نماينده ديده بان حقوق بشر: ويراني هاي يمن بايد در صدر دستور كار سفر اوباما به عربستان باشد

به گزارش ايرنا، شبكه خبري المسيره امروز (پنجشنبه) گزارش داد، با توجه به ديدار و گفت و گوي روز گذشته باراك اوباما رئيس جمهوري آمريكا در سفر به عربستان با سلمان بن عبد العزيز شاه عربستان، «بلقيس ويلي» افزود: پنج كشور از 6 كشور عضو شوراي همكاري خليج فارس به رهبري عربستان و حمايت تسليحاتي آمريكا، عضو ائتلاف جنگ عليه يمن به سركردگي عربستان هستند كه از سال گذشته تاكنون دهها حمله هوايي غير قانوني به يمن كردند.
ويلي تصريح كرد بر اساس گزارش سازمان ملل از 26 مارس (اسفند) سال گذشته تاكنون، بيش از سه هزار غير نظامي در حملات هوايي عربستان به يمن كشته شده اند.
ويلي از اوباما و رهبران منطقه خواست براي پايان دادن به حملات هوايي غير قانوني عربستان عليه شهروندان يمني اقدام كنند. وي از عربستان نيز خواست به تحقيقات مستقل و بي طرف درباره موارد نقض حقوق بشر توسط نيروهاي ائتلاف در يمن اقدام كند.
نماينده ديده بان حقوق بشر تاكيد كرد بايد خسارت وارده به شهروندان در حملات غير قانوني جبران شود و آمريكا تمامي فروش هاي تسليحاتي خود را به عربستان تعليق كند.
عربستان با ائتلاف برخي كشورهاي عربي منطقه و با همراهي آمريكا از ششم فروردين سال گذشته حملات گسترده اي را عليه يمن آغازكرده تا«عبد ربه منصورهادي» رئيس جمهوري مستعفي و فراري اين كشور را به حاكميت بازگرداند و از قدرت گرفتن انقلابيون يمني كه امنيت شهرهاي اين كشور را تأمين مي كنند، جلوگيري كند.
بر اثر اين حملات، تاكنون هزاران يمني از جمله زنان و كودكان شهيد يا زخمي شده و ده ها هزار نفر نيز آواره و 80 درصد تأسيسات زيربنايي، خدماتي و درماني اين كشور ويران شده است.
خاورم** 1453**1572

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نماينده ديده بان حقوق بشر: ويراني هاي يمن بايد در صدر دستور كار سفر اوباما به عربستان باشد» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-11663) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا