توسعه صندوق های بازارگردان از نوسانات بازار می کاهد

کارشناس بازار سرمایه گفت: توسعه و افزایش نظارت بر شرکت های سرمایه گذاری و صندوق های بازار گردان می تواند در کاهش نوسان بازار موثر باشد.

همایون دارابی کارشناس بازار سرمایه در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا بازارسرمایه ایران روند متعادلی را تجربه نمی کند و همواره با فراز و نشیب های چشمگیر همراه است،گفت: بازار سازها که باید، بازار را متعادل کنند نسبت به بازیگرهای بازار بسیار کوچک هستند.

وی در ادامه عنوان کرد: به عبارتی ارزش دارایی قابل معامله شرکت های سرمایه گذاری و صندوق های بازارگردانی بسیار کمتر از ابعاد بازار است این درحالی است که  در سایر بازارهای دنیا بازارسازها ابعاد گسترده ای دارند لذا می توانند در تلاطمات به بازار تعادل بخشند.

این کارشناس بازارسرمایه در ادامه تصریح کرد: به دلیل کوچک بودن شرکت های سرمایه گذاری و صندوق های بازار گردانی در مقابل بنگاههای بزرگ، نمی توان به بازار سازها برای تعادل بخشیدن به جو بازار سرمایه اتکا کرد.

دارابی با اشاره به اینکه جایگاه بخش خصوصی در بازار سهام می بایست فعال باشد افزود: بخش خصوصی به صورت سنتی در بازار ابعاد کوچکی دارد و به لحاظ نقدینگی و تشکیل ثروت، ضعیف است به همین خاطر ابعاد فعالیت این گروه نیز محدود خواهد شد و اتکای آنها به اعتبارات دریافتی برای خرید و فروش است که این امر موجب نوسان بازار در ایران  به میزان زیاد نسبت به سایر بازارهای دنیا شده و بازار از ثبات لازم برخوردار نیست.

وی در خصوص راهکار کاهش نوسان در بازار سرمایه گفت: از راهکارهای لازم برای افزایش ثبات در بازار سرمایه می توان به تشکیل ثروت در بخش خصوصی اشاره کرد؛ همچنین توسعه و افزایش نظارت بر  شرکت های سرمایه گذاری و صندوق های بازار گردان می تواند در کاهش نوسان بازار موثر باشد.

این کارشناس بازار سرمایه در همین راستا افزود: با تحقق موارد ذکر شده می توان این انتظار را داشت که سرمایه گذاران در یک بازه زمانی شاهد تشکیل ثروت و بهبود میزان دارایی خود باشند تا بتوانند نقش بیشتری را در بازار سرمایه داشته باشند. 

انتهای پیام/


برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «توسعه صندوق های بازارگردان از نوسانات بازار می کاهد» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( باشگاه خبرنگاران ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-11750) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : باشگاه خبرنگاران