چین مرزهایش را با كره شمالی مستحكم ‌كرد/اعزام 2هزارسرباز به نقاط مرزی

به گزارش ایرنا، چین سال هاست كه نیروهای نظامی خود را در مرزهای مشترك با كره شمالی مستقر كرده است اما در مواقعی كه شرایط حاد و حساس شود، بر شمار این نیروها افزوده می شود.
مركز حقوق بشر و دمكراسی از هنگ كنگ در تارنمای خود آورده است كه استقرار نیروهای نظامی چین در مناطق مرزی با كره شمالی موضوع جدیدی نیست اما چون بحث آزمایش هسته ای پنجم مطرح شده بار دیگر تحركات مرزی مورد توجه قرار گرفته است.
این گزارش می افزاید كه چین نزدیك به 2 هزار سرباز خود را روانه مرزهایش با كره شمالی كرده است كه بی ارتباط با احتمال آزمایش هسته ای نیست.
البته با توجه به اینكه به دنبال افزایش فشارهای اقتصادی و تحریم ها علیه كره شمالی احتمال عبور اتباع این كشور از مرزهای چین وجود دارد، پكن طبیعتا می كوشد تا نظارت قوی تری بر این سرحدات داشته باشد.
بخشی از نیروهایی كه به مرز فرستاده شده اند به جز نظارت مرزی مسئول اندازه گیری مواد رادیو اكتیو در صورت آزمایش هسته ای هستند.
چین در مجموع احتمال آزمایش هسته ای كره شمالی را با توجه به نزدیك شدن زمان برگزاری كنگره بزرگ حزب حاكم كارگر كره شمالی منتفی ندانسته است و به نظر می آید این كشور می خواهد از پیش برای هر شرایطی آماده باشد.
البته وزارت خارجه چین این هفته در بیانیه ای اعلام كرد كه بر خلاف آنچه در گزارش ها آمده است این كشور اطلاعات دقیقی در باره این آزمایش ندارد.
این در شرایطی است كه آمریكا و كره چند روز است می گویند تصاویر ماهواره ای از تحركات مشكوك در سایت هسته ای كره شمالی بدست آورده اند.
چین سه ماه قبل نیز زمانی كه كره شمالی چهارمین آزمایش هسته ای خود را انجام داد نزدیك به سه هزار نیرو در منطقه مرزی با آن كشور مستقر كرده بود.
مركز حقوق بشر هنگ كنگ تاكید كرده است كه در ماه های آینده نیز نیروهای نظامی و سربازان چینی بیشتری به این مرزها منتقل خواهند شد.
چین در سال 2013 میلادی زمانی كه شوهر عمه رهبر كره شمالی به جرم خیانت اعدام شد هزاران نفر از سربازانش را در منطقه مرزی با آن كشور آرایش داد.
انتظار می رود كنگره بزرگ حزب حاكم بر كره شمالی روز هفتم ماه «می» (18 اردیبهشت) برگزار شود. این اولین بار در 36 سال گذشته است كه این كشور چنین همایشی برگزار می كند.
آساق**231**1597

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «چین مرزهایش را با كره شمالی مستحكم ‌كرد/اعزام 2هزارسرباز به نقاط مرزی» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-12256) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا