شهر رم تولد 2769 سالگي خود را جشن مي گيرد

به گزارش ايرنا، 2769 سال از زماني كه 'رومولوس' رم را به عنوان پايتخت انتخاب كرد، مي گذرد و امسال نيز همانند سال هاي گذشته پايتخت ايتاليا به مدت چهار روز به برگزاري مراسم فرهنگي مي پردازد.
موزه هاي شهر رم به مناسبت اين روز مهم، رايگان شده و مراسم خاص باستاني از جمله رژه سربازان روم باستان با لباس هاي آن دوران و چراغاني ها و شعرخواني و غيره برگزار مي شود.
753 سال قبل از ميلاد مسيح در چنين روزي، 'رومولوس' با كشتن 'رموس' تصميم گرفت تا رم را بنيان گذارد. امپراطور 'كلاوديو' نخستين كسي بود كه در سال 47 ميلادي يعني 800 سال پس از اينكه رم متولد شد، سن پايتخت را تعيين كرد. وي از روش هاي پيشنهادي از سوي 'ماركو ترنتزيو وارونه' ستاره شناس آن زمان استفاده كرد. پس از او در سال 147 ميلادي، 'انتونيو پيو' چنين مراسمي را برگزار كرد.
در سال 248 ميلادي، 'فيليپو ارابو' نخستين هزاره رم را جشن گرفت و به اين مناسبت حتي سكه هايي با شماره 1001 ضرب شد. تولد رم در سال 1870 ميلادي رسمي شد.
حكومت نخستين امپراتور روم، آگوستوس در سال 27 قبل از ميلاد آغاز شد. اين حكومت شاهد آغاز 'پكس رومانا'، دوران ثبات سياسي و شكوه و جلال فراوان كه حدود 200 سال ادامه داشت، بود. در طول اين دوره، امپراتور روم به مديترانه و بخش اعظم اروپاي غربي حكومت مي ‌كرد. امپراتوري به شكل كاملي سازماندهي شده بود و بخوبي اداره و كنترل مي ‌شد. يك شبكه از راه ها سرزمين‌هاي امپراتوري را به رم متصل مي ‌كرد و لژيونرهاي آموزش ديده روم از تمام نقاط بحراني در طول مرزهايش دفاع مي ‌كردند.
پايتخت كنوني ايتاليا كه شهر ابدي نيز ناميده مي شود، با جمعيتي حدود سه ميليون نفر پرجمعيت ترين شهر ايتاليا و چهارمين در اروپا محسوب مي شود.
اروپام**461**1485**1504

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «شهر رم تولد 2769 سالگي خود را جشن مي گيرد» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-11917) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا