مراسم بزرگداشت سعدي در مجارستان برگزار شد

به گزارش ايرنا، اين مراسم كه با همت سفارت جمهوري اسلامي ايران براي نخستين بار در خانه ملل شهر بوداپست برگزار شد ابتدا«محمدرضا مرشد زاده» سفير كشورمان به ابعاد مختلف شخصيتي اين شاعر انديشمند و نامدار ايراني به برخي ويژگي هاي شعري و انديشه هاي سعدي از جمله انسانيت، اخلاق، معنويت، نوع دوستي، عشق به خداوند، مسووليت پذيري، عرفان و فرزانگي در آثار وي پرداخت.
وي درادامه افزود: اين ويژگي ها باعث شده است كه به رغم گذشت صدها سال از درگذشت اين شاعر، نام و ياد او گرامي داشته شود و آثار او نزد اكثر جهانيان آشنا و شناخته شده باقي بماند.
«ميكلوش شاركوزي» رئيس انجمن دوستي مجارستان و ايران و استاد دانشگاه كارولي مجارستان در ادامه ي اين مراسم نيز ضمن اشاره به ابعاد بين المللي شخصيت و آثار سعدي از جمله بوستان و گلستان، تاثيرات تاريخي و فرهنگي آثار و شخصيت وي در برهه هاي مختلف زماني را به طور مختصر تشريح كرد.
وي افزود: مسيري كه سعدي در آن قدم نهاد و همچنين آثار گران بهاي او پس از گذشت قرن ها هنوز طرفدارن زيادي در سراسر دنيا دارد.
«اگنش نمت»استاد ايران شناسي و شرق شناسي دانشگاه 'الته' مجارستان و «عصمت اسماعيلي» استاد ايراني زبان فارسي دانشگاه مذكور از ديگر سخنرانان اين مراسم بودند.
نامبردگان نيز ضمن بررسي جنبه هاي اخلاق مدارانه وعرفان عاشقانه در آثار سعدي به تجربيات و دستاوردهاي جهانگردي وي پرداختند و درپايان تعدادي از حكايت هاي اين شاعر ايراني را براي حاضرين بازگو كردند.
شبك **436** 1064

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مراسم بزرگداشت سعدي در مجارستان برگزار شد» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-12372) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا