داعش در مرزهاي لبنان و گزينه هاي محدود

بي شك سيطره ارتش سوريه و همپيمانان آن بر دو شهر مهم تدمر و القريتين در كنار تنگ تر شدن حلقه محاصره عناصر مسلح توسط نيروهاي مقاومت و ارتش لبنان از سوي ديگر باعث شده اين دو گزينه در خصوص تروريست ها تقويت شود.
عناصر داعش در مساحتي به بزرگي 350 كيلومتر مربع از ارتفاعات مرزي بين لبنان و سوريه مستقر هستند كه 250 كيلومتر مربع آن بلندي هاي داخل مرزهاي لبنان و 100 كيلومتر مربع ديگر بلندي هاي در خاك سوريه است.
اين منطقه از دو جهت شمال و شرق در محاصره ارتش سوريه و نيروهاي مقاومت لبنان قرار دارد.
از سوي ديگر، ارتش لبنان و نيروهاي مقاومت در جهت غربي عناصر مسلح داعش و در جهت جنوبي عناصر جبهه النصره را در محاصره خود دارند.
به گزارش ايرنا به نقل از پايگاه اينترنتي شبكه الميادين،عناصر مسلح گروه تروريستي تكفيري جبهه النصره كه تعدادشان بالغ بر 400 عنصر مي شود مساحتي به بزرگي 50 كيلومتر مربع از بلندي هاي شهرك عرسال در شمال شرق لبنان را تحت اشغال خود دارند.
همزمان با آغاز فصل بهار گروه تروريستي تكفيري جبهه النصره به سركردگي «ابومالك التلي» كه تلاش مي كرد مناطق تحت اشغال خود را گسترش دهد، موفق شد به سمت مقرهاي داعش در بلندي هاي دو شهر الجراجير و قاره در خاك سوريه پيشروي كند، به ويژه اينكه اين گروه همه ارتفاعات رشته كوه هاي القلمون را در تابستان گذشته از دست داده بود و همچنين عناصر مسلح آن مي خواستند جبهه دفاعي مقدمي را در مقابل داعش ايجاد كنند.
جبهه النصره به تنهائي بر گذرگاه هاي الزمراني و مرطبيه بين بلندي هاي القلمون شمالي و بلندي هاي شهرك عرسال لبنان سيطره داشت و اين سيطره به طور مستمر با يورش داعش به منطقه الملاهي در شمال شهرك عرسال كه دربرگيرنده چهار اردوگاه آوارگان سوري است و تعداد آنها حدود 13 هزار تن است، تهديد مي شد.
بيشتر آنها اعضاي خانواده عناصر مسلح جبهه النصره است و بيشتر اعضاي خانواده عناصر مسلح داعش در اردوگاه ها و خانه هاي اجاره شده در داخل شهرك عرسال و همچنين اردوگاه هاي در منطقه القاع لبنان سكونت دارند.
ترديدي در اين نيست كه تحولات ميداني مانند آزادسازي دو شهر تدمر و القريتين در ريف شرقي حمص واقع در نزديكي مرزهاي لبنان توسط ارتش عربي سوريه و همپيمانانش ، اوضاع داعش در ارتفاعات مرزي با لبنان را دگرگون و سخت كرده است زيرا مسير امداد رساني فرعي داعش از بلندي هاي شهرك هاي القاره و جراجير در سوريه تا بلندي هاي راس بعلبك و القاع در داخل خاك لبنان از نزديكي اتوبان بين المللي دمشق – حمص واقع در غرب شهر القريتين عبور مي كرد.
اما اين مسيرهم اكنون به طور كامل قطع شده و تنها برخي مناطق و بلندي هاي مرزي با لبنان در سيطره آنها است.
عناصر داعش پيشتر در بلندي هاي مرزي بين منطقه البريج و كسارات حسياء و سهل مهين با تدمر و الرقه تردد مي كردند.
همچنين از طريق اين مسير عناصر انتحاري براي انجام عمليات وارد لبنان مي شدند و آخرين مورد از عمليات انتحاري در اكتبر 2015 در منطقه برج البراجنه ضاحيه جنوبي بيروت روي داد و پيش از آن يك عمليات انتحاري در منطقه جبل محسن واقع در شهر طرابلس در شمال لبنان ناكام مانده بود.
« عبدالسلام الهنداوي» مسئول تداركات داعش كار جابجايي عناصر انتحاري و مواد منفجره از الرقه به لبنان را از طريق بلندي هاي القاع انجام مي داد اما
دستگاه امنيتي مقاومت لبنان موفق شد پس از ردگيري ، رصد و تعقيب با آنها در منطقه اي بين حسياء و مهين در ريف حمص سوريه درگير شده و آنها را به هلاكت برساند.
در اين مسير همچنين سركرده شوراي نظامي تروريست ها در القصير معروف به «ابوعرب »به هلاكت رسيد.
وي سركرده گروه هاي تروريستي تكفيري القصير در رشته كوه هاي شرقي بود و به همراه نيروهاي تحت امر خود با «ابوبلقيس» مسئول شرعي داعش بيعت كرده بود.
پس از كشته شدن ابوعرب، سركرده گردان هاي الفاروق به نام «موفق الجربان» معروف به ابوالسوس جاي او را گرفت.

**گزينه هاي محدود
امروز داعش در بلندي هاي رشته كوه هاي شرقي لبنان گزينه هاي كمي پيش روي خود دارد.
محاصره هم جانبه در اين منطقه باعث شده ذخيره و سوخت اين گروه تروريستي تكفيري رو به اتمام گذارد و علاوه بر اينها جنگ خونين آن با النصره مزيد برعلت شده است.
اين قطعه جغرافيايي آخرين مكاني بود كه دو گروه تروريستي تكفيري بعد از ائتلاف تابستان 2014 براي حمله به شهرك عرسال و آتش بسي كه تا تابستان 2015 ادامه يافت، با يكديگر درگير مي شدند.
امروز هيچ گونه آتش بس و توافقي بين دو طرف وجود ندارد و هر دو گروه تروريستي تكفيري براي از بين بردن طرف مقابل خود تلاش مي كند. درگيري هاي سه ماه گذشته بين دو طرف دهها كشته و زخمي برجاي گذاشته و تلاش هاي شيخ «مصطفي الحجيري» سركرده شرعي جبهه النصره در شهرك عرسال و هيات علماي القلمون براي آرام كردن اوضاع بين آنها نتيجه اي در بر نداشته است.
سه گزينه پيش روي داعش قرار دارد كه يك گزينه نسبت به بقيه كم ضررتر است، و آن اينكه داعش با جبهه النصره جنگ كرده و آن را از بين ببرد و بيشترين تعداد ازعناصر مسلح را به بيعت خود درآورد.
در اين حالت است كه داعش با سيطره بر منطقه وادي حميد و الملاهي در شمال شهرك عرسال و اعمال فشار با برگه آوارگان براي حفظ مواضع خود در بلندي هاي راس بعلبك و القاع تا ارتفاعات راهبردي حلمات قاره ، مي تواند راه كمك رساني مستقيم از شهرك عرسال را براي خود فراهم كند.
گزينه دوم اين است كه عناصر مسلح به خاك لبنان حمله ور شده و وارد شهرك عرسال شوند.
اردوگاه هاي موجود در عرسال آوارگاني را در خود جاي داده كه برخي از آنها هسته هاي مخفي تروريستي به شمار مي آيند و با عناصر مسلح موجود در بلندي هاي شهرك عرسال تماس دائمي دارند.
اين احتمال وجود دارد كه اين افراد با حمله به ارتش لبنان راه ورود عناصر مسلح به شهرك عرسال را هموار سازند.
اما اين گزينه هزينه هاي زيادي براي گروه تروريستي تكفيري داعش دارد و علاوه بر سنگين و سخت بودن درگيري حتي در صورت موفقيت تروريست ها و ورود به شهرك عرسال، حضورشان در اين شهرك زياد دوام نخواهد داشت.
نيروهاي ارتش لبنان در هفت نقطه ورودي مشرف به شهرك عرسال حضور دارند و تعداد آنها بالغ بر سه هزار نفر است.
علاوه بر اين دو هزار سرباز ارتش لبنان هم در بلندي هاي اطراف شهرك هاي لبناني الفاكهه ، راس بعلبك و القاع حضور دارند.
گزينه سوم بي شباهت به خودكشي نيست و آن اينكه تروريست ها با حمله به نيروهاي مقاومت و ارتش لبنان در مشاريع القاع قصد نفوذ به ريف القصير و يا با حمله به نيروهاي مقاومت و ارتش سوريه در ارتفاعات جوسيه و العبوديه قصد ورود به داخل شهر سوري القصير و ريف آن را داشته باشند.
عناصر مسلح داعش به خوبي با طبيعت اين منطقه آشنا هستند و ظرف سه سال تحت عنوان ارتش به اصطلاح آزاد سوريه با ارتش عربي سوريه جنگيده اند.
آنها سرانجام در تابستان 2013 در القصير از ارتش سوريه و نيروهاي مقاومت شكست خوردند و بعدها به جبهه النصره در القلمون پيوستند.
شكست مجدد آنها در درگيري شهرها و شهركهاي القلمون در زمستان 2014 باعث پيوستن آنها به گروه تروريستي داعش در بلندي ها شد.
داعش يك سال پيش «ابووليد السوري» را از استان الرقه به اين منطقه فرستاد و پس از هلاكت «ابوحسن الفلسطيني» در درگيري هاي اوت 2014 داعش با ارتش لبنان، «ابوالسوس » ملقب به «ابوسياف» را به عنوان مسئول نظامي در بلندي هاي القلمون تعيين كرد.
لازم به ذكر است امروز بيشتر عناصر مسلح داعش جزو گروه هايي هستند كه قبلا در نبردهاي القصير شركت داشتند.
آن زمان، داعش با هدف سيطره بر ارتفاعات جوسيه، در ارتفاعات النعيمات و السمرمر با نيروهاي مقاومت درگير شد.
اين درگيري به هلاكت حدود 80 تن از داعشي ها و زخمي شدن بيش از 100 تن ديگر از آنها منجر شد.
ورود به شهر القصير به منظور مرتبط ساختن اين شهر به شمال لبنان از طريق وادي خالد، همچنان يكي از اهداف داعش است اما دستيابي به آن به خواب و خيال شباهت دارد.
سقوط دو شهر تدمر و القريتين در ريف حمص، روياهاي داعش براي ارتباط برقرار كردن بين استان الرقه با طرابلس لبنان را نقش بر آب كرده است. امروز عناصر مسلح داعش در بلندي هاي شهرك عرسال لبنان به دنبال راهي هستند كه امكان ايستادگي را براي آنها فراهم سازد، به ويژه اينكه مقاومت لبنان اعلام كرده است كه همه رشته كوه هاي شرقي لبنان را از لوث وجود تروريست ها پاك مي كند.
اگر اين منطقه جغرافيابي همزمان با آغاز فصل بهار، در اولويت هاي جنگ قرار گيرد، نتيجه چه خواهد شد؟ به طور حتم زمستاني بدون داعش و جبهه النصره خواهيم داشت.
خاورم ** 390** 1324

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «داعش در مرزهاي لبنان و گزينه هاي محدود» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-1181) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا