شناسايي امواج گرانشي در اتمسفر پلوتو

به گزارش گروه اخبار علمي ايرنا از ساينس، ميزان شفافيت لايه هاي مه كه اتمسفر نيتروژني اوليه پلوتو را تشكيل مي دهند، بسته به زاويه ديد و نور تابيده شده به اين سياره تغيير مي كند و پديده اي شبيه به حركت موجي را در اتمسفر ايجاد مي كند. اما اين لايه ها ساختار كلي خود را در هر حال حفظ مي كنند.
اين اثر موجي ممكن است حاصل امواج گرانشي باشد. موج گرانشي، موجي است كه در محيط سيال يا در سطح تماس بين دو محيط ايجاد مي شود كه در آن نيروي شناوري سيال را به سمت بالا و نيروي گرانش آن را به سمت پايين مي كشد. نمونه اي از چنين سطحي، ميان جو و اقيانوس است كه باعث برخاستن امواج ناشي از باد مي شود. اين پديده قبلا در زمين و مريخ شناسايي شده است.
نكته قابل توجه اين است كه با وجود امواج گرانشي، حجم جو سياره تغيير نمي كند و فضايي تا ارتفاع 200 كيلومتري آن را پوشش مي دهد.
با وجود اين كه اطلاعات زيادي درباره پلوتو در اختيار نداريم، با استفاده از اطلاعات فضاپيماي New Horizones همچنان به دانش ما افزوده مي شود. براي دريافت تمام اطلاعات مربوط به پلوتو از اين فضاپيما، 16 ماه زمان لازم است.
علمي (6) ** 9259**1440

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «شناسايي امواج گرانشي در اتمسفر پلوتو» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-11829) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا