ابراز نگراني انگليس از افزايش شمار اعدام‌ها در عربستان سعودي

به گزارش ايرنا، وزارت خارجه انگليس در اين گزارش عنوان كرد: وضعيت حقوق بشر در عربستان سعودي همچنان نگران‌كننده است هر چند گام‌هايي براي بهبود حقوق زنان در اين كشور برداشته‌شده است.
در اين گزارش با اشاره به اولين مشاركت زنان عربستان در انتخابات شوراهاي محلي در 12 دسامبر 2015 ميلادي عنوان‌شده است: به‌ هر حال ما همچنان نگران از توانايي زنان در عربستان سعودي براي مشاركت برابر در جامعه اين كشور هستيم. هرچند بسياري از موانع موجود در اين راه فرهنگي هستند.
وزارت خارجه انگليس همچنين در گزارش خود با اشاره افزايش شمار اعدام‌ها در عربستان سعودي افزود: در سال 2015 ميلادي 158 نفر در اين كشور اعدام‌ شده‌اند كه نسبت به سال 2014 ميلادي 90 نفر افزايش نشان مي‌دهد.
در اين گزارش عنوان‌ شده است: انگليس و اتحاديه اروپا مخالفت خود را با مجازات اعدام در عربستان به‌ويژه به دنبال اعدام 47 نفر در دوم ژانويه گذشته اعلام كردند.
وزارت خارجه انگليس در اين گزارش عنوان كرده است: در سال 2015 ميلادي ما به‌طور مكرر موارد مرتبط با حكم‌هاي صادرشده براي علي النمر (برادرزاده شيخ نمر باقر النمر روحاني شيعه برجسته عربستاني)، داود ال مرهون و عبدالله ال زهير كه همگي آنها در زمان دستگيري نوجوان بوده‌اند، مطرح كرده‌ايم.
اين گزارش مي‌افزايد: با توجه به اينكه مجازات اعدام در عربستان مبتني بر قوانين شرع اين كشور است بعيد است در آينده نزديك ملغي شود اما ما به تلاش‌هاي خودمان بر روي كاهش شمار اعدام‌ها و از جمله تشويق عربستان براي رعايت حداقل استانداردها در زمينهٔ صدور حكم اعدام ادامه مي‌دهيم.
در گزارش وزارت خارجه انگليس بيان‌شده است: در سال 2015 ميلادي، انگليس و اتحاديه اروپا به حمايت شان از آزادي بيان در عربستان سعودي از جمله در حمايت از رائف بدوي و اشرف فياض و ديگر مدافعان حقوق بشري ادامه دادند و ما اين موارد را در ديدارهاي خصوصي با مقامات سعودي مطرح كرديم و ما همچنان اين مساله را دنبال خواهيم كرد.
وزارت خارجه انگليس در گزارش حقوق بشري خود در سال 2015 به بررسي موارد مختلف از جمله نگراني و ادعاهاي اين كشور پيرامون مسائل حقوق بشري در كشورهاي مختلف پرداخته است.
اروپام**5**1552

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ابراز نگراني انگليس از افزايش شمار اعدام‌ها در عربستان سعودي» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-11998) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا