روسیه به ناتو هشدار داد/ تشدید تنش ها

به گزارش ايرنا، وزارت خارجه روسيه در بيانيه اي كه امروز (پنجشنبه ) انتشار يافت، اعلام كرد: هيات روسي در نشست بروكسل اعلام كرد كه توقف همكاري ها تاثيرهاي منفي بويژه در مبارزه با تروريسم در افغانستان خواهد گذاشت.
در ادامه بيانيه آمده است: در نشست بروكسل همچنين به از بين رفتن فرصت هاي زياد همكاري ها در پي تصميم يكجانبه قطع گفت وگوها (توسط ناتو) با روسيه اشاره شد.
روسيه همچنين در اين بيانيه با فراگير و بدون چون و چرا خواندن حمايت هاي ناتو از عمليات نظامي نيروهاي اوكرايني در مناطق جنوب و شرق اين كشور، از اين پيمان انتقاد كرد.
در اين بيانيه آمده است: در نشست شوراي روسيه و ناتو، اجراي توافقنامه مينسك براي حل بحران اوكراين، منع تهديدهاي تروريستي در افغانستان و فرامنطقه اي و همچنين خطرهاي ناشي از گسترش بي سابقه فعاليت هاي ناتو و استقرار تاسيسان اين پيمان در مناطق مجاور روسيه بررسي شد.
وزارت خارجه روسيه در پايان خاطر نشان كرده است: با وجود ناتواني آشكار ناتو براي خروج از چارچوب شرايط بوجود آمده و برخورد بلوك بندي شده آن همراه تلاش براي بي اعتبار كردن شوراي روسيه ناتو، اين رويكرد مسير مطمئني براي رايزني ها است و مسكو با دقت نتايج نشست اخير را تجزيه و تحليل مي كند و سپس با در نظر گرفتن سطح آمادگي اين پيمان براساس رعايت منافع و مصالح روسيه براي گفت وگو و همكاري اقدام خواهد شد.
اولين نشست شوراي ناتو-روسيه ظرف تقريباً دو سال گذشته روز چهارشنبه برگزار شد اما حاصلي از لحاظ بهبود روابط ميان دو طرف در بر نداشت.
«ينس استولتنبرگ»، دبير كل ائتلاف ناتو ديروز و پس برگزاري اين نشست گفت: «ناتو و روسيه اختلافاتي عميق و ماندگار دارند و جلسه امروز، اين را تغيير نداد.»
«الكساندر گروشكو»، نماينده روسيه نيز در اين زمينه اظهار كرد: براي كرملين كاملاً روشن است كه بدون گام‌هايي واقعي از طرف ناتو براي كاهش فعاليت‌هاي نظامي در مناطق مجاور فدراسيون روسيه، امكان گفت‌وگوهاي معني‌دار بر سر اقدامات اعتمادساز وجود ندارد.»
كارشناسان پيش بيني كرده اند كه طرح گسترش دامنه نفوذ نظامي ناتو به مرزهاي روسيه در شرق اروپا سبب مي شود روسيه مجموعه اي از تدابير پيشگيرانه از جمله استقرار سامانه هاي موشكي راهبردي اسكندر، يگان هاي رزمي ويژه و بمب افكن هاي دور برد را در نزديك ترين نقطه مرزي به كشورهاي محل حضور پيمان ناتو به عنوان گزينه هاي تقابل در نظر بگيرد.
شوراي ناتو-روسيه در سال 2002 به عنوان مسير مشورت و همكاري كشورهاي عضو اين پيمان و مسكو در خصوص طيف گسترده‌اي از مسائل امنيتي تشكيل شد اما اين نهاد سال 2014 همزمان با آغاز درگيري‌ها در اوكراين به حالت تعليق درآمد.
اروپام391**1516

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «روسیه به ناتو هشدار داد/ تشدید تنش ها» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-11972) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا