دبيركل ناتو با رئيس جمهوري تركيه ديدار كرد

به گزارش ايرنا، نهاد رياست جمهوري تركيه اعلام كرد: در اين ديدار كه در مجموعه رياست جمهوري انجام شد، روابط تركيه با ناتو، مسايل امنيتي منطقه و دستور كار نشست سران ناتو كه قرار است در جولاي آينده در ورشو لهستان برگزار شود، رايزني شده است.
وي، شب گذشته پس از ورود به آنكارا، ديدار يك و نيم ساعته اي با احمد داوداوغلو نخست وزير تركيه داشت.
دبيركل ناتو امروز با مولود چاوش اوغلو وزير خارجه تركيه نيز ديدار و گفت وگو كرد و سپس در كنفرانس مطبوعاتي مشترك با وي گفت: آتش بس در سوريه، بهترين راه براي حل بحران اين كشور است.
او ادامه داد: بحران آوارگان، لزوم دستيابي به راه حلي براي پايان جنگ در سوريه را ثابت كرد.
وي افزود: شمار آوارگاني كه به اروپا مي رسند پس از توافق اخير با تركيه، بشدت كاهش يافته است.
استولتنبرگ اضافه كرد: حملات تروريستي هولناكي در آنكارا و استانبول رخ داد و تركيه حق دارد از سرزمين خود در برابر حملات تروريستي دفاع كند.
مولود چاوش اوغلو وزير خارجه تركيه نيز در اين نشست خبري گفت: با دبير كل ناتو درباره مبارزه با گروه هاي تروريستي، اوضاع سوريه، عراق و ليبي گفت وگو شده است.
وي افزود: شماري از عناصر گروه هاي تروريستي در اردوگاه هاي حزب كارگران كُرد تركيه (پ.ك.ك) در عراق و سوريه آموزش مي بينند و بايد با آن مقابله شود.
او قرار است امروز با عصمت يلماز وزير دفاع تركيه نيز ديدار و گفت وگو كند.
دبيركل ناتو در آستانه سفر به تركيه در شوراي آتلانتيك در واشنگتن شركت داشت.
او در سخنراني خود در اين نشست مدعي شده است: تركيه نقش مهمي در ائتلاف بين المللي ضد داعش دارد و بدون حضور تركيه اين مبارزه بسيار دشوار مي شد.
تركيه پايگاههاي خود را به روي ائتلاف ضد داعش باز كرده است.
دبيركل ناتو با تأكيد بر اهميت آموزش نيروهاي بومي براي مقابله با داعش، مدعي شد؛ تشكيل نيروهاي بومي براي مبارزه با داعش، بهترين سلاح خواهد بود.
او تصريح كرد: ناتو به جاي وارد كردن نيروهاي خود در جنگ، بايستي به آموزش و تقويت نيروهاي بومي اهميت دهد.
استولتنبرگ با اعتراف به خطاهاي ناتو در افغانستان، گفت: خطايي كه در افغانستان در خصوص ديركرد در آموزش نيروهاي محلي مرتكب شديم، نبايد تكرار شود. وي در عين حال در مورد ليبي اظهار كرد: ناتو آماده كمك در حل بحران ليبي است.
او با تأكيد بر لزوم كمك به عراق در مبارزه با داعش، گفت: عراق باثبات در مبارزه با داعش، نقطه كليدي است. پس از آزاد سازي موصل از دست داعش، بايد براي راههاي كنترل دائم اين شهر نيز تدابيري انديشيد.
او در مورد سوريه نيز گفته است: ناتو مداخله مستقيمي در سوريه نخواهد داشت. استولتنبرگ در همين حال، افزود: ناتو به كشورهاي شركت كننده در ائتلاف بين المللي ضد داعش، كمك بيشتري خواهد كرد.
به گزارش خبرگزاري آناتولي از واشنگتن، وي در پاسخ به سؤال ديگري اظهار كرد: ناتو در سوريه با تهديدي ناشي از حضور نظامي روسيه روبرو نيست.
شبك**خاورم**2011**1504

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «دبيركل ناتو با رئيس جمهوري تركيه ديدار كرد» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-12129) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا