مشكل تأمين آب 160 روستاي چهارمحال و بختياري رفع مي شود

به گزارش ايرنا، سيد حميد پورمحمدي گل سفيدي، روز پنجشنبه، در نشست بررسي طرح هاي چهارمحال و بختياري در بخش هاي آب و كشاورزي، با حضور استاندار و تعدادي از مسوولان ملي و استاني اظهار كرد: رفع مشكل بقيه روستاهاي داراي مشكل و بحران آب در اين استان نيز در دستور كار برنامه هاي اولويت دار سازمان مديريت وبرنامه ريزي قرار مي گيرد.
وي تأكيد كرد: برگزاري اين جلسه در راستاي تحقق به اهداف مورد نظر مقام معظم رهبري (مدظله العالي) در اقتصاد مقاومتي، اقدام و عمل است.
پورمحمدي گل سفيدي افزود: اجراي پروژه هاي مختلف در بخش هاي منابع طبيعي و آبخيزداري، جنگل، مراتع، توسعه كشت گياهان دارويي، رونق كشاورزي، پرورش ماهي در قفس و احداث كلخانه در مناطق گرمسيري چهارمحال و بختياري نقش مهمي در ارتقاي شاخص هاي توسعه اي اين استان دارد.
وي تصريح كرد: توسعه باغات در سطح 70 هزار هكتار از زمين هاي شيب دار چهارمحال و بختياري با حمايت وزارت جهاد كشاورزي، سازمان مديريت و برنامه ريزي و سازمان منابع طبيعي و آبخيزداري به عنوان يكي از برنامه هاي اولويت دار مسوولان ملي در اين استان به شمار مي رود.
معاون سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور بيان داشت: تأمين منابع مالي و تسهيلات مورد نياز براي تكميل و بهره برداري از طرح هاي كشاورزي چهارمحال و بختياري از سوي بانك كشاورزي، از ديگر اولويت هاي اين سازمان است.
وي اضافه كرد: تكميل و بهره برداري از پروژه هاي انتقال آب چهارمحال و بختياري به ويژه طرح بن – بروجن و سد غدير باباحيدر با همكاري بخش خصوصي يكي از دغدغه هاي مسوولان ملي و استاني محسوب مي شود.
پورمحمدي گل سفيدي عنوان داشت: تجهيز منابع مالي براي تكميل و بهره برداري از هفت طرح شبكه جمع آوري فاضلاب شهري در چهارمحال و بختياري نيز در اولويت برنامه هيا سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور قرار دارد.
وي اظهار كرد: اجراي شبكه جمع آوري فاضلاب در شهرهاي سورشجان و اردل هم از سوي مسوولان چهارمحال و بختياري به سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور پيشنهاد و اعلام شده كه در دستور كار بررسي قرار گرفته است.
معاون سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور با اشاره به پايين بودن ميزان ارزش افزوده بخش صنعت در چهارمحال و بختياري ادامه داد: با توجه به اين كه ميانگين بارش كشور در سال 190 ميليمتر و در اين استان 560 ميليمتر است، بايد در زمينه توسعه بخش كشاورزي با هدف دستيابي سريع تر به ارزش افزوده اين بخش اقدام شود.
وي بيان كرد: دانشگاه شهركرد طرح چگونگي حمايت از معيشت حوزه زاگرس را در دستور كار خود قرار داده كه بايستي تا 15 ماه جاري نسبت به ارائه نتايج اين طرح مهم در زمينه معيشت، اشتغال، اقتصاد و توليد عشاير اقدام كند.
پورمحمدي گل سفيدي يادآور شد: توسعه باغات در زمين هاي شيب دار چهارمحال و بختياري با هدف آبخيزداري، جلوگيري از تخريت خاك و هدررفت منابع آبي به صورت اولويت دار، شجاعانه و صربتي دنبال و اجرا شود.
وي عنوان كرد: توسعه كشت هاي گلخانه اي و ارائه تسهيلات مورد نياز اين طرح ها به عنوان نخستين اولويت بانك كشاورزي ايران قرار گيرد.
معاون سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور گفت: توسعه كشت ديم گل محمدي با توجه به بازار جهاني اين محصول، تكميل 37 پروژه نيمه تمام حوزه شيلات، توسعه مكانيزاسيون كشاورزي، افزايش تجهيز زمين هاي كشاورزي به سيستم آبياري نوين و سرعت بخشي به روند اجرايي تكميل و بهره برداري از طرح هاي نيمه تمام صنعتي كشاورزي در اولويت كاري مسوولان كشوري و استاني قرار داده شود.
وي در بخش ديگري از سخنان خود به اهميت تكميل و بهره برداري سريعتر از طرح هاي حوزه آب در چهارمحال و بختياري اشاره و خاطرنشان كرد: بسته روش هاي تأمين مالي براي پروژه هاي نيمه تمام اين بخش تهيه شود.
پورمحمدي گل سفيدي اظهار كرد: با توجه به اين كه چهارمحال و بختياري سرچشمه سه رودخانه بزرگ كارون، زاينده رود و دز محسوب مي شود وجود مشكل تأمين آب در نقاط مختلف اين استان و آبرساني سيار به برخي روستاهاي آن غذاب آور است.
وي تأكيد كرد: چهارمحال و بختياري بايستي به حداقل شاخص هاي آبي كشور در بخش شهري و روستايي برسد.
معاون سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور افزود: تكميل و بهره برداري از پروژه هاي سدسازي در چهارمحال و بختياري مانند سدهاي ونك، گهرو، غدير باباحيدر، خرسان، سورك و ديگر طرح هاي اين حوزه در اولويت قرار مي گيرد.
وي تصريح كرد: به منظور سرعت بخشي به روند اجرايي در تكميل و بهره برداري از پروژه هاي مرتبط با حوزه آب و كشاورزي چهارمحال و بختياري نشست ديگري در نيمه نخست ماه جاري در تهران با حضور مسوولان ملي و استاني برگزار مي شود.
به گزارش ايرنا، پورمحمدي گل سفيدي، معاون سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور، به همراه تعدادي از مسوولان ملي، براي پيگيري وضعيت پروژه هاي آب و كشاورزي چهارمحال و بختياري به شهركرد سفر كرده است.
هم اكنون بيش از 160 روستا در چهارمحال و بختياري معادل 200هزار نفر از جمعيت 900هزار نفري استان با كمبود شديد و بحراني بي آبي مواجه است.
شبك **7362/2097 **1917

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مشكل تأمين آب 160 روستاي چهارمحال و بختياري رفع مي شود» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-12369) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا