تجارت چمداني از مرز شوشمي شهرستان پاوه از سر گرفته مي شود

پرويز ايده پور روز پنجشنبه به هنگام بازديد از مرز شوشمي در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: مقدمات لازم براي انجام تجارت چمداني را فراهم كرده ايم تا از اوائل هفته آينده فعاليت از اين بازارچه با استفاده از كارت هاي الكترونيكي مرزنشينان آغاز شود.
وي اظهار اميدواري كرد: با راه اندازي اين بازارچه و انجام فعاليت هاي اقتصادي بتوانيم بخش عمده اي از مشكلات اشتغال و بيكاري جوانان و مرزنشينان را حل كرده و تا اندازه اي دغدغه اشتغال جوانان را كاهش دهيم.
فرماندار پاوه؛ با بيان اينكه مرزنشينان به ازاي هر كارت مبادلات مرزي مي توانند 20 ميليون ريال كالا وارد كشور كنند؛ افزود: 114 قلم كالا مشخص شده كه مرزشينان مجاز به وارد كردن آنها هستند.
ايده پور تصريح كرد: مرزنشينان پاوه در گذشته فقط اقدام به واردات كالا مي كردند اما در شرايط كنوني مي توانند همزمان با واردات به صادرات نيز بپردازند.
فرماندار پاوه؛ با بيان اينكه فعاليت براي تمام مردم اين شهرستان در بازارچه شوشمي ميسر است گفت: از مردم مي خواهيم كه خودشان اقدام به فعاليت كنند و كمتر به دنبال واسطه ها باشند و با حضور خود به اشتغال هر بيشتر و توسعه و رونق اقتصادي شهرستان كمك كنند.
شهرستان پاوه با بيش از 60 هزار نفر جمعيت در شمال غربي كرمانشاه قرار دارد و 84 كيلومتر مرز مشترك با كشور عراق دارد.
فعاليت كوله بري كه از چند سال پيش با هدف تامين معيشت مرزنشينان در شهرهاي مرزي استان كرمانشاه آغاز شده بود از حدود 9 ماه پيش با اجراي مصوبه دولت دهم متوقف شد.
استان كرمانشاه 360 كيلومتر مرز مشترك با عراق دارد كه هم اكنون مبادلات مرزي با اين كشور از طريق بازارچه هاي شوشمي؛ سومار؛ پرويزخان؛ شيخ صالح و مرز رسمي خسروي انجام مي شود.
سال گذشته حدود سه ميليارد دلار كالا از مرزهاي استان كرمانشاه به عراق صادر شد كه اين ميزان بيش از 50 درصد كل صادرات كشورمان به اين كشور است.
7448/8066

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تجارت چمداني از مرز شوشمي شهرستان پاوه از سر گرفته مي شود» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-12131) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا