معاون وزير علوم: نگاه سلبي از دلايل ناكامي مديريت حوزه فرهنگي در كشور است

به گزارش ايرنا، سيد ضياء هاشمي روز پنجشنبه در گردهمايي معاونان و مديران فرهنگي و اجتماعي دانشگاهها و مراكز آموزش عالي كشور در مشهد افزود: حوزه فرهنگ در محيط دانشگاهي تنها به معناي كنترل رفتارها نيست بلكه كنترل رفتارها يكي از بخش هاي جزئي حوزه فرهنگي است.
وي با بيان اينكه فرهنگ جايگاه بسيار رفيع دارد اظهار كرد: فرهنگ يك پديده سلبي و نهي كننده نيست، همچنانكه در آموزه هاي ديني ما امر به معروف قبل از نهي از منكر آورده شده است.
وي گفت: آموزه هاي فرهنگي در جهت موفقيت، انگيزش، تلاش و پويايي در زندگي كاربرد دارند و در يك جامعه فرهنگي مبنا بر تفاهم، همدلي، جذابيت و حركت آفريني گذاشته مي شود.
هاشمي افزود: برخي از روي ناآگاهي اين دغدغه را دارند كه چرا با فلان دانشگاه برخورد نمي شود، در حالي كه ما نگاه عاميانه به فرهنگ را در دانشگاه تبليغ نمي كنيم، چرا كه مخاطب ما قشر نخبه اين مملكت است.
وي اظهار كرد: با نگاه سطحي و عاميانه نمي توان روش ها و برنامه هاي فرهنگي در دانشگاهها را پيش برد، لذا مديران فرهنگي دانشگاهها بايد دغدغه هاي فرهنگي را بشناسند و بدانند كه فعاليت در اين مسير نيازمند شجاعت و شهامت است.
وي با بيان اينكه دانشگاه مركز فكر و انديشه است گفت: دانشگاه فقط يك نهاد علمي نيست و دانشگاهي كه فقط علم مي آموزد، آموزشگاه است و چنين دانشگاهي كارآمد نبوده و كانون علم و انديشه نيست و فقط در مدرك دهي خلاصه مي شود.
معاون وزير علوم افزود: دانشگاهها بايد الگوهاي مرسوم تعليم و تربيت را كنار بگذارند و اولويت را به تقويت و توسعه مهارت هاي جانبي بدهند.
وي اظهار كرد: دانشگاه ايده آل دانشگاه نسل سوم و كارآفرين است و دانش آموخته كسي است كه از خلاقيت و نوآوري برخوردار بوده و قدرت ريسك پذيري داشته باشد.
وي گفت: با برنامه هاي تبليغي، مناسبتي و جشنواره اي در حوزه فرهنگي دانشگاهها نمي توان كار عميق و اثرگذار انجام داد لذا بايد به دنبال مهارت افزايي باشيم.
وي بين المللي شدن دانشگاهها و افزايش تعداد دانشجويان خارجي را يكي از برنامه هاي كشور در حوزه آموزش عالي عنوان كرد و افزود: توسعه روابط بين الملل در دانشگاه ها تنها منحصر به آموزش و پژوهش نيست، بلكه به حوزه فرهنگ هم مربوط مي شود.
هاشمي اظهار كرد: چرا بايد رئيس دانشگاه از اين هراس داشته باشد كه اگر هيات خارجي وارد دانشگاه شود، حتما جاسوس است.
وي گفت: تعاملات بين المللي را بايد با نگاه فعالانه، نه منفعلانه توسعه دهيم.
معاون فرهنگي و اجتماعي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري، پيشگيري و كنترل آسيب هاي اجتماعي در دانشگاهها را يكي از برنامه هاي وزارت علوم دانست و افزود: بر اساس تحقيقات انجام شده، سلامت ديني و سلامت اجتماعي در محيط دانشگاهي كشور بهتر و بيشتر از محيط پيرامون آنهاست، چرا كه علم و دانش مانع ابتذال است و
و نخبگي و بالندگي معضلات فرهنگي، اخلاقي، اجتماعي و ديني را تنزل مي دهد.
وي اظهار كرد: اقتصاد مقاومتي نيز بر اساس فرمايش رهبر معظم انقلاب به معناي اقتصاد رياضتي و كاهش مصرف در همه حوزه ها نيست.
وي ادامه داد: به طور مثال افزايش مصرف كتاب در دانشگاهها، وقت گذاشتن براي گفت و گوهاي علمي، افزايش كارآفريني، تقويت شركت هاي دانش بنيان و جلب مشاركت در دانشگاهها از محورهاي مهم اقتصاد مقاومتي است كه بايد دنبال شود.
هاشمي رونق كرسي هاي آزاد انديشي، برگزاري مناظرات دانشجويي، تشكيل اتاق فكر و مشاركت اجتماعي و سياسي در دانشگاهها را مهم دانست و گفت: دانشجويان در برگزاري مرحله اول انتخابات دهمين دوره مجلس شوراي اسلامي نقش خود را به خوبي ايفا كردند و اينك مرحله دوم آن را پيش رو دارند.
وي افزود: هرچند دانشگاه تريبون كسي نيست اما دانشجو و دانشگاه مي تواند از نامزد انتخابات سوال كند كه چه برنامه اي براي حل مشكلات جامعه در حوزه هاي مختلف دارد.
به گفته وي، دانشگاه بازوي علمي دولت، مجلس شوراي اسلامي و كشور به شمار مي رود.
معاون وزير علوم همچنين با اشاره به ديدگاههاي مختلف در زمينه برجام اظهار كرد: برجام بي شك يك موفقيت ملي است و افرادي كه در اين مسير تلاش كردند و ظلمي را از بار دوش مردم برداشتند، قهرمانان عرصه دانش و دفاع از ملت و عزت ملي به شمار مي روند.
وي گفت: از ظرفيت هاي ايجاد شده در دوره پسا برجام مي توان در پيشرفت و توسعه كشور در عرصه هاي مختلف بهره برد.
گردهمايي معاونان و مديران فرهنگي و اجتماعي دانشگاهها و مراكز آموزش عالي كشور مدت دو روز در مشهد ادامه دارد.
3027 / 6053 /1484

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «معاون وزير علوم: نگاه سلبي از دلايل ناكامي مديريت حوزه فرهنگي در كشور است» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-11931) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا