رحمانی فضلی:چشم مردم جهان به نقش آفرینی سازمان ملل دربرقراری صلح و امنیت پایدار است

به گزارش ايرنا، عبدالرضا رحماني فضلي عصر امروز (پنجشنبه) در ديدار با موگنس ليكتوف (Mogens Lyketof ) رئيس مجمع عمومي سازمان ملل متحد در نيويورك از ابتكار و مديريت وي براي تصويب ' سند تعهد مشترك براي بررسي و مبارزه مؤثر با معضل جهاني موادمخدر' تقدير و سپس به تشريح مهمترين اقدامات جمهوري اسلامي ايران در عرصه هاي مختلف مبارزه با مواد مخدر پرداخت.
دبيركل ستاد مبارزه با مواد مخدر، با اشاره به شهادت حدودا 3800 نفر و مجروحين وجانبازي بيش از ١٢ هزارنفر از نيروهاي مقابله كننده كشورمان، كشف سالانه صدها تن انواع مواد مخدر آن هم از طريق انجام چند صد مورد عمليات و درگيري با قاچاقچيان مسلح، اختصاص ميليارد ها دلار براي ايجاد موانع و تقويت كنترل هاي مرزي و مقابله با فعاليت قاچاقچيان،است، تصريح كرد:اين ها فقط بخشي از اقدامات و هزينه هايي است كه جمهوري اسلامي ايران براي تأمين صلح و آرامش و حفاظت از جان مردم در سطح جهان، از طريق مقابله و ممانعت از ورود و ترانزيت مواد به ديگر كشورهاي جهان و بالاخص ٣٠ كشور واقع در مسير بالكان مي پردازد.
رحماني فضلي خواهان مداخله و همكاري جدي و مؤثرتَر سازمان ملل، به منظور مبارزه با قاچاقچيان مواد مخدر شد و بر ضرورت ارتقاي سطح همكاري كشورهاي واقع در مسير بالكان و مشاركت و همكاري عملي آنان با جمهوري اسلامي ايران، به منظور مقابله هرچه بهتر با روند قاچاق مواد به آن كشورها، از طريق رديابي منابع مالي و مبارزه با پولشوئي ، كشف مسيرهاي قاچاق و دستگيري قاچاقچيان بين المللي تاكيد كرد.
وي در ادامه به اجراي طرح معيشت جايگزين در افغانستان، با هدف توسعه اقتصادي و استقرار امنيت در آن كشور اشاره كرد و گفت: در همين راستا، ايران به منظور اجراي آزمايشي اين طرح در يكي از ولايات افغانستان، با همكاري سازمان ملل متحد و جامعه جهاني آمادگي لازم را دارد.
رحماني فضلي در ادامه بر لزوم 'توجه سازمان ملل متحد به امر ساماندهي مهاجرين و پناهندگان'، تاكيد كرد و گفت: قريب به ٤ دهه است كه جمهوري اسلامي ايران ميزبان بيش از سه ميليون پناهنده و اواره مجاز و غير مجاز است.
وي يادآور شد: پذيرايي و ميزباني اين تعداد زماني معنا پيدا مي كند كه تنها ورود چند صد هزارنفر از پناهندگان ناشي از بروز جنگ و توسعه ناامني هاي سالهاي اخير به كشورهاي اروپايي، قاره اروپا را با معضل جدي مواجه و برخي از كشورها را به اتخاذ مواضع سختگيرانه و تدافعي واداشته است.
وزير كشور اضافه كرد: اگرچه نظام ، دولت و مردم جمهوري اسلامي ايران ، بر اساس اصول انساني ، اخلاقي ، اسلامي و بشر دوستانه ،نسبت به تحمل شرايط سخت ميزباني از ميليونها نفر و شرايط متاثر از ان اقدام مي كند، اما لازم است كه سازمان ملل متحد، با جديت لازم و با اجراي طرح هاي پايدار، زمينه بازگشت اين افراد به كشورشان را فراهم كند.
وي با بيان اين كه ترغيب كشورهاي حامي و كمك كننده، به مشاركت عملي و اقدام جدي براي اين امر، يكي از ضرورت هاي جدي تلقي مي شود گفت: البته موثرترين راهكار خروج از اين بن بست، تأمين امنيت كامل ، استقرار صلح و فقرزدايي از منطقه و بويژه در سطح كشورهاي درگير با جنگ و ناامني است.
رحماني فضلي در ادامه به موضوع مبارزه با تروريسم و افراط گرايي اشاره كرد و گفت: آثار و تبعات منفي ناشي از اقدامات تروريستي، خواهان برخورد جدي جامعه جهاني با تروريسم است.
در ادامه اين ديدار رييس مجمع عمومي سازمان ملل متحد با تقدير از اقدامات جمهوري اسلامي ايران گفت: عليرغم وجود ديدگاه هاي مختلف در بين كشورهاي عضو، سند تعهد مشترك براي مبارزه با مواد مخدر مصوب شد كه اين امر مثبتي است.
وي يادآور شد: مقابله با تهديد تروريسم بعنوان يك پديده بين المللي، نيازمند اقدام مشترك همه كشورهاست. همه كشورهاي بايد فعاليت كنند كه از پيوستن افراد به اين گروههاي تروريستي جلوگيري شود.
رييس مجمع عمومي سازمان ملل متحد از توافق هسته اي جمهوري اسلامي ايران با گروه ١+٥ ، بعنوان گام مثبتي در جهت توسعه همكاري هاي بين المللي نام برد.
سيام**1058**1440

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «رحمانی فضلی:چشم مردم جهان به نقش آفرینی سازمان ملل دربرقراری صلح و امنیت پایدار است» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-12052) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا