طرح انتقال آب بن – بروجن 15 درصد پيشرفت دارد

به گزارش ايرنا، فتح الله صابرپور، روز پنجشنبه، در نشست بررسي طرح هاي چهارمحال و بختياري در بخش هاي آب و كشاورزي، با حضور معاون سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور و معاون وزير جهاد كشاورزي و تعدادي از مسوولان ملي اظهار داشت: اجراي طرح انتقال آب بن – بروجن با 15 درصد پيشرفت فيزيكي به عنوان مهمترين اولويت شركت آب منطقه اي استان در سال جاري، بايستي تا سال 1396 به بهر برداري برسد.
وي تأكيد كرد: در سال گذشته 400 ميليارد ريال براي اجراي اين پروژه تخصيص يافته كه تنها 200 ميليارد ريال آن پرداخت شد.
صابرپور افزود: با اجراي اين طرح مهم مشكل آب 11 شهر و 13 روستاي چهارمحال و بختياري با 460 هزار نفر جمعيت رفع مي شود.
وي تصريح كرد: تكميل و بهره برداري از پروژه انتقال آب بن – بروجن به سه هزار و 200 ميليارد ريال اعتبار ديگر نياز دارد.
سرپرست شركت آب منطقه اي چهارمحال و بختياري بيان داشت: با روي كار آمدن دولت يازدهم، رديف اين پروژه از 130 ميليارد ريال در سال 1392 به 400 ميليارد ريال در سال 1393 افزايش يافت.
وي اضافه كرد: در سال جاري نيز 500 ميليارد ريال براي ادامه عمليات اجرايي پروژه انتقال آب بن – بروجن پيشنهاد شده است.
صابرپور عنوان داشت: با پيگيري هاي استاندار چهارمحال و بختياري 700 ميليارد ريال لوله به منظور تسريع در عمليات اجرايي اين پروژه خريداري شد.
وي اظهار كرد: مجوز واگذاري احداث تصفيه خانه پروژه انتقال آب بن – بروجن به بخش خصوصي با ارزش 50 ميليارد ريال صادر شده است.
سرپرست شركت آب منطقه اي چهارمحال و بختياري ادامه داد: احداث تصفيه خانه پروژه انتقال آب كوهرنگ به شهركرد نيز به 350 ميليارد ريال اعتبار نياز دارد.
وي بيان كرد: اجراي اين پروژه به علت كدر بودن بالاي آب انتقال يافته ضروري و مهم است.
صابرپور يادآور شد: اجراي سد و شبكه انتقال آب آقبلاغ از توابع شهرستان شهركرد با يك هزار ميليارد ريال نياز اعتباري از ديگر اولويت هاي شركت آب منطقه اي چهارمحال و بختياري محسوب مي شود.
وي عنوان كرد: احداث سد و شبكه انتقال آب ونك به عنوان يكي ديگر از اولويت هاي اين شركت به پنج هزار و 810 ميليارد ريال اعتبار نياز دارد.
سرپرست شركت آب منطقه اي چهارمحال و بختياري گفت: تكميل سد غدير و شبكه انتقال آب باباحيدر در شهرستان فارسان نيز نيازمند 700 ميليارد ريال اعتبار است.
وي خاطرنشان كرد:تكميل و بهره برداري از پروزه انتقال آب سبزكوه به چغاخور با هدف رفع مشكل آب صنايع شرق چهارمحال و بختياري هم از ديگر طرح هاي اولويت دار شركت آب منطقه اي استان به شمار مي رود.
مديرعامل شركت آب و فاضلاب روستايي چهارمحال و بختياري نيز گفت: اين استان 750 كيلومتر شبكه توزيع آب فرسوده روستايي دارد.
به گزارش ايرنا، تورج احمدپور، اظهار داشت: تعويض اين ميزان شبكه توزيع آب فرسوده روستايي در استان 700 ميليارد ريال اعتبار نياز دارد.
وي تأكيد كرد: تعمير، نگهداري، بهره برداري و پرداخت حقوق آبداران از مهمترين مشكلات آب و فاضلاب روستايي در كشور و چهارمحال و بختياري است.
احمدپور افزود: براي اجراي 16 مجتمع آبرساني روستايي در چهارمحال و بختياري 329 ميليارد ريال از محل اعتبارات صندوق توسعه ملي اختصاص يافته كه باعث تحول در حوزه آبرساني روستايي استان مي شود.
وي تصريح كرد: اكنون بسياري از مناطق روستايي چهارمحال و بختياري مانند سرخون و 22 روستاي تابعه، مشايخ كيار، اردل، شليل، كوهرنگ، سردشت، خانميرزا و بسياري از روستاهاي شهرستان لردگان با بحران و معضل جدي تأمين آب روبرو شده است.
مديرعامل شركت آب و فاضلاب روستايي چهارمحال و بختياري بيان داشت: البته مشكل آب سرخون و 22 روستاي تابعه آن در شهرستان اردل به علت نشت نفت در لايه هاي زيرزميني و آلوده شدن منابع آب است.
وي اضافه كرد: از ابتداي فعاليت دولت يازدهم تاكنون براي آبرساني به مناطق مختلف چهارمحال و بختياري 600 ميليارد ريال جذب و هزينه شده است.
احمدپور از مشكل تأمين آب 220 شهر، روستا و شهرك صنعتي چهارمحال و بختياري در ابتداي فعاليت دولت يازدهم خبر داد و عنوان داشت: با جذب اين اعتبارات، 87 روستاي استان از چرخه آبرساني سيار حذف شد.
وي اظهار كرد: اما به خاطر خشكسالي هاي اخير و كاهش بارش ها بسياري از چاه هاي تأمين آب چهارمحال و بختياري خشك شده و يا سطح آب آن ها پايين رفته است.
مديرعامل شركت آب و فاضلاب روستايي چهارمحال و بختياري ادامه داد: در مدت فعاليت دولت يازدهم در استان، 300 كيلومتر خط انتقال اجرا، 320 كيلومتر شبكه توزيع آب تعويض، 13 هزار متر مكعب مخزن احداث، 70 هزار دستگاه كلرزن نصب، 50 ايستگاه پمپاژ راه اندازي و 15 كيلومتر شبكه برق اجرا شده است.
وي بيان كرد: شركت آب و فاضلاب روستايي چهارمحال و بختياري به لحاظ نصب دستگاه كلرزن در سطح كشور رتبه نخست را به خود اختصاص داده است.
احمدپور يادآور شد: از مجموع تعويض 320 كيلومتر شبكه توزيع آب روستايي چهارمحال و بختياري در اين مدت، 50 كيلومتر با مشاركت مردم صورت گرفته است.
به گزارش ايرنا، چهارمحال و بختياري علاوه بر دارا بودن منابع آبي فراوان، اما به خاطر خشكسالي هاي يك دهه اخير، با تأمين آب در بخش هاي مختلف آشاميدني، كشاورزي و صنعتي روبرو شده است.
خشكسالي هاي دهه اخير و كاهش بارش ها در چهارمحال و بختياري، اجراي سريعتر و بهره برداري از پروژه هاي انتقال آب درون حوضه اي در اين استان را ضروري كرده است.
7362/2097

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «طرح انتقال آب بن – بروجن 15 درصد پيشرفت دارد» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-12392) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا