه اندكي در نهايت عظمت گوهر وجودي حضرت امير المومنين علي عليه السلام پژوهش و تحقيق نمودند ، تنها شخصيتي كه بعداز حضرت رسول اكرم (ص) صلاحيت احراز مقام خلافت را داشت ، مولاي متقيان بوده اند و انگيزه ي انتصاب حضرت از سوي پروردگار عالميان و اعلام رسمي آن در روز غدير خم توسط حضرت رسول اكرم (ص)، به خصوصيت و شايستگي هاي ذاتي و شخصيت بي نظير حضرت امير المومنين علي عليه السلام بر مي گردد.
حضرت امير المومنين علي (ع) نه تنها وارث خلافت ظاهري حضرت رسول اكرم (ص) است ، بلكه وارث ولايت مطلقه نبوّيه نيز مي باشد.
بدين ترتيب مولاي متقيان حضرت امير المومنين علي (ع) حق دارد در ميان مردم حق نشناس ، قدر و منزلت خويش را بيان نمايد و آفاق سير وجودي و قُلل علم خويش را به سينة تاريخ بشريت بسپارد ، تا آيندگان بشريت به اوج مظلوميت حضرت امير المومنين علي عليه السلام پي ببرند.
مولاي متقيان حضرت امير المومنين علي عليه السلام ديدگاه خويش را در قبول خلافت ، حضور پرشور مردم جهت بيعت و تعهّد خداوند متعال از علماي دين مبني بر عدم سكوت در برابر ظالم و گرسنگي مظلومان تحت ستم مي دانند :
« أما و الذي فلق الحبة و برأ النسمة لو لا حضور الحاضر و قيام الحجة بوجود الناصر و ما أخذ الله علي العلماء ألا يقاروا علي كظة ظالم و لا سغب مظلوم لألقيت حبلها علي غاربها و لسقيت آخرها بكأس أولها و لألفيتم دنياكم هذه أزهد عندي من عفطة عنز
سوگند به خدايي كه دانه را شكافت و جان را آفريد، اگر حضور فراوان بيعت كنندگان نبود، و ياران حجت را بر من تمام نمي‏كردند، و اگر خداوند از علماء عهد و پيمان نگرفته بود كه برابر شكم بارگي ستمگران، و گرسنگي مظلومان، سكوت نكنند، مهار شتر خلافت را بر كوهان آن انداخته، رهايش مي‏ساختم، و آخر خلافت را به كاسه اول آن سيراب مي‏كردم، آنگاه مي‏ديديد كه دنياي شما نزد من از آب بيني بزغاله‏اي بي ارزش‏تر است » ( فرازي از خطبه 3 )
پس بزرگان دين و خواص در برابر ظالم ستمگر حق ندارند سكوت نمايند و هر كجا فرياد مظلومي را مي شنوند ، بايد به سمت آنها بشتابند .
مولاي متقيان حضرت امير المومنين علي عليه السلام به تمام امور دنيوي و اخروي اگاهي و بصيرت كامل داشت ، حتّي ترفند و حيلة دشمنان اسلام را به زيبايي مي شناخت و به شيعيان و ياران خويش آگاهي مي داد ، چنان كه فرمودند:
« إن معي لبصيرتي ما لبست علي نفسي و لا لبس علي و ايم الله لأفرطن لهم حوضا أنا ماتحه لا يصدرون عنه و لا يعودون إليه‏
من آگاهي لازم به امور را دارم ، نه حق را پوشيده داشتم و نه حق بر من پوشيده ماند، سوگند به خدا، گردابي براي آنان به وجود آورم كه جز من كسي نتواند آن را چاره سازد ، آنگاه كه در آن غرق شوند، هرگز نتوانند بيرون آيند و آنان كه بگريزند، خيال بازگشت نكنند. » ( فرازي از خطبه 10)
مولاي خوبان حضرت امير المومنين علي عليه السلام بر اساس بصيرت ذاتي ، آسيب ها و مفاسد اجتماعي و سياسي را بسيار خوب مي شناخت و در زمان مناسب از آن خبر مي داد و انسان ها را به مقابلة با آن فرا مي خواند ، تا آنجا كه هنر شناخت فتنة دوران را به خويش نسبت مي دهد و مي فرمايند :
« أيها الناس فإني فقأت عين الفتنة و لم يكن ليجترئ عليها أحد غيري بعد أن ماج غيهبها و اشتد كلبها
اي مردم! من بودم كه چشم فتنه را كندم ، و جز من هيچ كس جرأت چنين كاري را نداشت ، آنگاه كه امواج سياهي‏ها بالا گرفت و به آخرين درجه شدت خود رسيد.» (فرازي از خطبه 93)
امروز در خجسته سالروز ميلاد با سعادت حضرت اميرمومنان علي (ع) ايران اسلامي و البرز سرافراز سراسر غرق در نور و شادي است.
6156/ 6155

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «علي (ع)، مظهر تامّ ولايت الهي در جهان هستي» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-11471) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا