چين همكاري امنيتي و مبارزه با تروريسم را با افغانستان تقويت مي‌كند

به گزارش ايرنا، چين در راستاي گسترش همكاريهاي خود با افغانستان به تازگي سياست هاي فعالانه اي را در ارتباط با تقويت روابط نظامي با اين كشور در پيش گرفته است.
گزارش ها حاكي است كه چين همكاري هايي را با پاكستان و آمريكا هم آغاز كرده است تا پيمان صلحي در افغانستان بدست آيد كه به شورش ها، نظامي گري ها و حملات طالبان پايان مي دهد.
آمريكا و ناتو بسياري از نيروهاي خود را پس از سال 2014 ميلادي از افغانستان خارج كردند و برخي بر اين باورند چين به همين سبب در حال پر كردن اين خلاء است اما اين كشور تاكيد دارد به دنبال نفوذ نظامي در افغانستان نيست.
در عوض پكن تاكيد مي ورزد كه مي خواهد در اجراي طرح هاي بازسازي در افغانستان فعالتر شده و به اين شكل به پيشبرد صلح و ثبات اين كشور كمك كند.
«فانگ فن خويي» رييس ستاد كل ارتش چين و از مسئولان ارشد كميسيون مركزي نظامي اين كشور در ديدار با «محمد حنيف آتمار» مشاور امنيت ملي رئيس جمهوري افغانستان در پكن خواستار تقويت روابط نظامي، امنيتي و مبارزه با تروريسم و همينطور برگزاري تمرينات مشترك دو كشور شده است.
وزارت دفاع چين در تارنماي خود آورده است كه طرفين چهارشنبه شب با يكديگر گفت گو كرده اند و بخشي از اين مذاكرات مربوط به آموزش نيروي نظامي، برگزاري رزمايش و تمرينات مشترك و مقابله با تروريسم بوده است.
مقام چيني گفت كه كشورش در حال پيشبرد يك ساختار مستحكم منطقه اي مبارزه با تروريسم است كه پديد آورنده صلح و ثبات باشد.
خبرگزاري شين هوا گزارش كرده كه مقام افغان با «مينگ جيانگجو» رئيس امنيت داخلي چين هم ديدار و گفت و گو كرده است.
وي در اين ملاقات ها خاطر نشان كرده است كه كشورش مايل به گسترش همكاري با چين در عرصه مبارزه با تروريسم است.
بر اساس اين گزارش وي همچنين در جريان اين ملاقات ها برنامه هاي افغانستان در مبارزه با جنبش تركستان شرقي را براي چيني ها تشريح كرده است.
پكن به شدت نگران فعاليت هاي اين جنبش در منطقه خودمختار سين كيانگ در شمال غرب اين كشور است و تاكيد دارد كه اين جنبش تروريستي است و قصد جدا كردن سين كيانگ را از خاك چين دارد.
به همين سبب چين در سال هاي گذشته بتدريج روابط و همكاري هاي امنيتي خود را با پاكستان و افغانستان و كشورهاي آسياي مركزي كه با سين كيانگ مرز مشترك دارند افزايش داده است.
آساق**231**1597

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «چين همكاري امنيتي و مبارزه با تروريسم را با افغانستان تقويت مي‌كند» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-12234) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا