آرامگاه سعدي شيرازي گلباران شد

به گزارش خبرنگار ايرنا روز پنج شنبه در آئيني با حضور مردم، مسئولان و سعدي پژوهان آرامگاه اين شاعر بزرگ كشورمان گلباران شد.
در اين آيين مردم و سعدي پژوهان با شاخه هاي گل آرامگاه شيخ اجل سعدي شيرازي را گلباران كرده و اشعار سعدي را در سر مزار او خواندند.
اين آيين هر ساله در روز يكم ارديبهشت ماه برگزار مي شود كه امسال به دليل تقارن روز بزرگداشت سعدي با ميلاد حضرت علي(ع) در روز پنج شنبه دوم در آرامگاه اين شاعر بزرگ كشورمان برگزار شد.
بر اساس اعلام اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان فارس روز پنج شنبه دوم ارديبهشت ماه به مناسبت ولادت حضرت علي(ع) و روز بزرگداشت سعدي شيرازي، بازديد از آرامگاه اين شاعر پر آوازه براي همگان رايگان است.
يكم ارديبهشت ماه درتقويم ملي ايران به عنوان روز بزرگداشت سعدي نامگذاري شده است.
ابومحمد مصلِح الدين بن عبدالله نامور به سعدي شيرازي و مشرف الدين در سال 568 يا به برخي از روايت ها در 588 خورشيدي تولد يافت. آوازه اين شاعر و نويسنده پارسي گوي ايران زمين بيشتر به خاطر نظم و نثر آهنگين ، گيرا وقوي اوست.
جايگاه اين شاعر نام آور سده هفتم هجري نزد اهل ادب تا بدان جاست كه به وي لقب استاد سخن و شيخ اجل داده اند. آثار معروفش كتاب گلستان در نثر و بوستان در بحر متقارب و نيز غزليات و ديوان اشعار اوست كه به اين سه اثر كليات سعدي مي گويند.
شيخ اجل سعدي به سياحت و جهانگردي علاقه بسياري داشت و به شهرهاي خاور نزديك و خاور ميانه، هندوستان، مصر و شمال آفريقا سفر كرد و اين جهانگردي به روايتي 30 سال به طول انجاميد.
همان گونه كه در تاريخ تولد اين فخر ادبيات ايران زمين اختلاف نظر وجود دارد در مورد تاريخ وفات وي نيز ديدگاه ها متفاوت است و به استناد آنچه دراين مورد موجود است اين اديب بي بديل ادبيات پارسي درسال 671خورشيدي چشم از جهان فرو بست.
3002/ 5054

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آرامگاه سعدي شيرازي گلباران شد» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-11587) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا