60 بناي تاريخي ايران در انتظار ثبت يونسكو

به گزارش ايرنا، مسعود سلطاني فر روز پنجشنبه در گردهمايي مشترك فرمانداران و بخشداران هرمزگان در قشم بيان كرد: كشور ايران با داشتن تمدن 11 هزار ساله و 800 تا يك ميليون سايت و بناي تاريخي، تاكنون توانسته تنها 100 هزار بناي تاريخي را شناسايي و 32 هزار بنا را ثبت كند.
وي با اشاره به نامگذاري امسال به عنوان اقتصاد مقاومتي، اقدام و عمل، گفت: خميرمايه اقتصاد مقاومتي استفاده از همه ظرفيت هاي اقتصادي كشور براي مقابله با تهديدات داخلي و خارجي و نوسات مختلف است تا كشور بدون نياز به خارج بتواند حداكثر توان داخلي را جهت توسعه و رفاه هموطنان بكار گيرد.
معاون رئيس جمهوري با بيان اينكه جمهوري اسلامي با دارا بودن دومين ذخيره گاه گاز و چهارمين ذخيره گاه نفت، به نخستين ذخاير هيدروكربن هاي جهان دسترسي دارد، افزود: با وجود معادن فراوان، كمتر از 30 درصد از توان معدني كشور استفاده مي شود و با توجه به حجم اشتغالزايي حوزه گردشگري و بازگشت سرمايه سريعتر اين حوزه، نيازمند توسعه زيرساخت هاي گردشگري هستيم.
وي دارابودن كشور از نعمت هاي كوير را بهترين فرصت براي جذب توريست هاي خارجي برشمرد و افزود: استفاده از سكوت كوير و شب هنگام زيباي اين مناطق، خاطرات خوشي را براي هر توريست در فلات مركزي ايران فراهم مي كند.
سلطاني فر ادامه داد: گردشگري در چهار بخش فرهنگي- تاريخي، گردشگري و اقليم، مذهبي و زيارت و گردشگري سلامت تقسيم بندي شده و ما در هر چهار بخش داراي ظرفيت هاي فراواني هستيم.
وي گفت: رشد ورود گردشگر در كشور 12 درصد بود؛ در حاليكه اين نرخ در ميان كشورهاي ديگر حدود چهار و شش دهم بوده است.
رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري همچنين از جابجايي يك ميليارد و 200 ميليون مسافر در سال 2014 به عنوان يكي از راه ها درآمد زايي در جهان نام برد و افزود: در همين سال هزار و 476 ميليارد دلار نصيب كشورهاي مختلف شده است.
وي بيان داشت: هر گردشگر يكهزار و 200 دلار درآمد از ورود به يك كشور به همراه دارد و اين در حاليست كه سهم ما از اين بازار حدود نيم درصد جهان است كه بايد به دو تا سه درصد افزايش يابد.
معاون رئيس جمهوري اظهار كرد: تا 10 سال آينده بايد سهم جمهوري اسلامي به 20 ميليون گردشگر با 25 تا 30 ميليارد دلار درآمد برسد كه اين ميزان هم اكنون هشت ميليارد دلار است.
سلطاني فر، بر ضرورت افزايش هتل هاي چهار و پنج ستاره تاكيد و اضافه كرد: بايد علاوه بر افزايش كمي، بهبود خدمات و كيفيت اين هتل ها را در دستور كار قرار دهيم.
وي ، همچنين ايجاد تخفيفات ويژه براي تورهاي مسافرتي و پخش شدن ترافيم ديدن از اماكن تاريخي در طول سال بجز نوروز و مردا و شهريورماه خواستار شد و بر ضرورت همكاري ادارات، ارگان ها و بخش خصوصي در اين زمينه تاكيد كرد.
وي اعلام آمادگي كرد براي اجراي كمپ پارك ها با بخش خصوصي قراردادهاي B.OT بسته خواهد شد و بجز هتل هاي سه، چهار و پنج ستاره، اماكني را براي اقشار مختلف مردم در نظر بگيريم.
قشم در جنوبي ترين نقطه كشور داراي ژئوسايت و جاذبه هاي مختلفي چون خليج دلفين ها، لاكپشت هاي پوزه عقابي، تنگه چاهكوه، دره ستاره ها، دره تنديس ها، جزاير ناز، جنگل هاي حرا، غار نمكدان و هزاران جاذبه طبيعي و گردشگري سالانه دميزبان ميليون ها گردشگر داخلي و خارجي است.
7275/ 6048 /1484

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «60 بناي تاريخي ايران در انتظار ثبت يونسكو» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-12073) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا